Wonder Woman 3: Vůle

Comics recenze

Jsem rád, že v záplavě modrobílého DC rebirthu se našlo místo pro vydávání staré dobré New 52. Zvláště Wonder Woman si to zaslouží. Azzarellova hrdinka totiž není žádná naivka, ale skutečná amazonská princezna. A jako takové jí nelze obviňovat z nedostatku Vůle.

Třetí kniha z desíti je již nějaký pátek k mání i u nás. Zatímco předchozí dvě byly nádherně akční a novátorské, je na čase zvolnit tempo a pořádně se zakousnout do toho červivého olympského jablka jménem rodina. Mějte ale na paměti jednu radu: Nikomu nevěřte!

Na konci druhé knihy byla Diana zrazena jedním přítelem, který zároveň unesl Zolino dítě. Nyní se můžeme těšit na řádně nakrknutou amazonku, jak se prosékává hordou nepřátel v zápalu spravedlivé vendetty. Nebo ne? Odpověď je nasnadě: Ne. Brian Azzarello již v minulosti mnohokrát dokázal, že přímočarostí jeho dílo rozhodně neoplývá. Tudíž i zde budeme muset trochu ubrat plynu a podívat se na ostatní postavy v tomhle našem bohovském spektáklu. 

Jak byste chtěli přechytračit Boha zlodějíčků a klamu, který se pohybuje rychlostí větru? Ani Diana na tuto otázku nezná odpověď. Naštěstí ale má schopné sourozence, kteří ihned podají pomocnou ruku při hledání uneseného mimina. A aby toho nebylo málo, objeví se na scéně nová  postava. Prvorozený, který si nárokuje právo na olympský trůn.

Wonder Woman: Vůle je knihou, kde bojové dovednosti nehrají prim. Diana se sice párktrát  na stránkách mihne s mečem v  ruce, nicméně nás zajímá její cesta poznávání ostatních diových levobočků. A v neposlední řadě hra každého jednotlivého boha, který se v komiksu ukáže. Jak už to u unuděných nesmrtelných bývá, každý sleduje své vlastní cíle. Tohle všechno je sice krásné, ale přece jen by nebylo na škodu trochu přidat na tempu. Třetí Wonder Woman není nudná, to v žádném případě. Je jen k uzoufání upovídaná a statická. Což je nejlépe vidět při srovnání s předchozími díly. Stavění světa Azzarellovo Wonder Woman se bez toho sice neobejde, ale plnohodnotnou akci nám nabízí v podstatě jen dějová linka s Prvorozeným. A ani fakt, že to je pořádný macho, nemůže zmírnit osten zklamání, který mě trochu popíchnul. Přesto se i zde dá najít dostatek pozitivního. Právě prostor který dostávají ostatní postavy vede k tomu, že si chtě nechtě najdete své oblíbence. Za mě je to Svár, jejíž podoba je hooodně silně inspirovaná postavou Deliria ze Sandmana. Právě sandmanovsky laděné urban fantasy, kam Brian Azzarello vložil svou Wonder Woman je tou ingrediencí, která dodává celé sérii šmrnc.

To by se ale nesměla objevit druhá stránka věci, kterou na komiksech opravdu nemám rád. Totiž střídání kreslířů. Cliff Chiang přenechává dost prostoru mnoha ostatním výtvarníkům, z nichž stojí za zmínku snad jen Tony Akins, jehož Wonder Woman je vyloženě ošklivá. K dobru plénu kreslířů musím říci, že kniha jako celek si zachovává narativní linku, která se mi tolik líbí právě u Chianga. Nicméně pohledy na šilhající Wonder Woman s obrovskou druhou bradou z hlavy jen tak nevyženu.

Wonder Woman: Vůle staví na nečem jiném než předešlé knihy. Je to hlavně o poznávání nových postav. tato cesta není vyloženě nudná, jen je na ní jasně vidět, jak si Brian Azzarello rád hraje s příběhem. Ten se nám mimochodem začíná trochu komplikovat, ale to určitě není na škodu. Jen doufám, že už se nebude Wonder woman z těch stránek tolik ksichtit.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Wonder Woman 3: Vůle ( Wonder Woman vol. 3: Iron)

Brian Azzarello, Cliff Chiang a kol.

Vydavatelství: BB Art

Rok vydání: 6/2018

Překlad: Martin D. Antonín

Formát:

Počet stran:

Provedení: Paperback, hardback s přebalem, limitovaná edice (52 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Wonder woman: Odvaha

Comics recenze

Wonder woman: Krev

Partneři