Žoldnéř: Tajemná formule

Comics recenze

Fantastická vize v podání Vicenta Sergellese je zpět. Svět plný draků a paláců jako vystřižených z  pohádek Tisíce a jedné noci je idylickým místem pouze na pohled. I zde je záhodno nosit pořádné brnění, protože nabroušená ocel vás může překvapit za každým skaliskem.

Žoldnéř: Tajemná formule je druhou knihou španělské série, která vystřelila svého autora na pomyslný komiksový Olymp. Tentokrát potkáváme žoldnéře, kterak se ujímá vcelku běžné zakázky: Ochrany alchymisty na nebezpečné cestě přes smrtící pustiny do tajemného chrámu ukrytého za vodopádem. Na první pohled běžná rutina ve světě, kde místo koní užíváte draky, nicméně záhy nabírá příběh nečekaný směr a dostáváme něco, co bysme v prvním díle hledali marně: Zrození plnohodnotného komiksu.

Jak se dovídáme v doslovu, sám autor Vicente Sergelles, označuje Tajemnou formuli za první díl komiksové série o Žoldnéřovi. Důvod je prostý. Předchozí kniha Kult svatého ohně je neučesaná, rozmáchlá a působí trochu neuspořádaně (aby také ne, když na ní autor pracoval rok a půl). Následkem toho jsme mohli vidět na čtyřiašedesáti stranách hned několik námětů, které by stačily na samostatná alba. To samozřejmě není na škodu, ale z komiksu je cítit uspěchanost. Oproti tomu Tajemná formule je uhlazená a promyšlená. Ta tam je roztěkanost prvního dílu, zde jsme svědky obrody a vzniku právoplatné série. A zrodu Žoldnéřova úhlavního záporáka, arcilotra Clausta. 

Nedílnou součástí Sergellesova světa je i technologie. Tedy technologie raného středověku (ostatně autor začínal jako technologický kreslíř, zde si vybudoval tolik potřebný cit pro detail). Díky tomu je jakákoliv věc na stránkách Žoldnéře realistická a funkční. Tím nemyslím pouze draky, ale hlavně brnění, meče, šípy, ba dokonce i výklopný stojan na knihy. Stále platí, že Sergelles je umanutý, detailní a precizní malíř.

Bohužel, stále také platí, že po scénáristické stránce je příběh trochu jednodušší. Album Tajemná formule slouží hlavně k tomu, aby se čtenář seznámil se světem ve kterém Žoldnéř žije, poznal Clausta a tajný klášter.  Naivnost žoldnéřova počínání je naštěstí vykoupena právě obrazovou stránkou příběhu. U Žoldnéře totiž můžete zapomenout na všechny ty bubliny s textem a čistě se jen kochat krásou malby samotné. Pokud ale čekáte dějové peripetie, eskapády či dokonce zvraty, Žoldnéř vás zcela jistě nenadchne. Je zde spousta nelogičností a hloupostí, přesto nad tím po dočtení knihy s klidem mávnete rukou. Hlavně díky citu, se kterým Vicente Sergelles Žoldnéře maloval. Taková láska se jen tak nevidí!

KOUPIT ŽOLDNÉŘE U CRWE

Žoldnéř: Tajemná formule

Vicente Sergelles

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 10/2019

Překlad: Jiři Pešek

Formát: 240  x 320 mm

Počet stran: 64

Provedení: Hardback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Žoldnéř: Kult svatého ohně

Partneři