Živí mrtví 18 - Co oko nevidí to srdce nebolí

Comics recenze

Jeden Negan vládne všem, jeden jim všem káže,

jeden všechny přivede, do temnoty sváže.

V zemi Živých mrtvých, kde se snoubí zombie se šerem.

Na konci minulého dílu jsme opustili naše hrdiny pod nadvládou hrůzostrašného Negana. Nebyl by to však Rick Grimes, kdyby neměl v rukávu promyšlený plán jak situaci obrátit na jeho stranu a oplatit své nemesis všechny křivdy, kterých se na něm dopustil. V osmnáctém díle tak vstupujeme do nejvyšší šachové partie dvou králů a netrpělivě čekáme na každý následující tah, aby jsme se dozvěděli Co přijde pak.

Jak už u každé šachové partie bývá král není ten první, který jde přímo na steč. Proto není překvapivé, že sám vedoucí skupiny se nevydává přímo proti pánovi zla. Sice to není přímo součástí jeho plánu nicméně nám zde nastane střet generací. V jedno rohu poznáváme naší starou známou mladou krev z Alexandrie v podobě Carla, která vyzve tváří tvář samotného vůdce Zachránců. A Robert Kirkman nám zde opět servíruje svojí genialitu plnými doušky, kdy nestíháme hltat stránku za stránkou, slovo za slovem. Jaká více šokující forma, jak představit psychiku hlavního padoucha, než očima mladého chlapce vám může být nabídnuta, aby zároveň neurazila naší oddanost tomuto dílu? Postava Negana jako taková je natolik rozporuplná, že člověk sám sebe přistihne přitom, že s úhlavním nepřítelem soucítí a rozumí mu. Dokážete si představit něco horšího, než když si říkáte, že ty největší zvěrstva, které jste viděli jsou v podstatě opodstatnělé a dávají tak trochu i smysl? Naštěstí nás autor z každého tohoto našeho uklouznutí probudí tím, že nám dává ránu po hlavě samotnou Lucille, která stáhne naše sympatie s Neganem opět rychle na samé dno žebříčku popularity.

Střet, který se odehrává na poli dialogů pak vrcholí tím, že Negan mladému Carlovi doslova otevře oči. To čím býval doteď, tvrdý nekompromisním dítětem bez známky soucitu, je náhle pryč a Kirkman mistrně ukazuje zranitelnost, která by měla u zrajícího mladíka být přítomna i v době apokalypsy. A splnění netypického Neganova přání tento střet, který je stěžejní pro budoucí děj této série, završí nekompromisní tečkou. Všichni tedy zjistíme, že naše skupina rozhodně není ta jediná se kterou by si člověk v tomto světě neměl zahrávat. Pokud totiž cokoliv provedete muži tisíce nadávek, nepodaří se vám to tak snadno vyžehlit.

Na pozadí výše popsané hlavní linky se spřádají tajné plány na to jak uniknout z područí pána zla. Pod rouškou tajemství, aby plán nebyl vyzrazen je za interesováno jen pár vyvolených, avšak vždy je místo pro nové komplice. A aby jsme nebyli ochuzeni o nějakou tu pořádnou zradu biblického rozměru, tak se dočkáme takzvaného novodobého postapo Jidáše. A pokud jde o nové komplice stačí staré dobré přísloví: "Když odháníš vlka od dveří, dávej pozor, aby ti oknem vzadu nevlezl tygr."

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Živí mrtví 18: Co přijde pak

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard, Cliff Rathburn

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2016

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Živí mrtví 17 - Čtyři vraždy stačí drahoušku

Partneři