Smutné království ztracených zítřků

Comics novinky

Co je podstatou pravého hrdiny? Je to možnost posouvat hranice lidského vědění? Či snad boj proti nespravedlnosti a útlaku? Nebo je to prosté být zde pro své nejbližší?

 

Doktor Andromeda! Hrdina čerpající svou moc z kousku uvězněného Paravesmíru! Bez bázně a hany  se postaví veškerým protivenstvím, ať už se jedná o nácky či galaktické hrozby! Jenže...

...Jenže co když ten starý smutný muž, který se nám hned na začátku představí, po ničem z toho vlastně ani netoužil? Jistě, kráčet po Měsíci je úžasná věc, stejně tak být miláčkem davů. Ale jak moc je to všechno důležité?

Jeff Lemire se vrací do světa Černé palice s dalším samostatným příběhem, tentokrát čtyřsešitovým speciálem o Andromedě. Opět druhá světová válka, opět Valda Darda či Zlatonoška. Nicméně stejně jako tomu bylo u Černé palice 1945, i zde jsou naši hrdinové jen komparsem. A ruku na srdce; kdyby se tam Valda ani Zlatuška neobjevili, nic by se nestalo. Síla doktora Andromedy totiž spočívá v něčem jiném.

Je to odvrácená strana hrdinství, které se Lemire podíval na zoubek tentokrát. Jak vlastně může fungovat normální rodina, když je váš otec superhrdina? Nenechte si namluvit, že to jde ruku v ruce. Zde se přesvědčíme o opaku. Jestliže znáte tvorbu Jeffa Lemira, zcela jistě dýchla i na vás atmosféra skrývající se na stránkách komiksů. Je jedno, jestli je to Sweet tooth, Černá palice, Essex Country či Rváč. Melancholie, smutek a osamělost jsou styčnými body, které můžeme pozorovat napříč celou jeho tvorbou. Doktor Andromeda v tomto směru není jiný. Ba co víc, na strunu zádumčivosti nám zabrnká silněji než bychom si přáli.

Ono budování atmosféry vždycky Lemirovi šlo. Nyní mám pocit, že když není svázán kostrou příběhu, kterou vytvořil u Černé palice, je jeho poselství o to silnější. Emoce tak ve spin-offu jako Černá palice 1945 nebo právě Království ztracených zítřků rezonují o to silněji. Zvláště tato kniha mě doslova dostala do kolen. Pravda, nejedná se o žádné přelomové dílo. Scénář jste jistě v obměnách již někde četli. No a? Jeff Lemire umí, prostě umí předat pocity. Jeho empatie je neuvěřitelná. Je to sice jen další "stejně lemírovská" knížka, ale i tak dokáže udeřit na solar!

Nostalgické vzpomínky na hrdinství mládí dokáží vyrazit dech, ale k čemu to všechno bylo, když nás to vede do pochmurné součastnosti? Lemire konfrontuje čtenáře s volbou mezi dobrem a ... ja jeho následky. Nemyslete si, že vám prozdradím víc! Nejsou to galaktické dálavy, které mě při četbě doslova přibily do křesla. Je to obyčejný lidský příběh o muži, který nebyl ve správný čas na správném místě. A ani všechno dobro, které mezitím vykonal, na tom již nic nezmění. Království ztracených zítřků je rozhodně to nejlepší, co u nás v rámco Černé palice vyšlo!

KOUPIT KNIHU DKTOR ANDROMEDA A KRÁLOVSTVÍ ZTRACENÝCH ZÍTŘKŮ PŘÍMO U COMICS CENTRA

Doktor Andromeda a království ztracených zítřků

Jeff Lemire, Max Fiumara

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 8/2021

Překlad: Alexandra Niklíčková 

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 128

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Černá palice 1945

Comics novinky

Černá palice: Vzdor osudu 2

Partneři