Alita a Cesta ke svobodě

Comics recenze

Skvělá Battle angel Alita je zpátky! Po dechberoucím finále druhé knihy se konečně můžeme opět ponořit do zákoutí Vrakoviště pod létajícím Salemem a spolu s Alitou hledat Cestu ke svobodě!

Alita je zpátky! Na cestě za záchranou doktora Ida ze spárů ďábelského profesora Destiny Nova. Žádné velké dějové odklony nás nečekají, a tak si hned můžeme užít pořádnou bitku mezi Alitou a berserkem Zapanem. Nebudu vám říkat jak to celé dopadne, můžete si to tak trochu domyslet sami. Faktem ale zůstává, že Alita ve třetí knize nabírá zcela nový směr. Pryč z Vrakoviště. Do Salemu. A do pustiny.

Víc vám toho k ději prozradit nechci. Alita: Cesta ke svobodě totiž nemá jasně dané "Cesta z bodu A do bodu B". A rozhodně si zasluhuje podtitulek Alita Matoucí. Autor Jukito Kiširo nás namlsal na kvalitní mangu, která nechala čtenáře dumat nad příběhem i poté, co komiks již dávno odložil. Pravda, v druhém díle to již tak patrné nebylo. Trojka jde ještě dál - na konci totiž zjistíte, že jste se nic pořádného nedozvěděli. Celý komiks totiž působí jako velká příprava na ještě větší finále, na které si ale budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Faktem zůstává, že Vrakoviště je již za námi. Alita zde svůj příběh ukončila, byť to na mě působilo trochu uspěchaně (jestli se to dá říci o monumentální bitvě mezi Alitou a Zapanem zabírající 120 stran). Poté se přesuneme na skok do Salemu, který je ale brán zcela jasně jako nucená zastávka, a pak hurá do pouště. Objevovat svět za hranicemi Vrakoviště. Zde potkáváme Alitu střežící obrněný vlak, borce jménem Figure Four a trochu moc bojácného Jorga. Toto trio nás bude provázet po zbytek komiksu. Cestou za obávanou tlupou zvanou Barjack. 

Stejně jako připravovaná filmová Alita, která díky trailerům působí trochu rozpačitě, i třetí kniha ve vás zanechá rozporuplné pocity. První část se Zapanem je stará dobrá Alita, kdy nám autor předestírá otázku práva jednotlivce na život/kolektivní blaho. Mimo Vrakoviště je to horší. Komiks o velkém stopování obávaných rebelů sice nabízí dostatek akce, nicméně plynulé směřování děje se ztrácí kdesi v dáli. Jukito Kiširo se sice snaží a snaží, přesto mi dalo docela zabrat zorientovat se v celkovém pohledu na universum Ality. Není to tím, že by se toho na stránkách knihy dělo tolik, spíš je podivně rozházená časová osa knihy: Mezi bojem se Zapanem a Alitou v pustině totiž uplynulo deset let... A co se celou tu dobu dělo? Inu, to je čistě na vaší fantazii. Navíc jsem se nemohl zbavit pocitu, že i sám J. Kiširo se v poušti trochu ztrácí. Filozofování Alita opustila docela - Prostě se jde a bojuje a jde a bojuje. Nebojte, láska bude a taktéž zjistíme, že svoboda není zadarmo! Přese všechno je to ale závěr knihy, který mě navnadil na pokračování.

Kresba je naštěstí stejná jako dřív, rozuměj bezchybná. Novým aspektem, který i do Ality pronikl, je vtip tolik typický pro mangu. Reprezentovaný nejdříve Figure Fourem, později Lou Collinsovou. Samotného by mě zajímalo, proč to  tvůrci do svých sérii tolik cpou...  Přesto si ale Alita drží svojí kvalitu, Jukito Kiširo si vyhrál se vším, od pouštních dálav, po kyborgy, kteří se na stránkách objevují. Akční sekvence je přehledná, emoce jasně čitelné (bez toho by ani nebyla manga mangou) a komiks se čte jedním dechem. 

Bojový anděl Alita: Cesta ke svobodě je zatím nejslabším článkem. Přesto nezoufejte - i přes nejednoznačné směřování děje, i přes časovou zmatečnost, dokonce i přes okrouhání hlubšího sdělení na minimum je Alita stále velmi kvalitní mangou, kterou budete pročítat nejen pro potěchu oka z precizní kresby Jukita Kišira. Faktem totiž zůstává, že Alita je sympaťačkou každým šroubkem.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Bojový anděl Alita 3: Cesta ke svobodě

Jukito Kiširo

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2018

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 130 x 180 mm

Počet stran: 452

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Battle angel Alita

Comics recenze

Smrtící anděl Alita

Partneři