Vražedné dětství s druhým Goonem

Comics recenze

Comics Centrum to udělalo znovu. Znovu do našich mírumilovných luhů a háju vpustilo Erica Powella a jeho dva hrdiny: malýho vobejdu z divnýma očima a obrovského chlapa s čepicí, jizvou a postavou jako gorila, která denně posiluje. A co na nás čeká ve druhé knize Goon a jaká vlastně je?

Hned na začátku knihy nás čeká pohled do minulosti, a to dokonce dvakrát. Konečně se tak dozvíme, jak to vlastně bylo s tím Labrazziem, o kterém se mluví již v první knize, a hlavně co s ním má společného Goon. Ve druhém flashbacku se čtenář seznámí s příběhem postavy, která si říká prostě Hrobník (i když se jmenuej Florián Hrobník) a která bude hodně důležitá pro první příběh této knihy. Ono totiž když jste Páter Monster a vaši armádu tvoří zombíci, tak se vám nehodí, že vás někdo drží v šachu na jednom místě, kde shodou okolností nejsou už žádné mrtvoly, to se pak zombie vyrábí dost blbě. Samozřejmě, že ten někdo, kdo vás štve, je Goon, a někdo, kdo vám shání těla, je Hrobník. A Goon nemá rád, když někdo vozí mrtvoly Páteru Monster, protože už takhle je těch nedochcíplin víc než dost.

"Když jsem poprvé uviděl Goona, posral jsem si trencle." Frank Cho

Ovšem krátká epizoda z úvodu si rozhodně nemůže nárokovat to, proč se jmenuje druhá kniha Mé vražedné dětství. Abychom přišli této malé záhadě na kloub, musíme se podívat na třetí kapitolu, která se jmenuje Zapomenutý příběh. To je totiž to, co spousty fanoušků Goona zajímá, tedy příběh o tom, jak Goon potkal Frankyho a jak se vlastně dali dohromady. Do příběhu nás uvede krátký příběh chlapce, který se rozhodl utéct z domova a postavit se na vlastní nohy, protože od života očekává víc než tahání krav za cecíky. A tak se s uzlíčkem přes rameno vydá na cestu a večer se utáboří v rozpadlé chajdě, kde najde starý komiks, kterým je právě Zapomenutý příběh. Závěrem se pak k chlapci vracíme a zjišťujeme, jaké ponaučení tato kapitola skrývá. Příběh malého chlapce má jednu zvláštnost, je to totiž komiks, který není nakreslený, ale nafocený! Na první pohled to sice může působit zvláštně, ale po přečtení si musíte říct: Kruci, s čím dalším geniálním ten chlápek přijde?!

"Podívej, tati: On kreslí svým kakaáním po zdi! Broskvička Valentýn je hovínkový umělec!"

Už v recenzi na první díl jsem zmínil, že Eric Powell v Goonovi využívá genialitu komické absurdnosti alá Monty Python a druhá kniha tuto geniální komičnost posouvá ještě mnohem dál, a to s geniálním výsledkem. Nejvíce je to vidět v poslední kapitole, která je rozdělena na tři krátké příběhy. Kniha nám tak přináší nejen porci násilí a humoru, ale jak jsem zmínilj i mnoho ponaučení. Zjistíme, že i mořská monstra mají své potřeby. Že bycom si nikdy neměli nechat srát na hlavu. Co udělá borůvkový koláč s tchořopičákem. Ale především, že každé malé děvčátko by mělo mít doma svého vlastního debila!

Napsal Vojtěch Thumbnail Rabyniuk

Koupit ZDE


Goon 2 – Mé vražedné dětství
Scénář: Eric Powell
Kresba: Eric Powell
Překlad: Martin Trojan, Václav Dort
Provedení: hardback, barevné
Počet stran: 136
Cena: 499 Kč
Vydalo: Comics Centrum, 2013

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři