Batman - Supertíha

Comics recenze

Co se děje v ulicích Gothamu bez jeho strážného anděla? Jak si s nastalou situací poradí Gothamská policie? A kdo se rozhodne vnést do ulic strach z padouchů obdařených super schopnostmi? To a ještě něco navíc se dozvíme v novém díle o Batmanovi bez Batmana.

Pokud jste si doteď neudělali čas na přečtení předchozího dílu, který nás dovedl až na Konec hry, tak tuto recenzi s klidným srdcem vypusťte, neboť obsahuje informace, které by vás mrzeli. Přijměte tedy jen informaci, že tento díl určitě stojí za přečtení hned z několika důvodů.

A co, že to jsou za důvody? Pojďme do toho skočit jak do Batmobilu, kterého si užijeme jen touto krátkou zmínkou. BATMAN JE MRTEV AŤ ŽIJE BATMAN! Tato parafráze na klasické zvolání je přesně to, co tuto knihu popisuje. Bruce Wayne, kterého si mnozí z nás dokážou představit jako jediného Batmana, po úporném boji učinil zásadní rozhodnutí obětovat se pro své milované město. Batman byl sice symbolem něčeho čemu můžeme říkat klid v nejtemnějších zákoutích města zločinu, ale oficiálně nebyl považován za hrdinu. Na začátku příběhu se s ním tedy komorně rozloučíme pod nebem plným poselství a díků za jeho činy, abychom se hned přesunuli do základního problému. Kdo by měl nahradit někoho s neuvěřitelnými schopnostmi a nebývalým jměním. Naštěstí pro město Gotham existuje firma, která odkoupila Wayne Enterprises i s jeho know-how a má tedy našlápnuto k tomu vytvořit něco víc než jen samozvaného strážce zákona.

Robocop, který nestřílí zločince do penisu. Tak nějak ve zkratce by se dal popsat nový Robo-oblek, který by měl sloužit novému maskovanému hrdinovi. Kdo jím, ale bude není tak úplně jasné. Autor Scott Snyder, jehož podpis má po Vídeňském Conu každý třetí Čech, se to na nás nebojí vybalit hned na začátku příběhu. Sám si je vědom, že možností není mnoho a nechce podceňovat náš důvtip. Proto raději volí objasňovací postup, kdy nám raději zpětně rozplétá, co Jima Gordona donutilo k tomu oholit knír a přestat kouřit. A je to jedině dobře, neboť na stránkách můžeme sledovat jeho postupný vývoj prolínající se s peripetiemi, které se týkají samotného nástupu co těsného kostýmu.

Jimmy není nejlepším detektivem na světě, ale jeho důvtip ve vypjatých situacích funguje. Možná je to tím, že přeci jen s mužem s netopýří maskou strávil více času, než by si byl sám ochoten připustit. Jejich vztah mu dává nahlédnout nejenom do toho jak co dělat, ale i do toho jaký by měl Batman být. Moc dobře si uvědomuje o co se snažil celou dobu jejich kooperace, a to je dostat Temného rytíře na světlo a do mezí zákona, který se on snažil vždy prosazovat. A to je velký klad a poklona Snyderovi. Vzal tuto změnu na postu symbolu Gothamu se vším všudy a neopomenul vzít Gordonův knír a vymáchat mu ho v jeho vlastní kaši. Jim je postaven do pozice, kdy si uvědomuje, že ne vždy vše funguje tak jak má a není možné mít tento kostým a v kapse nosit policejní odznak. Pomyslnou čáru práva je občas nutno trochu překročit, a to je něco co tuto policejní alternaci Batmana staví do pozice nejistoty.

Aby toho nebylo málo, tak se v pozadí pomalu odkrývá hrozba v podobě tajuplného Mr. Blooma. Jeho semena jsou blížící se zkázou Gothamu, aniž bychom věděli jaké motivy ho ženou k jeho činům. Snyder si je ovšem vědom toho, že toto počká a jen jemně naznačuje, s tím, že si nechává prostor do příštího dílu. Stejně tam uklízí do pozadí Bruce Wayna. Ano i ten se zde s kompletní amnésií objevuje a nevíme pořádně co si o tom něm myslet a jen nás vzadu v hlavě nahlodává myšlenka, jestli přežil i padouch nejhlavnější. Mistrně rozehraná partie právě začala a po konci předchozí hry nás čeká něco velkého v Květech zla. (Pokud kvalitou budou odpovídat stejnojmenné sbírce básní máme se na co těšit.)

Kresebně tento díl není ničím výjimečným a je to spíše průměr v této sérii i když to Greg Capullo rozhodně nefláká, ale jsou panely, kde vizuál křičí, že toto není opravdový Batman. Až možná úmyslně ho kresbou zesměšňuje a ten velký respekt k této postavě je ten tam. Naštěstí pro vizuálofily je zde jeden sešit, který kreslí Jock a to je opět pastva pro oči. Panely využívá do poslední detailu a krásně pracuje s novinovými články, které nám postupně dávají vodítka k vyřešení jedné velké záhady. Ta spojuje tento one shot a linkou hlavního příběhu a stojí za ní Brian Azzarello. Když nás Jock poprvé zavede na místo činu jako by nás dovedl do závěrečné scény filmu Sedm a hned nám naběhne husí kůže, která nás neopouští celý tento krátký příběh.

Pokud jste se tedy prozatím doslechli jen o tom, že se v tomto díle nic moc neodehraje, a že to bez Batmana není ono, tak jsem vás doufám navedl na tu správnou linku, co vše se zde skrývá. Je to totiž konečně něco originální v tomto Batmanovu runu a ne jen recyklace starých příběhů jak řekl Jakub Kvíz v Komiksových Novinách. A já s ním plně souhlasím a doporučuji vám se do tohoto příběhu začíst a hledat v něm vše co tam je.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 359 KČ!

Batman 8: Supertíha

scénář: Scott Snyder, Brian Azzarello

kresba: Greg Capullo, Jock

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 160

Formát: 258x170 mm

Provedení: Brož

 

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Batman - Konec hry

Comics recenze

Batman - Smrt čeká všude

Comics recenze

Batman - Konec hry

Partneři