Deadpool - Hodný, zlý a fialový

Hry recenze

Do světa Marvel United přichází populární Deadpool. A to ne jednou, ale hned 3x!

Populární kooperačka Marvel United z dílny vydavatelství CMON, Spinmaster a v české lokalizaci Blackfiru se díky svým mnoha kladům stala velmi populární, ať už se jedná o její přístupnost, příjemnou hratelnost nebo roztomilé zpracování, kterému dominují figurky v chibi stylu. Ostatně mrkněte se na naše dřívější recenze na Marvel United základní box nebo X-Men základní sadu.

No a protože je svět Marvel plný zajímavých postav k prasknutí a zároveň hra už dokonce 3x zavítala na kickstarter, asi není překvapením, že dostala pořádnou nálož všemožných rozšíření. V českém verzi jsme se tak mohli vydat do vesmíru spolu se Strážci Galaxie, prolítnout se New Yorkem zavěšeni v pavučinách několika Spider-manů, no a teď se můžeme svést na pořádně bláznivé jízdě s tím možná nejukecanějším (ne)hrdinou – Deadpoolem.

Tohle rozšíření je docela zvláštní. Nečekejte totiž záplavu nových postav, ale opravdu dominantní nálož maskovaného antihrdiny. Ten je zde totiž hned ve třech verzích. Deadpool hrdina, Deadpool záporák a Deadpool výzva. No a pak je tu Bob.

Pokud by se tenhle box dal nějak charakterizovat jedním slovem, jasná volba je „chaos“. Hrdinové nejsou tak úplně hrdinové, záporáci nejsou záporáci a výzva vám úplně rozmetá myšlení.

Bob. To je kapitola sama o sobě. Je to doslova antihrdina. Pokud za něj hrajete v jeho hrdinské podobě, tak úplně nekope za stejný tým jako ostatní a krom přínosu dokáže zároveň i pěkně škodit. No a jako záporák je to ale jiná a i když začíná jako velmi křehká postavička, opak je pravdou a umí pořádně zatopit. Nebo hlavně jeho souputníci rozložení na lokacích.

Deadpool záporák? Inu jeho pravidla začínají slovy „nemůžete ho porazit“. Což je fakt skvělá informace. Je to zkrátka podvod a místo klasické porážky musíte plnit postupné úkoly, tedy zachraňování civilistů, čelit výzvám a zkrátka hrát dokud to toho maskovaného hajzla nepřestane bavit. Ve finále si sečtete skóre a zjistíte, jak moc vás ten šmejd pojel.

V případě hrdinské formy nastává chaos plný náhody a nepředvídatelného chování. Jeho karty sice mají hromadu zvláštních schopností, ale zároveň mají jen jednu akční ikonu, takže týmová spolupráce s ním vcelku pokulhává. Navíc se neustále probourává do další dimenze a přináší do hry karty výzev, které míchají hratelností a v podstatě nepředvídatelně dopadají na hru a všechny ostatní postavy.

No a jako poslední je tu absolutní nádhera – Deadpool na úžasném plyšovém jednorožci, který z vašich her udělá chaos povýšený na xtou. Kromě klasického záporáka je tu totiž právě i Deadpool, který se aktivuje, když na jeho lokaci někdo skončí tah a provede akci dle svých karet. Nikdy předem nevíte, co tohohle blázna napadne. Pomůže hrdinům? Padouchovi? Všem? Nikomu? Hra tak dostává nový dynamický náboj, který někomu sedne a někomu ne.

Kromě čtveřice nových figurek a jejich karet přichází rozšíření ještě s jednou novou lokací – světe div se – Deadpoolovým bytem.

Inu takže jaké je?

No to není tak snadné. S rozšířeními pro Marvel United se to má tak, že je chcete. Pokud vás hra baví, tak ideálně co nejvíc, abyste si zvýšili variabilitu a znovuhratelnost. Jak to obsahují Strážce Galaxie, tak to pavoučí s Peterem Parkerem či Green Goblinem byla skvělá. Sice obsahovaly vždy jen jednoho záporáka a tři hrdiny, ale přinášela něco nového a šikovně měnila základní hratelnost a obohacovala jí o nové prvky.

Deadpool na to jde jinak. Ostatně on na to jde vždycky jinak, vždyť si vzpomeňte na film nebo na jeho komiksy. Na jednu stranu je super, že v téhle expanzi dostanete vyvážený poměr hrdinů a záporáků (2 vs. 2) a můžete tak čelit novým výzvám. Na stranu druhou provedení a změny nemusí mnoha hráčům sedět. K téhle expanzi zkrátka musíte přistupovat jako k sakra volnějšímu rozšíření, které se ideálně hodí na odlehčení a na fillerové večery. No a výzva, která vám hru úplně nabourává, to už je pak kapitola sama o sobě. Jasně, Marvel United je pěkně přístupný a pohodový ameritrash, kde s nějakou tou náhodou počítáte, ale tedy jde už doslova o chaos a nevyzpytatelnost hry dostává nové rozměry.

Nejvíc tenhle box samozřejmě ocení zarytí fanoušci ukecaného žoldáka, kteří ho zde dostanou pořádnou porci. Nám pěkně rozšířil sbírku, ale stále doufám, že se dočkáme i dalších „normálnějších“ expanzí.

 

Rozšíření můžete koupit třeba v našem partnerském obchodě Cech hráčů zde!

 

Marvel United: Deadpool

Rozšíření ke hře Marvel United a Marvel United: X-Men

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 14+

Herní doba: 30-40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři