Černá palice 1945

Comics novinky

Svět Černé palice je již uzavřený... byť ne nadobro. Krom různých spin-offů a jednoho výletu do budoucnosti v příběhu Quantum Age, se Jeff Lemire nebojí ponořit hluboko do minulosti. A jaký to asi bude rok, když podtitul čtyřdílné minisérie je 1945?

Všichni víme, jak dopadli naši hrdinové ze Spiral City. A pokud ne, já vám to nepovím. Jeff Lemire ale stále nemá v plánu rozloučit se s universem, které vytvořil společně s Deanem Ormstonem. Stále je zde množství nevyřčených příběhů i postav, které si zaslouží více prostoru. Jako je naše skupina udatných pilotů.

Současnost: Starý muž zalévá květiny, z gramofonu hraje jazz a dnešní den je z neznámých důvodů velmi významný. Oním starcem se zálibou v pěstění flóry je Jean Pierre: chcete-li J. P., pro nás prostě Džejpí. Zanedlouho se Džejpí oblékne a navštíví kamaráda jménem Li.  Trochu si zavzpomínají na zlaté časy a vyráží za svou povinností. A co je na oné tajemné cestě spojuje? Oba byli postrachem hitlerovského Německa! Vždyť patřili do legendární letky Černé palice!

V dubnu roku 1945 byla letka Černé palice pověřena úkolem najít a vyzvednout doktora Grünbauma z tajného vězeňského tábora nedaleko Vídně. Spojenci usilovali o jeho vědomosti a výzkum, jenž by jim pomohl s jejich vlastním tajným projektem s kódovým označením B. I. Z. A. R. Po židovském géniovi ale pase také Sovětský svaz, který na místo vysílá nelítostnou "Stalingradskou mstitelku" Alexandru Navarovovou a její experimentální skupinu bojových robotů známých jako Rudý příliv. A nikdo nenávidí Rudý příliv více než Geistjäger: obávaný nacistický pilot, který nebyl nikdy poražen. 

Scénář k této minisérii nepsal Lemire sám. Ten v podstatě jen dodal kostru, o zbytek se postaral Ray Fawkes. Kresby se zhostil Matt Kindt. Jak Kindt, tak Fawkes jsou Lemirovi blízcí přátelé a myslím že nebudu daleko od pravdy když řeknu, že práci na Černé palici 1945 si opravdu užívali. Ale zpátky k příběhu.

Jedná se o svět Černé palice, takže možná čekáte, kdy se objeví nějaký ten superhrdina, či alespoň čarodějnice. Pravda, superhrdinové se objeví. Stejně tak čarodějnice. Ale pro nás jsou zbyteční. Kapitán letky, "Palice" Hawthorne jimi prostě opovrhuje. A nás vlastně nezajímají. Skuteční hrdinové zde nenosí masky. Zde je jasně vidět mistrovský um dvojice Lemire/Fawkes. Černá palice 1945 je nedílnou součástí "Hammervesa", ovšem narozdíl od hlavní linky ze Spiral City, zde nikdo nemá superschopnosti. Všichni prostě jen dělají to, v čem jsou nejlepší, a bojují ze všech sil proti mocnostem Osy. 

Společných jmenovatelů, odkazujích na nedobrovolně uzavřené superhrdiny ze Spiral City, je zde vícero. Tím hlavním je ale atmosféra komiksu. Je to něco, co se dá jen těžko popsat slovy. Tohle se musí zažít, musíte to cítit. Dávné přátelství mezi starými pány, kdy vše podstatné je již řečeno a tíživé vzpomínky nemizí. Hrdinné skutky jejich mládí, kdy se nebáli smrti, natož pak několika nácků. Vzpomínkový optimismus zde dělá z obyčejných vojáků ty pravé hrdiny. Autoři nás doslova zaplavují vlnami dětinského nadšení a okouzlení statečností tváří v tvář přesile. Nabízí silné, exotické protivníky, závod s časem i trochu té mystiky. S tím vším jde ruku v ruce notná dávka nostalgie a melancholické noty, která je skrytým leitmotivem celé Lemireho tvorby. Ten feeling, vyzařující z Černé palice, je prostě nepředatelný; nabízí niterný, osobní pohled na hlavní protagonisty i jejich snahu o úspěšné splnění mise. 

Černá palice 1945 je poctou Jacku Kirbymu, když jeho Captain America rozbíjel Hitlerovi pracně ulízanou patku. Je to mistrovský odkaz na Zlatou éru komiksu, kdy příběhům vládl boj proti fašismu i Mika Mignolu a jeho Ú. P. V. O.

Tomu napovídá i výběr kreslíře. Jak už jsem říkal, s Mattem Kindtem pojí Lemira dlouholeté přátelství. Pracoval s ním již dříve na legendárním komiksu Sweet Tooth. Krom toho si vysloužil i nominaci na Harveyho a Eisnera za svůj autorský komiks Pistolwhip. 

Kolorování Černé palice 1945 pak obstarala jeho žena, Sharlene Kindtová. Nejenom v manželství jsou sehranou dvojicí; Matt nechává Sharlene svou jednoduchou kresbou dostatek prostoru pro seberealizaci a správné vyznění komiksu. V jejich případě to je učebnicová ukázka příkladé spolupráce. Kindtová navíc dokázala pomocí tlumených batev umocnit onen nostalgický pocit, který zakusujeme při prohlížení komiksů zlaté éry. 

Černá palice 1945 je prodchnuta odkazem Jeffa Lemira stejně jako základní série. Ale nabízí víc. Tohle není jen další "zbytečný" spin-off tahající z fanoušků peníze. 1945 rozšiřuje Hammerversum mimo superhrdinské řady. Odhaluje hrdinství běžných lidí, které můžete potkat na ulici. Tohle se dvojici Lemire/Fawkes opravdu povedlo. Je to skvělý válečný komiks. A plně chápu, že Černá palice si své superhrdinské jméno zvolil právě po kapitánu Hawthornovi!

KOUPIT KNIHU ČERNÁ PALICE 1945 PŘÍMO U COMICS CENTRA

Černá palice 1945

Jeff Lemire, Ray Fawkes, Matt Kindt

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 5/2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 128

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Černá palice: Vzdor osudu 2

Comics novinky

Černá palice: Z temných koutů Spiral City

Comics recenze

Černá palice: Vzdor osudu 1

Partneři