Universal War One 2

Comics recenze

Sluneční soustava rozdělená tajemnou černou clonou už nikdy nebude taková, jako při svých dětských letech s jedinou osídlenou planetou. Nyní je již jasné, že válka je nevyhnutelná. A Zemi čeká rozhodující zkouška!

Nesourodá skupina Pulgatory bude mít nelehký úkol: Zabránit zničení mateřské planety! No jo... ale co kdyby tady byla sebenepatrnější naděje na záchranu přítele? Není totiž nic lehčího, než se vrátit v čase!

Modrá CREW je prostě můj šálek kávy! Opět jsem se těšil na pokračování, opět příběh s výrazným lidským přesahem, který tolik postrádám u komiksů vydávaných za velkou louží. Nyní přichází čas podívat se na zoubek temné cloně. A přitom si trochu pohrát s časovými paradoxy.

A to nás staví před paradox příběhový: UWO je stále skvělou sci-fi... Kde ale celá ta vědeckofantastická omáčka slouží jako doplněk k budování osobních vztahů v eskadře Pulgatory. To samo o sobě není špatné. Jen tuším, že se najdou čtenáři, kterým to nebude stačit. Mezihvězdný prostor v UWO totiž nekřižují fotonová torpéda a výbuchy trhající planety vedví - třetí album dokonce strávíme téměř celé uzavření na vesmírné stanici. Takže nečekejte zběsilou akci - spíš se vám na začátku dostane zdlouhavého a rozvláčného vysvětlování všech hrůz, které mohou potkat cestovatele časem. Denis Bajram ovšem nenechá své postavy jen tak bezcílně vysedávat na baru pro nic za nic - jak sami zjistíte. UWO totiž žije a roste díky skupince odpadlíků, ze kterých se stávají nedobrovolní hrdinové. Čistě proto, že nemají jinou možnost. A právě naši hrdinové ( kteří vlastně ve skutečnosti hrdiny ani nejsou) a jejich snaha udělat správnou věc ( a přitom se i trochu lidsky pobavit) z nich dělá hlavní mezihvězdný motor, který žene celou sérii kupředu. Jak jsem již psal v recenzi na minulý díl: Ať chcete nebo ne, vaše sympatie si prostě získají. A naopak čtvrté album s podtitulem Potopa se proti takřka stagnující trojce mění ve zběsilý závod s časem ve snaze zachránit co se dá. 

Ve výsledku tak v rukou držíte knihu, která je místy k uzoufání nudná, ale kde se nálada dokáže během několika stran změnit v pravý thriller, kde se počítá každá vteřina. Nějakému tomu klišé se sice Bajram nevyhne, ale dokázal si mě získat přes skupinu Pulgatory. Je osvěžující vidět, že být největším srabem s knírem a pupkem automaticky neznamená, že budete zaplňovat minimální prostor - líbí se mi, že i plešatící Mario dostal svůj kousek slávy a není zde jen do počtu, jak to cítím z ostatních charakterů. Stále je před námi páté a šesté album, které vyjde v další knize. A my se tak můžeme těšit na těžce zkoušené hrdiny proti své vůli.

Jen na jedno si dejte pozor: CREW dost nešťastně v anotaci další knihy vyzradila celou zápletku tohoto dílu. Takže se vyvarujte čtení anotací. Obsah sám o sobě je stejně nejlepší!

KOUPIT UNIVERSAL WAR ONE 2 PŘÍMO U CRWE

Universal War One 2 (Modrá CREW 24)

Denis Bajram

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 9/2022

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 100

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Universal War One

Partneři