Lobo a Maska se perou

Comics recenze

A je to tady! Dva magoři z DC universa si dají po čuni. V jednom rohu tu máme Loba, nesmrtelného emzáka co bez mrknutí oka vyhodí do vzduchu celou planetu a ještě u toho stihne udělat back flip na motorce. V protějším rohu stojí Maska, mocný artefakt, který z každého jejího nositele udělá násilnické psychopata. Kdo vyhraje? A vyhraje vůbec někdo?

Loba i Masku čtenář našich končin zná. Když pomineme magazíny CREW, tak se s nimi mohl setkat v samostatných komiksech, přičemž Maska u nás vyšla dokonce v omnibusech. Kdo ani jednoho z hlavních hrdinů nezná, patrně mu překvapením padne čelist na zem a strachy nebo zhnusením odskáče někam pryč.

Lobo je série plná drsňáren, sprostých slovíček a hustokrutopřísných hlášek. Příběh Lobo versus Maska dokazuje, že čeho je moc, toho je příliš. Scénář píše John Arcudi, kreslí Dough Mahnke, barví Keith Williams.

Lobo dostane za úkol zneškodnit jednoho opravdu tvrdého šmejda, který podle informátora zabil již několik lidí a pravidelně způsobuje pěknou paseku. Lobo tedy vyráží za svou obětí, ta ale v odpadcích nalezne Masku a zbytek příběhu už se odvíjí mezi pěstmi, palicemi, střelnými zbraněmi, stříkanci krve a hláškami. 

To vše se spojí v guláš, který horko těžko drží nějakou strukturu. Jediným výrazným pojítkem je dynamika, která čtenáře může vtáhnout a nepustit. Ale stejně tak se může stát, že ho ty bazény krve a hromady utrhaných údů omrzí. Nutno podotknout, že Dough Mahnke udělal co mohl, aby udržel naši pozornost. Panely jsou plné barev, plné objektů, pořád je na co koukat, nad čím se usmívat. I v nejzazším koutě stránky můžeme nalézt malý vtípek. Pokud se ho přes ty cákance krve všimneme. 

Na boj mezi Lobákem a Maskou navazuje jeden sešit s názvem Lobo: Spoutaný. Velkej šéf se dostane za katr a samozřejmě se mu to nelíbí, takže kolem sebe působí patřičný rozruch. Kresby se ujal Rafael Garrés a z Loba udělal tak trochu upíra. Změna kreslíře je osvěžující. To platí i o scénáři, který sice až příliš často pracuje s násilím a zgurveně drsnýma hláškama,  ale dávkuje je lépe a na řadu se dostane i opravdový humor. To platí i o pointě, která vyloudí úsměv na rtech.

Lobo versus Maska a další řežba je zcela nepřekvapivě odpočinkový komiks, který zabaví. Rozdělte si ale jeho čtení na menší úseky, ať toho na vás není moc. Byla by to škoda, protože Lobův vesmír je natolik šíleně unikátní, že bychom ho neměli ignorovat.

 

KOUPIT ZDE

 

Lobo versus Maska a další řežba
John Arcudi, Alan Grant, Doug Mahnke, Rafael Garrés
Vydavatelství: CREW
Rok vydání: 2016
Překlad: Pavel Dort
Formát: 168 x 258 mm
Počet stran: 276
Provedení: paperback

 

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Lobo a Sedm zbytečných

Partneři