Muriel v zajetí českých dějin

Comics zajímavosti

Letošní vyhlášení cen Muriel již máme za sebou, ale není od věci podívat se, které komiksy získali toto prestižní české ocenění. Letošní ročník je totiž ve znamení komunistické nadvlády!

 

Cenu za nejlepší kresbu si odnesla kniha Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci. Kniha, která si nás získala svojí hutnou atmosférou prostoupenou beznadějí i surrealismem (ostatně recenzi na tento komiks si můžete přečíst ZDE). Scénář napsal Pavel Kosatík, který stojí i za seriálovou předlohou, kterou vysílala Česká televize. Ostatně devítidílná komiksová série si za dobu svého vydávání odnesla celkem čtyři ceny Muriel. Atmosférickou kresbu vytvořil Karel Osoha, který před Čechy pracoval pouze pro fanziny.

Nejlepším scénářem se může pyšnit komiks Nebuď jako gádžo! ze série Nejisté domovy. Příběh Michala jež vyrůstal v Dětském domově, ale který není přesvědčen o nezbytnosti takového dětství napsala Máša Bořkovcová, Markéta Hajská a Vojtěch Mašek. Tuto scénáristickou trojici spojuje i jiná komiksová spolupráce, totiž série O přibjehi, která se také zaměřuje na sociální tématiku.

Cenu za nejlepší původní knihu si pak odnesly Obrázky z moderních československých dějin (1945 - 1989) Lukáše Fibicha.

Nejlepším zahraničním komiksem se stalo trochu překvapivě Dobrodružství Jeronýma Moucherota ze série MDEK nakladatelství Crew. To si odneslo i cenu za nejlepší překlad, a to u komiksu The Ghost in the shell (Anna Křivánková).

Nejlepším krátkým komiksem se stal příběh V mlze mezi dnem a nocí Jany Olehlové a Zuzany Čupové, který vyšel v časopise Aargh! č. 16.

Největší přínos českému komiksu získala skupina Ladeez do Comics Praha Terezy Drahoňovské a Štěpánky Jislové za Symposium Gender: Redefined.

A konečně nejlepším stripem se staly Arnošti Tomáše Kučerovského, kteří pravidelně vycházejí v časopise Nový prostor. Příběhy dvou holubů jsou opravdu originální :)

Letošní ceny Muriel jsou rozdané. Doufám, že jste mezi vítězi našli své favority. V opačném případě vám seznam výherců může sloužit jako malá pomůcka ve výběru nového čtiva. Byť i zde platí, že se vám některé kousky určitě netrefí do vkusu.

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři