Batman - Smrt čeká všude

Comics recenze

Smrt. Všichni na ní čekáme, ale když dorazí koukáme ji do tváře s překvapeným výrazem. Stejně tak jsme si zvykli, že i v komiksovém čtivu nás mocná paní nad životem občas navštíví. Dychtivě tedy čekáme na to čím nás tentokrát obdaří a jaké peripetie nám připraví. Není tomu tak ovšem vždy, někdy nás nečeká samotná smrt, ale nic jiného než pouhá Hřbitovní směna.

Šestý díl příběhů o Temném rytíři se hned na první pohled zdá něčím jiný. Jedná se o povídkový díl složený z osmi příběhů. Škála příběhů je však velice rozličná a to nikdy není dobrá zpráva. V příbězích Světlé včerejšky, Zítřek a Stáří se vracíme zpět do Roku nula, který jsme v minulém díle opustili. Do přítomnosti nás vrací dílky skládačky s názvy Muž bez tváře a Pokorný. A budoucnost navštívíme v Gothamu věčném. Nosnou kostru pak představují povídky, ze kterých je odvozen i název této knihy, a těmi jsou Odhodlání a Bludičky. Zde se nejlepší detektiv všech dob vyrovnává se smrtí jednoho ze svých blízkých spolupracovníků.

Kniha je z více hledisek trochu rozporuplná. Prvním z nich je to, že se nejedná o ucelený příběh a proto kvalita jednotlivých částí stojí a padá na autorech, kteří se do tohoto díla zapojili. Druhým aspektem pak je to, že se zde odkazuje na smrt jednoho hrdiny, která se však odehrála v jiné sérii komiksů s bdělým ochráncem. Na listech tohoto dílu se tedy nedozvíme co přesně se stalo v sérii Batman Eternal, ale budeme pouze v úvodu postaveni před fakt, že umřel Batmanův parťák v obleku Robina, který je zároveň jeho synem. Toto je daň z provázanosti jednotlivých sérií, které český nakladatel nemůže ovlivnit. Nemá totiž smysl vydávat všechny série s netopýřím mužem, a bez práv na tyto série vám nemůže předložit ani část nutného příběhu. Aby jsme v tom však nevymáchali nakladatelství Crew, která nám tuto sérii přináší, je nutno podotknout, že příběhy odkazující na smrt Damiána fungují i bez samotné znalosti smrtících muk. Ba naopak nám přináší pocit jaké to asi muselo pro samotného Bruce být, pokud je tím natolik zdrcen.

Na tomto místě bychom se mohli podívat poněkud blíže na jednotlivé příběhy a říct si o čem přesně jsou, ale u takto krátkých příběhů je zbytečné vám vyzradit jejich hlavní premisu a zkazit vám tak pocit z čtení. Nebudeme si nalhávat, že všechny fragmenty jsou vybroušenými diamanty jak na poli scénáristickém, tak i kreslířském. Jedná se spíše o čistý průměr ve kterém se objevují i o hodně slabší kousky. Některé z příběhů jsou zbytečně protahované aby po očekávaném famózním rozuzlení přišla jen obyčejná koncovka. Stejně tak po výtvarné stránce je většina příběhů klasickým mainstreamem, kde není nic co by člověk musel sáhodlouze pozorovat a kochat se aspekty jednotlivých panelů. Vybočujícími z řady jsou pak trochu více promyšlené příběhy Bludičky a Pokorný, které jsou i po výtvarné stránce opravdu povedenými záležitostmi. Kresby Alexe Malleva a Matteo Scalera krásně podtrhují tíživou atmosféru těchto dvou příběhů, které nám přinášení autoři James Tynion IV a Gerry Duggan, a přesně zosobňují to co bychom si pod titulem Hřbitovní směna představovali.

Otázkou však zůstává jestli je možné aby čtvrtina obsahu zachránila celou knihu? Skoro to vyvolává pocit jako by v DC oslovili pár scénáristů a kreslířů, aby si nakreslili příběh o Batmanovi a pořádně nepřebírali z výsledků a do knihy hodili co jim přišlo pod ruku. Možná si byli sami vědomi špatné úrovně a snažili se zachránit tento pohár nahnilého ovoce pár čerstvými kusy. Když si pak připočtete to, že obsah knihy v samotné posloupnosti příběhů o bdělém ochránci nepřináší žádné důležité informace, tak je její koupě obhájena spíše tím, že chcete mít v poličce všechny příběhy této série. Pokud se totiž rozhodnete tuto knihou nezakoupit nic zásadního se nestane. Nicméně pokud jste se i tak rozhodnuti si ji pořídit rozhodně si kvůli tomu vlasy trhat nebudete, protože těch pár výstupů ze stínu jsou opravdu krásné kousky.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 539 KČ!

Batman 6: Hřbitovní směna

scénář: Scott Snyder, Gerry Duggan, James Tynion IV, Marguerite Bennettová

kresba: Greg Capullo, Danny Miki, Wes Craig, Alex Maleev, Matteo Scalera, Dustin Nguyen, Andy Kubert, Andy Clarke, Derek Fridolfs, Jonathan Glapion, Sandra Hopeová, Craig Yeung, Drew Geraci, Jack Purcell, Sandu Florea, Marc Deering

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2016

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 224

Formát: 258x170 mm

Provedení: Brož

 

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Batman - Smrt čeká všude

Comics recenze

Batman: Rok Nula - Temné město

Comics recenze

Batmanovo Soví město

Partneři