Ú.P.V.O. 4: Smrt

Comics recenze

Žabí mor je choroba, která decimvala populaci ropušky beleárské. Zároveň je to název třetí knihy ze série Ú.P.V.O vydávané u nás Comics Centrem. Ať už jde o nemoc nebo o comics po žabím moru přichází vždy Smrt!

Události předchozí knihy odstartovali „Žabí Mor“. Okultní nákazu, která mění lidi v ropuchoidní démonická stvoření zaplavující Spojené státy Americké a množí se jako králíci. Úřad paranormálního vyšetřování a obrany čeká mnoho práce a mnoho změn. První z nich je nový velitel polních operací Ben Daimio. Zkušený voják, který zemřel a po několika dnech bez zjevného důvodu oživl a jediné co mu zbylo je nepěkná jizva hyzdící jeho obličej. Pragmatický a profesionální voják, který umí velet a dřív střílí než se ptá, tak pěkně doplňuje panoptikum týmu hrdinů Ú.P.V.O. Kromě nového velitele přichází i přesun do nové základny, která má několik nesporných výhod. Jednak se nachází mnohem blíže šířící se žabí nákaze a tým tak může pružněji reagovat. Dalším velkým plusem je, že na rozdíl od předchozího velitelství jde opravdu o starou opuštěnou vojenskou základnu. No a vzhledem k tomu, že je stará má i svá tajemství a jedno z nich má tým Ú.P.V.O. velice brzy objevit. 

Ovšem radosti a krásy nového zázemí si neužívá celý tým. Dr. Kate Corriganová se vydává na cestu společně s Abe Sapienem. Po událostech žabího moru, které přivedli Abea na pokraj smrti, kde se mu ( a tím zároveň nám) poodhalili střípky z jeho minulosti, kdo možná kdysi býval a jak se stal tím čím je dnes. Pokud ovšem očekával poklidné vandrování po archívech a knihovnách, nemohl být dál od pravdy, protože s přicházející bouří a vracející se minulostí přichází i smrtelné nebezpečí.

První dvě knihy série byly povídkové a je možné, že to nějakým pro mě nepochopitelným způsobem ubíralo na přitažlivosti a prestižnosti série. S třetí knihou tento trend však skončil a čtvrtý svazek definitivně dává vale povídkám a pokračuje v kontinuálním ději. Velkou výhodou je ovšem fakt, že nejde o nekonečnou sérii, nýbrž sled jednotlivých knih/ příběhů, které jsou spojeny jedním obrovským rámcovým příběhem, kterým je v tomto případě Žabí mor. Jen abychom uvedli na pravou míru jak velký rámec se jedná, tak pod tento příběh patří (pokud počítáme i povídkové knihy) dvanáct z prvních čtrnácti knih! 

Rozdělení knihy na dvě dějové linie pomáhá Mignolovi výborně udržovat napětí, nejen díky cliffhangerům mezi jednotlivými sešity, ale také uvnitř nich. Postupné budování napětí, které je doplněno pocitem, že se všechno řítí sračkopádem, toho docílil autor především tím, že kniha začíná vlastně dobrými zprávami, nové velitelství, Abe zjišťuje svou minulost a vypadá to, že bude moci tým konečně řešit a úspěšně se postavit hrozbě žabího moru, to co je čeká, by ovšem mohlo být mnohem fatálnější a horší než armáda obojživelných mutantksichtů.

Jednoduše perfektní zážitek, který si zaslouží všechnu chválu, která je na něj pěna! Určitě nezapomeňte podpořit vydání pátého dílů v odkazu pod článkem, protože se nezadržitelně blíží a je potřeba vědět, jestli mohlo Smrt něco přežít.

KOUPIT SMRT DOKUD JE K DISPOZICI!!!

KOUPIT PÁTÝ DÍL V EDICI NA PŘÁNÍ A PODÍLET SE TAK NA POKRAČOVÁNÍ SUPER SÉRIE!!!

 

Scénář: Mike Mignola a John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 160 barevných

Vazba: vázaná s lesklým přebalem

Rozměry: šířka: 159 mm

         výška: 239 mm

         šířka hřbetu: 18 mm

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Kam dál?

Comics novinky

Ú.P.V.O. 5: Zapalme Černý plamen

Comics novinky

Ú.P.V.O. 3 - nechme šířit žabí mor!

Partneři