TZ - Češi jdou do galerie!

Comics ostatní

Komiksová série Češi zakončila koncem loňského roku svou pouť slavnými okamžiky našich dějin 20. století posledními dvěma díly (vznik Československé republiky, Charta 77, Sametová revoluce a mnohé další) a při této příležitosti dochází ke dvěma velmi zajímavým událostem. Tou první je vernisáž a výstava (no jasně, že jste všichni zvaní) a tou druhou je uvedení souborného vydání celé série (pro ty, koho tohle skvělé dílo nějak záhadně minulo). Ptáte se na tu výstavu? Tak prosím, zde je info.

Komiksoví Češi Pavla Kosatíka budou vpuštěni do Galerie Lucerna

Televizní seriál České století a posléze devítidílná komiksová série Češi vrátily do veřejné debaty téma klíčových okamžiků národní historie 20. století. Rozsáhlý projekt spojuje osobnost a scénáře spisovatele a historika Pavla Kosatíka. Ojedinělost tohoto počinu chce podtrhnout i závěrečná výstava výtvarníků této nejrozsáhlejší politické komiksové série v našich dějinách. České století v komiksu začne vernisáží v pražské Galerii Lucerna 29. března a potrvá do 18. dubna.

Poslední dvě komiksové knihy vyšly koncem loňského roku, ale potýkání s lety 1918 až 1993 nekončí. Instalace výstavy České století v komiksu se nespolehne na tradiční vystavování komiksových stran, ale umožní autorům ukázat návštěvníkům všechny fáze tvorby. Skici, podkresy, koláže, kresba tuší i digitální koloring budou svázané rámy i volně vypuštěné na výstavní plochu. Toto organické zacházení s výstavním prostorem doplní velkoformátové tisky na sklech galerie, čtecí koutek, desková hra a 2D objekty některých aktérů v životní velikosti.

Autory komiksů pojednávajících o vrcholech našich moderních dějin (vznik Československé republiky, Charta 77, Sametová revoluce) i pádech v rukou Hitlera, Gottwalda a Brežněva je devět předních českých komiksových tvůrců hned dvou generací: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha.

Každý z výtvarníků se na látku podíval vlastním způsobem a s velkou mírou tvůrčí svobody. Podstatné však bylo, aby historické momenty a postavy s nimi spojené nezesměšňovali. „Žánrem byla tragédie, ne groteska. Je důležité zobrazovat zlé věci jako doopravdy zlé. Kdo se zlu vysmívá, trivializuje utrpení obětí,“ formuluje hlavní ideu spolupráce s výtvarníky Pavel Kosatík.

Vernisáž výstavy České století v komiksu proběhne ve středu 29. března od 18 hodin a nabídne moderovanou besedu s výtvarníky i Pavlem Kosatíkem, autogramiádu, porovnání s televizním seriálem a hudební doprovod saxofonisty Mikoláše Chadimy. Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma. Partnerem výstavy je nakladatelství Mladá fronta, které komiksovou sérii vydalo ve spolupráci s Edicí ČT. Knihy budou na místě v prodeji za lepší cenu, ale především bude poprvé představen koncept zbrusu nového kompletního vydání všech devíti dílů ve sběratelské krabici. Jestli zde bude již k prodeji ale zatím není jisté.

 

České století v komiksu

30. 3. – 18. 4. 2017

Otevřeno Po–Pá 16–22 h, vstup zdarma

Partner výstavy: nakladatelství Mladá fronta

FB event: https://www.facebook.com/events/600846610114405

Autor: Adam Vondra Vondris

Kam dál?

Comics recenze

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci

Comics recenze

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Partneři