Když zaklepe mrtvý

Comics recenze

Poslední člověk na Zemi sedí v pokoji. V tom někdo zaklepe na dveře... Narozdíl od našeho posledního člověka z tohoto lehce mrazivévo vtipu, Tommy Taylor je na překvapení všeho druhu zvyklý. Jeho po dlouhá léta nezvěstný otec je zpět s neočekávaným pokračováním dobrodružství malého kouzelníka. A není to to nejzásadnější, co nás zde čeká.

Konec druhé knihy s podtitulem Informátor nás nechal poněkud zmatené, rozladěné a rozhodně dychtící dozvědět se o všem co se s Tommy Taylorem dělo dál. Jeho otec - Wilson Taylor - zaslal svému vydavateli nový a nečekaný rukopis populární série knih o mladém čaroději a Tommyho tak čeká krom skrývání se před policií i navrátivší se popularita a mediální šílenství jeho literáráního předobrazu. Spolu s otázkou, zda-li se konečně objeví i jeho otec a vysvětlí mu pár nezvyklých událostí, jež mu vřevrátili život vzhůru nohama. Jako je létající kočka, kouzelná klika nebo tajemný pan Pullman, který se ho snaží zdiskreditovat a zabít.

 

Sám název třetího dílu - Když zaklepe mrtvý - poukazuje na fakt, že vztah Tommyho a jeho otce bude hlavní dějovou linkou knihy. Čtenář se tak může těšit na pár odpovědí na otázky, které mu jistě vrtají hlavou. Zárověn ho ale čekají otázky nové, které zaplní místo těch zodpovězených. Mezi řádky totiž není nudnou nebo povrchně napsanou sérií. Mezi řádky skrývá hloubku, která se odhaluje zejména ve vedlejších příběhových liniích, kam nás autor zavede jen tak, mimochodem. Beze snahy cokoli nám ulehčovat. Ale funguje to náramně. Nemějte strach, že je komiks nepřehledný, ba naopak! Autor Mike Carey se zaměřuje na prohloubení vztahu mezi hlavními hrdiny a čtenářem a tomu také přizpůsobuje tempo nebo způsob vyprávění ( jak si ukážeme na příkladu níže). Což je jedinou devizou komiksu, která vás na jednu stranu dokáže přikovat ke stránkám, ale na druhou stranu způsobuje, že netrpělivější povahy by měli sáhnout po něčem jiném. Mezi řádky je pomalu se odvíjející, bez  nutnosti ukončit každý sešit nervydrásajícím cliffhangem. Rozhodně se ale nejedná o nudný komiks!

 

Třetí díl Mezi řádky dává nahlédnout do matrixovského syndikátu, snažícího se o ovládnutí světa pomocí  příběhů. Mike Carey nám tak ukazuje, jakou má příběh moc sám o sobě. Hlavní hrdinové mají dostatek místa pro svou seberealizaci, zvláštní prostor je pak věnován životu a osudům Lizzie Hexamové, který je koncipován zcela odlišně od zbytku knihy. Mike Carey nutí čtenáře k hlubšímu ponoření se do příběhu. Nejen snahou o využití principů léty prověřených u gamebooků ( kde budoucí vývoj knihy závisí na vašich rozhodnutích), ale i tím, že nás nutí otočit knihu pokud nás zajímá, jak to s Lizzie bylo. A rozhodnout o její budoucnosti. Volnost rozhodnutí je sice kvůli  desynchronizaci pouze iluzorní, ale z pohledu čtenáře to funguje bezvadně!

 

Mezi řádky: Když zaklepe mrtvý je stejný a zároveň odlišný od předchozích knih. Stejný v tempu a způsobu vyprávění, v prohlubování vztahu mezi příběhem a čtenářem, v nepříjemných překvapeních i odkrývání tajemství. Jiný v nutnosti prožít život Lizzie Hexamové. A poodhalit tajemství Syndikátu. Mike Carey je mistrem žánru urban fantasy. A po Luciferovi zde máme další ukázku jeho neuvěřitelné imaginace.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Mezi řádky 3: Když zaklepe mrtvý ( The Unwritten vol.3: Dead man´s knock)

Mike Carey a kol.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 11/2016

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 167x258 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback s přebalem

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Informátor pro Tommyho i čtenáře

Comics recenze

Tommyho falešná identita

Partneři