Když se Frank Miller bojí terorismu

Comics recenze

11. září 2001 se změnil svět. Široká veřejnost začala jinak vnímat Blízký východ. Letecká doprava se obrátila vzhůru nohama. Jakákoli, byť minimální hrozba je vnímána zcela vážně a do měst vyrážejí policejní hlídky. Slovo „terorismus“ se skloňuje ve všech pádech dodnes.

Autor: Ondřej Hartman Walome!

Je potřeba si tohle vše připomenout, když čtete Teror ve jménu víry. Je třeba si připomenout den, kdy dvě letadla narazila do mrakodrapů, ze kterých později skákali lidi proto, aby se zachránili před ohněm a udušením. Vzpomenout si na telefonáty umírajících v troskách budov.

 

 Terorismus tu je. Hrozba tu je. Někde daleko je silné zlo. A 11. září 2001 to zlo proniklo do země, která si o sobě myslela, že je nezničitelná.

 

 Frank Miller napsal a nakreslil komiks, který není o ničem jiném než o jeho zobrazení velkého strachu a frustrace. Máme tu hlavního hrdinu, Správkaře, kterému do „superhrdiny“ chybí málo. Máme tu jeho pobočnici, kočičí zlodějku. Mezi ústřední dvojicí plane silná vášeň, která je náhle přerušena bombovým atentátem. Nálož v sobě krom rozbušky ukrývá stovky hřebíků, které se rozletí do všech stran. V tu chvíli Správkař ví, že začíná válka. Že začíná něco hodně špatného a zlého.

 

 Původně psal Miller tento příběh do batmanovského universa, ale podle jeho slov si uvědomil, že Batmanovi nepřátelé jsou snadno porazitelní. Kdežto on chtěl zobrazit skutečně silného protivníka, který je více krutý než celá skvadra DC záporáků. Vytvořil sice odolného hrdinu, ale i ten má strach ze sil, které se na Ameriku (konkrétně fiktivní Empire City) blíží.

 

 Miller kreslí rychle. Často jsou vidět cákance a zmatené šrafy. Linka mu občas ustřelí, nedával si načas s detaily. Na druhou stranu některé panely jsou bravurní, jako když ústřední dvojice v dešti pobíhá po střechách. Podstatné je, že celkový dojem je velice stresující. Vidíte, jak je kresba neučesaná a vyvolává to ve vás nehezký pocit spěchu a neklidu. Společně s příběhem, kdy se i silný hlavní hrdina bojí, je celkový dojem velice skličující.

 

 Dneska už jsme skoro zapomněli. Přes všechny ty hodné jsme zapomněli na ty zlé. Zapomněli jsme, že zlo tam někde skutečně je, že tady bylo a že bylo blízko. Teror ve jménu víry nám tuto skutečnost připomíná.

 

 Je dobře, že Comics Centrum komiks vydalo právě 11. 9., protože lidé zapomínají. A tenhle komiks jim snad vše připomene.

 

KOUPIT V COMICSCENTRU!

Scénář a kresba: Frank Miller

Překlad: Hana Studeničová

Počet stran: 120 širokoúhlých plnobarevných

Vazba: vázaná knižní s matným potahem a parciálním lakem

Rozměry: šířka: 304 mm

                výška: 239 mm

                šířka hřbetu: 15 mm 

Věkové doporučení: 14+

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Daredevil: Rok jedna

Comics novinky

Je libo nový Zámek a klíč?

Partneři