Prázdnota: Čas

recenze

Lidstvo nikdy nebylo rozpolcenější: Blíží se totiž okamžik zahájení velké Pouti do Prázdnoty. Čeká nás na druhé straně skutečně Nirvána? A lze vůbec Prázdnoty dosáhnout? Středobod trilogie Petera F. Hamiltona uvedl do chodu celou řadu událostí, z nichž ani jedna nevypadá pro lidstvo dvakrát příznivě!

Druhá kniha s podtitulem Čas se s námi moc nemazlí. příslovečného času totiž nemáme nazbyt a vrháme se přímo doprostřed děje. Agenti jednotlivých lidských i post-lidských frakcí PNP kují pikle a bojují mezi sebou ve snaze získat veškeré výhody z největší události v dějinách lidstva: Pouti do Prázdnoty. Samozřejmě někdo chce pomoci, někdo tomu šílenství chce zabránit. Ale...

Ale těžko lze nazývat Pouť šílenstvím, když jí věří takové množství lidí. Ti všichni totiž mohli prožívat Inigovy sny o Kráčejícím po vodě, jež v Prázdnotě žil. Ani tak vzletná pravda ovšem nestačí pro přesvědčení ostatních mimozemských ras  o oprávněnosti počínání naivních človíčků: Všichni se právem obávají všeničící expanze, jež vniknutí do Prázdonty provází. Ociseni se s ničím moc nepářou a vyšlou eskadru smrti, aby bláhové snílky odradila stůj co stůj. Datum začátku Pouti se totiž neúprosně blíží.

Peter Hamilton to opět dokázal! Musím smeknout: Ve druhé knize sice budeme lítat po celé galaxii jako diví, ale jsou to právě Sny z Prázdnoty, které nás budou bavit nejvíce! Takže space opera se zde střídá s (nebojím se to říci) klasickou fantasy jako z pera Poula Andersona. Je to právě intrikaření v exotickém městě Makkathranu uprostřed Prázdnoty, a s ním spojený vzestup mladíka jménem Edeard, kterého lidé vzývají jakožto Kráčejícího po vodě, jenž žene miliony snících do náruče čisté víry. V Prázdnotě totiž existují duše. A skutečně zde můžete dojít naplnění. Co na tom, že přitom zničíte vlastní galaxii? 

Nevím jistě, jestli to byl autorův záměr, ale Prázdnota: Čas je dle mého soudu zaměřená hlavně na seznámení se s Prázdnotou jako takovou a s obsahem Inigových snů ( Inigo jako první měl sny o Prázdnotě, to on vystavěl víru v Pouť a stal se tak novodobým prorokem) a se silou, jakou působí na davy věřících. Vše, co se děje kolem - pronásledování, souboje i mezihvězdné pletichy - jsou na okraji zájmu: čistý Edeardův přístup je osvěžující v porovnání s realitou, kde náboženští fanatici neváhají použít násilí ve snaze najít Druhého snícího, který dokáže rozmlouvat s Pány nebes.

Opět musím Petera Hamiltona pochválit, protože i v tak spletitém ději plném postav - více či méně důležitých - si ponechal dostatek místa pro nejedno překvapení. Stále je vidět, že směřování děje drží pevně v rukou. Nezakolísá, kulisy jeho dramatu se nerozklíží a my můžeme plnými doušky vychutnávat fantastická dobrodružství, která se v Prázdnotě odehrávají. I snahu o zastavení tak šíleného podniku, jakým je Pouť samotná. Každá frakce se na Pouti chce buďto přiživit, nebo jí zcela zastavit. Nikdo není nestranným pozorovatelem. Ať chcete nebo ne, Pouť vás prostě vtáhne; v sázce je totiž osud celého lidstva. A jak celý ten podnik dopadne? Na to si budeme muset ještě počkat. Upřímně, Peter F. Hamilton neprozradil ani náznak toho, kterým směrem se to celé bude vyvíjet. Na konci sice poodhalíme roušku tajemství obestírajícího celou Prázdnotu, ale Ociceni stále míří se svou bojovou letkou do Společenství. Agenti tajní i supertajní bojují mezi sebou. Inigo se konečně nalezl, byť jeho role je zatím neznámá. Paula Myo se stále drží svých stop a pátrá po politických intrikách provázejících Pouť. A Kráčející po vodě?  Ten má sílu, které se nic na světě nemůže rovnat! 

KOUPIT KNIHU PRÁZDNOTA: ČAS PŘÍMO U PLANETY9

Prázdnota: Čas

Peter F. Hamilton

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2021

Překlad: Martin Královec

Formát: 195 x 130 mm

Počet stran: 702

Provedení: Paperback, ebook

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Kam dál?

recenze

Prázdnota: Sny

Partneři