Tisíciletý démon

recenze

Karolína Francová nám ve svém románu Ve stínu rudé věže ukázala vizi budoucnosti, ve které Česká republika jako jediná země na světě dokáže ovládat magii. Po originálním a čtivém kuse přichází druhý díl s názvem Tisíciletý démon. Tak s chutí do toho!

Ve stínu rudé věže je svěží, neokoukané, se špetkou romantiky, erotiky i hororu. Kniha, ve které můžete nad Libercem vidět létat gryfy prostě nesmí uniknout vaší pozornosti. Ostatně propracovanost světa Purpurové noci (název série) je jedním z hlavních atributů proč byste se měli o tvorbu Karolíny Francové blíže zajímat. Jak si ale vede druhý díl?

A hned na začátek pozor: bohužel se zde nevyhneme spoilerům. Rader Rener je mrtvý. Na jeho místo nastoupil Jan Rener, jehož moc se ale kdosi snaží podkopat. Zdá se totiž, že Prokletí nepoctivých nefunguje. Mladý mág se tak musí do věci vložit osobně, zatímco si na ČR brousí zuby všichni, kterým magie ani trochu nevoní...

Pokud jste na druhý díl Purpurové noci čekali stejně natěšeně jako já, snad vás následující řádky nezklamou. Autorka nám nabízí vše co máme rádi. Českou republiku s fungující magií, ukázky prokletí, draky, čáry i charizmatického Jana Renera, jeho bratra Nataniela a věčně nadrženou Kláru. A tisíciletého démona. Sám přebal knihy totiž prozradí tolik, že po dvaceti stranách vám bude jasné, jak jsou karty rozdané. Budiž, ani autorka se s tím nepáře a přímočarým způsobem nás vrhá do centra dění, byť by trocha zmatenosti a záhad rozhodně knize jen prospěla. Bohužel se zde opakuje stejný vzorec, který mě rozčiloval již v prvním díle, totiž přílišná jednoduchost zápletky a děje. Purpurová noc se přímo vybízí k hlubší propracovanosti, nemluvě o Tisíciletém démonovi. Celkem brzy se totiž zápletka sama vytříbí a zbyde nám jediná linka, kterou můžeme sledovat aniž bysme se museli strachovat o všechno ostatní. Je to škoda zejména proto, že chybí hlubší návaznost na první díl. Ano, objeví se pár známých  figurek, ale jejich činy a pohnutky jsou nám cizí. Svět Purpurové noci se bohužel nerozvíjí.

V čem ale musím před Tisíciletým démonem smeknout je čtivost. Ačkoliv je to "jen" další příběh české magie, Karolína Francová ví jak zabrnkat na struny napětí a hlavně jakým způsobem přikovat čtenáře do křesla. Pomyslný vrchol bohužel nastává někdy koncem druhé třetiny knihy, zaímco zbytku jakoby dochází dech. Jakmile se hlavní hrdinové ocitnou mimo ohrožení života, příběh se stává neosobním a lze jen těžko nalézt něco, co by v nás vzbudilo hlubší prožitek. Nemluvě o závěru, který mě bohužel vysloveně zklamal. Tisíciletý démon je navíc řádně uzavřenou knihou, kde se nitky s budoucím pokračováním budou opět hledat jen stěží (byť autorka si nějaké ty vějičky samozřejmě přichystala).

Tisíciletý démon je druhým románem Purpurové noci, který ale s kvalitou prvního dílu nedokáže držet krok. Popisy jsou povrchní a fádní, byť přímo vybízí k temnější a propracovanější interpretaci. I přes zklamání, které vás nad stránkami této knihy jistě neminou, se ale nejedná o nudnou četbu. Kniha jen nerozvíjí svět takovým způsobem, který by jí příslušel. Pokračuje tak ve stopách prvního dílu - Karolína Francová nám servíruje rodinné drama s detektivním nádechem, které z nudy táhne právě autorčin spisovatelský um. I tak ale nemohu na svět s Libercem coby pupkem světa jen tak zanevřít. Ostatně kdo by nechtěl vidět na Ještědu draky?

KOUPIT TISÍCILETÉHO DÉMONA V BROKILONU

Tisíciletý démon (Purpurová noc 2)

Karolína Francová

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 10/2018

Formát: 137 x 213 mm

Počet stran: 289

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Kam dál?

recenze

Ve stínu rudé věže

Partneři