Nová Wonder Woman, tentokrát s podtitulem Rok jedna. Což samo o sobě napovídá, že si odbydeme nutný origin princezny Diany. Než ale budete znuděně koulet očima a úpět nad dalším nudným příběhem o zrození hrdinky, tak vězte, že Rok jedna je knihou která skutečně stojí za přečtení.
Znovuzrozená Wonder Woman mi zpočátku k srdci nepřirostla. V porovnání s hrdou a sebevědomou amazonkou z New 52 v podání Briana Azzarella působí Wonder Woman z pera Grega Rucky trochu naivně a hloupě. Naštěstí je zde druhá kniha, díky které jsem prozřel. Origin jak se patří a k tomu hrdinku, která si ihned získá vaše sympatie.
Ostrov Themyscira, domov amazonek, je skryt před zraky smrtelníků. Pouze vyvoleným se podaří dosáhnout jeho břehů. Amazonky si tak žijí poklidným životem plným soutěžení, učení se a lásky. Dokud se u jejich břehů jednoho krásného dne nezřítí vojenský letoun s jediným přeživším pasažérem - vojákem Stevem. Samozřejmě je to ihned vyloženo jako znamení Bohů, vybere se ta nejlepší válečnice, která doprovodí Steva domů a bude ochraňovat svět lidí před nástrahami všeho druhu.
Ano, tohle všechno již znáte. To v čem je znovuzrozená Wonder Woman jiná, nenajdete v základní kostře příběhu. Budete muset sledovat komiks podrobněji. Greg Rucka totiž odvedl výbornou práci co se týče charakteru a chování našich hrdinů. Je znát, že psychologii postav má promyšlenou do puntíku. Jen tak si umím vysvětlit fakt, že komiks samotný se čte jedním dechem a v podstatě prožíváte s Wonder Woman všechny její strasti při opouštění Themysciry i úžasné objevování nového světa. Rucka se ovšem neomezuje pouze na Dianu, s citem zachází i s vedlejšími charaktery. Můžu říci, že jak velitelka Etta, tak trochu neortodoxní archeoložka Barbara Ann Minervová svým přístupem doplňují kolorit této knihy. S klidným srdcem tak můžu říci, že Wonder Woman: Rok jedna je asi nejlidštěji působícím superhrdinským komiksem, který jsem za poslední dobu četl. Najdete zde všechno možné: Žal, lásku, flirtování i tolik nezbytný feminismus, který k Wonder Woman neodmyslitelně patří. Vlastně je to jen Steve, který zde zastupuje mužský prvek a vůbec se mu nedivím, že se do Diany takřka okamžitě zamiloval. A pevně doufám, že to nebude jediný páreček, který se na stránkách komiksu objeví.
Zmáknuté charaktery, psychologie a tím pádem i bezvadně fungující chemie mezi postavami tak přebijí i fakt, že se příběhově nejedná o žádnou hitparádu. Wonder Woman na Themysciře. Wonder Woman objevuje své nové schopnosti. Wonder Woman bojuje. Samozřejmě je to začátek, Greg Rucka si teprve připravuje půdu pro budoucí příběhové linky. Ale jak jsem již psal, přirozené chování našich hrdinů dějové prázdno zcela zastínilo.
Další stránkou věci, kterou musím zmínit, je kresba. Ve Wonder Woman: Rok jedna se nám představí Nicola Scottová, australská kreslířka, který pro DC pracuje již nějaký ten pátek (Earth 2, Secret six, Teen titans). Wonder woman v jejím podání je dovedena takřka k dokonalosti. Její tenká linka a minimum tahů výborně korespodnuje s koloringem Romula Fajarda. Díky tomu jsou stránky svěží, bez zbytečně křiklavých míst, často až s realistickým naturelem. Prostě krásné na pohled!
Wonder Woman: Rok jedna není žádná světoborná pecka. Ale díky citlivé práci Grera Rucky s charakterovým vykreslením jednotlivých postav které jde ruku v ruce s precizní kresbou se jedná o origin, který vás zaručeně nezklame.
Wonder woman 2 (DC rebirth): Rok jedna
Greg Rucka, Nicola Scottová
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 8/2018
Překlad: Kateřina Tichá
Formát: 170 x 260 mm
Počet stran: 168
Provedení: Paperback, paperback Black edice, hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Znovuzrozená Wonder woman