Batman - Květy zla

Comics recenze

Tajemný pan Bloom je na vrcholu své síly a je rozhodnutý, že smetánka Gothamu musí jít pod kytky, aby obyčejný lid povyrostl. Bude mu komisař Gordon obstojným soupeřem, nebo si s tímhle plevelem nedokáže sám poradit?

Záporák Bloom je jedním z nejtajemnějších nepřátel maskovaného hrdiny. Je pojmenován podle místa v Gothamu, kde se bohatství střetávalo s chudobou a žili ve vzájemné symbióze a vypomáhaly si. Takto nějak si přesně přestavuje tento antihrdina budoucnost Gothamu. Až na to, že má v plánu chudé květiny hnojit mrtvolami těch bohatších porostů, nebo jak jim sám s oblibou říká - zahradníky. Tato postava je zajímavá hlavně v tom, že nám scénárista Scott Snyder servíruje záporáka bez jakékoliv minulosti. Jeho původ je obestřen tajemstvím a chce nám tím naznačit, že to vlastně může být kdokoliv z Úžin, jehož pohání kupředu jeho ryzí pohnutky na lepší zítřky. To se však neslučuje s představou dočasného Batmana v podání bývalého policejního komisaře.

Proč píši dočasného Batmana? Kromě stěžejního nosného motivu, kterým je boj proti velké hrozbě pro celé město a možná i celý stát, je tu totiž linka, která se dala trochu očekávat. Nikdo z nás přeci jen neočekával, že pravý Batman bude mrtev napořád. Je tedy třeba vymyslet důmyslný způsob jak ho opět přivést na scénu. Než se k tomu dostaneme tak nás čeká hodně znepokojivý rozhovor u jezera s velmi známou postavou. Rozhovor nese tíživou atmosféru a je plný metafor a náznaků, který nás nutí se občas zastavit a pořádně si to srovnat v hlavě. Pokud se jedná a zmrtvýchvstání samotného Temného rytíře tak se Snyder snaží vecpat nám jeho genialitu. Myšlenka samotná není úplně špatná, ale to s jakou pompézností se přestavuje je trochu až přehnaná. Na druhou stranu chápu, že když toto přišlo Scottovi na mysl tak ho natolik uchvátilo, že nám to chtěl přestavit v plné síle. Tečkou tomu pak je závěrečná krátká epizoda, která tuto myšlenku dovádí až to posledního puntíku ve skvělé kresbě Seana Murphyho.

O příběhu v této knize ani není moc víc co říci, jen bych rád zdůraznil, že tempo nastavené na začátku vyprávění je bravurní akční jízdou. Příběh vás svižně přehazuje, pomocí kresby Grega Capulla, mezi několika scénami, které jsou krásně provázané tak, že je přechod mezi jednotlivými segmenty krásně plynulý. Tempo postupem času opadá, což je docela škoda, protože závěr tím docela trpí. Místo toho abychom v akční jízdě hltali panely a stránky tak musíme číst možná až moc přehnaná moudra mezi kterými odhalujeme postupy boje proti velkému zlu na obzoru. Neříkám, že je to vyloženě špatně, neboť ty hrdinné monology nejsou úplně špatně napsané, ale bohužel v téhle sérii jich již bylo tolik, že jejich dopad odpadá. Bylo by tedy více na místě nám na servírovat jen sled akce a trochu ubrat na doslovném vysvětlování veškerých zvratů a nechat něco trochu i na čtenáři. Ale chápu, že to bych v mainstreamovém komiksu jako je Batman chtěl asi trochu moc.

Ve výsledku to pak není vůbec špatné zakončení Batmana a nemusíme tvrdit, že Snyder na konci ztratil úplně dech. Sice ta úroveň jednotlivých dílů upadávala a tak jsme se těšili na konec série dřív než bude stát za hovno, ale nakonec se tak nestalo a duo Snyder Capullo ten závěr ještě vydýchali. Závěrečná kniha s názvem Epilog pak počítám bude jen krátké a nostalgické rozloučení, které nám spíš bude snažit vykouzlit slzičku u oka a tak můžeme už teď říct, že tahle série není nic za co se v knihovně můžeme stydět. Klobouk dolu nad udržením takovéhle nadprůměrné úrovně po takový čas a díky za všechny ty kytky.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 449 KČ!

Batman 9: Květy zla

scénář: Scott Snyder, James Tynion IV

kresba: Greg Capullo, Danny Miki, Yanick Paquette, Sean Murphy

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 200

Formát: 258x170 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Batman - Supertíha

Comics recenze

Batman - Konec hry

Partneři