Ve stínu Deadpoola

Comics recenze

Uchopte svůj kolík pevně do ruky a nachystejte pořádný kotel česnečky. Tohle bude velká pařba s Bélou Lugosim po které nás čeká ohromná kocovina.

Už jste se střetli s novým Deadpoolem? Jestli ano tak si pojďme říct jak se jmenuje ten nejlepší záporák. Cože jaký Francis? Aha vy máte na mysli film. V tom případě je nejvyšší čas vás seznámit s prvním komiksem tohoto ukecaného žoldáka na českém trhu, kterého nám přináší Crew. Nikdo z vás přeci nechce, aby se vám kamarádi smáli a neměli jste čím oslnit opačné pohlaví. (“Já pohlaví oslňuji velice rád a to všemi možnými způsoby.” pozn. Deadpoola)

 

Deadpool - Drákulova výzva, jak už název napovídá, se točí okolo zubatého milovníka červeného moku. Upíří mytologie, která se proplétá celou kulturou je tu přebírána hlavně z filmového průmyslu. A jak už je u Deadpoola klasikou nenechá na ničem nit suchou. Proto je zde plno narážek na filmy s touto tématikou, ale nejen na ni. Autoři jako by tušili, že se české vydání zkříží s premiérou této postavy na velkém plátně, dělají z komiksu skoro filmovější záležitost než je film samotný. Celý děj je stylizovaný do nefalšované bondovky, kde nechybí jak pomyslná Bond girl, tak ani úvodní sekvence doprovázená titulní písní, a je tak velmi vážným konkurentem pro slabší Spectre o nejlepší letošní ztvárnění agenta s dvěma nuly na začátku. (“Nula? Opravdu mě nazval nulou? Kde mám ten seznam plánovaných zabití. Jo super začíná jedničku, tak ho jen napíšeme na začátek jako nulu.” pozn. Deadpoola) Agent MI6 pak není zdaleka jediným filmovým odkazem v příběhu. Opomenuty nejsou ani jednoduché fórky na ságu se třpytícími se upíry, ale například i klasika v podobě Lovce jelenů. V těchto specifických případech sice hrozí, že neznalý čtenář plně nepochopí daný vtip, ale na druhou stranu nemůžeme autorům upřít snahu o nějakou základní osvětu.

 

A o čem tedy, že to ten příběh opravdu je? Děj začíná přímo jednoduše tím, že Wade Wilson je nejlepším žoldákem na světě. Oplývá navíc skvělým darem překvapit své soky plánem tak propracovaným, že ho podezíráme z toho, že sám nemůže tušit jak danou situaci vyřeší dřív než se samotné řešení objeví. Pokud tedy chcete po někom, aby dostal zásilku z bodu A do bodu B a Jason Statham má zrovna dovolenou nebo unavený srdíčko, tak je pro vás tento tlučhuba ta nejlepší volba. (“Ve skutečnosti to měl být opravdu Jason, ale nakonec udělal Podfu(c)k, sbalil prachy a vypadnul” pozn. Deadpoola) Samotný vládce podsvětí Drákula se tedy rozhodne využít jeho služeb a svěří mu úkol na dopravení jeho budoucí nevěsty na svatbu upírů, která by zpečetila mír ve světě monster. Nic samozřejmě není tak růžové jak by se mohlo zdát a proto se na Wadea hrne jedna překážka za druhou.

 

Na tomto roadtripu se tedy střetává s několika soupeři, kteří se mu snaží zabránit v doručení balíčku na místo určení. Ať už se jedná o nejznámějšího lovce upírů, který se nebojí zlikvidovat ani Marka Vašuta, nebo zločinecké organizace tak významných jmen jako jsou Hydra či A.I.M. V neposlední řadě je tu pak vlkodlačí kentaur s mimozemským symbiontem, který má autoimunitní poruchu. (“Tohohle koníčka není radno po půlnoci krmit cukříkem.” pozn. Deadpoola) Narazíme i Deadpoolova kamaráda Boba na kterém nám autoři názorně ukáží proč má Wade tak málo kamarádů a jak se k nim krásně chová. Kniha je pak završena grandiózní bitvou o město New York, které čelí katastrofě Emmerichových rozměrů. Když zde Deadpool začne zabíjet upíry na stovky rozličných způsobů, například tak, že jim stahuje kalhoty na denním světle, začne i Blade blednout závistí. (“Zdravíme Van Helsinga, který právě mamince v jejím náručí smáčí výstřih potoky slz.” pozn. Deadpoola).

Všichni soupeři jsou však na Wadea přeci jenom trochu moc a tak mu přijdou na pomoc i jeho kamarádi z Thunderbolts, tudíž se dočkáme i některých dalších oblíbených “hrdinů” ze světa Marvelu.

 

Komiks je tedy určitě zdařilým úvodem a představením této postavy. Příběh není zbytečně složitý a sází se spíše na přímočarost a fórky. Vtipem je toto dílo přímo narváno, což samozřejmě může být trochu na škodu, zvlášť když jejich úroveň eskaluje od hodně dobrých až po ty, u kterých vás napadá jestli to vůbec měl být vtip. Některé dobré fórky vám samozřejmě mohou utéct, protože neznáte reálie a u některých se mohlo stát, že zůstaly ztraceny v překladu (“Takhle trapně nepíše ani ten looser z Daily Planet, příště mi to napíše on. Ten aspoň pozná skvělý vtip i když je schovaný za betonovou zdí” pozn. Deadpoola). Nicméně v celkovém zhodnocení budete spíše potěšeni než rozhořčeni. Kresba pak komiks hezky doplňuje a i hromadné bitky jsou přehledné a člověk se nepřestává na panelech orientovat. Samozřejmě je si nutno ujasnit, že se nejedná o žádné intelektuání, propracované nebo výjimečné dílo světového komiksu. Pokud, ale nic takového neočekáváte a toužíte po jednorázové zábavě pro pohodové večery jste na správném místě. Příběh svižně utíká a nejsou v něm hluchá místa, kde by se člověk vyloženě nudil, tudíž se vám nejspíše stane, že komiks přelouskáte na jeden zátah a po jeho dočtení se přistihnete, že spokojeně sedíte s tím správným přiblblým úsměvem na tváři.

 

Pokud i teď si nejste zcela jisti jestli si zakoupit tenhle komiks tak pro vás mám jednoduchou radu. Líbil se vám filmový Deadpool? Jestli ano tak na něj jděte do kina ještě jednou. Nebo si místo toho můžete pořídit tuhle knihu a odhalit další skvělé stránky tohoto hrdiny. Přeci jen sám film už na sebe má vyděláno dost a druhého dílu se určitě dočkáme. Zatímco u komiksu to tak jasné není a přeci jen by nás všechny hrozně mrzelo, pokud bychom si nemohli dopřát další várku úžasného násilí a hulvátství tohoto hrdiny. (“Jediní, kterým by to nebylo líto jsou ti, které v příštím díle zabiju, rozřežu nebo nedej bože zesměšním.” pozn. Deadpoola)

 

(Závěr psán v době před potvrzením dalších dílů po odhalení prodejnosti Deadpoolovských rozměrů.)

 

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 395 KČ!

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Lobo a Sedm zbytečných

Partneři