Drtileb a Kostřík

Comics novinky

Série Černá palice se na pultech českých knihkupců sluní již nějaký ten pátek. Přesto jsem vždy potěšen, když se objeví nový spin-off. Protože právě rozšiřování svého indie-superhrdinského světa jde Jeffu Lemirovi ze všeho nejlépe.

Černá palice sama o sobě je netradiční a stále sakra přitažlivým superhrdinským komiksem dle Jeffa Lemira. Jsou to ale právě samostatné knihy, kde se Jeff mohl doslova utrhnout ze řetězu (nebo lépe řečeno kde nemusel tolik brát ohledy na role svých hrdinů) a darovat svým čtenářům ty nejlepší možné příběhy. K Sherlocku Frankensteinovi a dechberoucímu Doktoru Andromedě se přidává nekompromisní Drtileb a Kostřík. 

O faktu, že další kniha bude podstatně temnější, než ty předchozí, svědčí již parádní cover se zkrvavenou lebkou. Dějová linka je pak klasikou všech klasik: Malý Mathew byl svědkem vraždy svých rodičů. Osud tomu chtěl, že v poslední Mathewově minutě přispěchal na místo Drtileb. Mathew přežil, zločinec nikoliv. Tak začíná životní cesta kluka, který vešel ve známost jakožto Drtilebův sidekick, Kostřík...

Třetí spin-off se nese ve znamení násilí. A vzteku, který tíží každého z nás. Drtileb a Kostřík je od předešlých knih rozdílný: Ta tam je rozjuchaná nálada golden age komiksů či kosmické dálavy. Atmosféra v šestisešitovém speciálu by se dala krájet. Příběh je syrový a správně drsný. Aby také ne: po zářné gloriole, kterou Spiral City za ty roky s Černou palicí u čtenářstva získalo, je třeba zaměřit se i na druhou stranu mince. Na to, co se skrývá pod povrchem.

Zlí jazykové můžou samozřejmě tvrdit, že Drtileb a Kostřík je příliš okatou parafrází na Netopejra a Robina. Co naplat, mají pravdu. Přesto se Jeff Lemire nebojí zajít dál a trochu ve v celém tom problému "násilí plodí další násilí" porýpat. Jsou to právě spin-offy, ve kterých Jeff Lemire naplno rozebírá nápady, které sice v Černé Palici uplatnil, nicméně pro hladký běh hlavní série neměl místo na jejich zevrubnější prostudování. A stejně jako jsem pěl ódy na Doktora Andromedu, i zde musím vyzdvihnout tu neskutečně silnou empatii, kterou Jeff Lemire vládne. Právě díky tomuto vcítění se je schopen představit nám postavy, kterým nechybí lidskost a city. Nejedná se pouze o loutky. Lemire každému jednotlivci dává cíl; hnací motor. Nejinak je tomu i zde. Drtileb je fantastický maník, pod jehož taktovkou se z Kostříka může velmi rychle stát zkušený bojovník proti zločinu Jenže... 

Jenže na poselství Drtileba a Kostříka si musíte přijít sami. Nebojte, Jeff to vypověděl jednoznačně, bez zbytečných metafor a filozofických parafrází. To jen já vám víc neprozradím. Snad jen to, že Comics Centrum nás na konci opět rozmazlilo bonusy v podobě nákresů, kde nechybí ani původní autorova kresba. Ano, Jeff chtěl celý komiks dělat sám a my můžeme děkovat všem svatým, že k tomu nedošlo. Kresbu naštěstí obstaral Tonči Zonjič (Humr Johnson), díky kterému nevypadá Drtileb jako rychlovka ze sešitu pubertálního pankáče. 

Drtileb a Kostřík jsou další knihou, která kvalitativně jasně dominuje nad celou Černou Palicí. Jeff Lemire skloubil blízká témata strachu, násilí a vzteku, aby z nich vysublimoval nikdy nekončící boj proti Zlu a dopad na všechny, které tento vír vtáhne. Opět jasně plný počet. Jen tak dál, Jeffe, jen tak dál!

KOUPIT KNIHU DRTILEB A KOSTŘÍK PŘÍMO U COMICS CENTRA

Drtileb a Kostřík

Jeff Lemire, Tonči Zonjič

Nakladatelství: Comics Centrum

Překlad: Alexandra Niklíčková

Rok vydání: 5/2022

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Smutné království ztracených zítřků

Comics novinky

Černá palice 1945

Partneři