Netvora 3: Azyl

Comics recenze

Pontus. Neutrální město, kde uprchlíci již odnepaměti hledají azyl před hrůzami války. Lidé, Arkanici, Kočky. A nyní i Maiko Půlvlčice. Ovšem v případě potomka Šamanské císařovny si politickou neutralitou nemůžete být jistí. Stejně jako tím, komu můžete věřit.

Maiko Půlvlčice hledá v Pontu azyl a chvíli oddychu od pronásledovatelů. Bohužel, Pontus již není co býval: Na vrcholu moci chránil město štít, jeden z vynálezů Šamanské císařovny. Ten je bohužel rozbitý a Maiko se dostává do nelehké situace: Buď štít opraví, nebo si může o neutralitě Pontu nechat zdát...

Pokud něco ovládá autorka komiksu Marjorie Liu bravurně, je to schopnost stavět příběh spolu se s umem nechat čtenáře na holičkách. Na první pohled banální úkol, který musí Maiko ve třetí knize splnit, je další sondou do tajemného světa Netvory, přičemž stále platí to, na co jsme zvyklí z předcházejících dílů: Mnoho se toho nedozvíme a nebude lehké zorientovat se ve vedlejších dělových linkách, které autorka na stránkách Azylu rozehrává. K celkové orientaci tak není od věci mít po ruce jak první, tak druhou knihu. V tomto ohledu mi Netvora připadá spíše jako japonský komiks, než západní mainstream.

Nemohl jsem se zbavit pocitu, že Maiko a Zinn (Monstrum uvnitř) jsou ve třetím díle jaksi do počtu: Již nejsou středobodem komiksu, byť samozřejmě zabírají největší počet stran. Do popředí se konečně dostává i liščí děvče Kippa, z jejiž úlohy je cítil naléhavější vyznění než z "prostého" zapnutí štítu, jímž je pověřena Maika. Stejně tak udivující je pro mě fakt, že Netvora získala cenu Willa Eisnera za nejlepší publikaci pro teenagery (2017, 2018), byť se jedná o pořádný mix fantasy  thrilleru a hororu, který dokáže oslovit i dospělé čtenáře (lovecraftovský vesmír a s sním spojená ne zrovna příjemná smrt).

Je to spisovatelské umění autorky samotné, kdy nezapomíná na kořeny, ze kterých Netvora vzešla. I třetí kniha nám tak nabízí hrůzy války a vzpomínky na holocaust, které dokáží budovat silnou atmosféru svírající nejen Pontus, ale celý Známý svět. Líbí se mi, že žádná z ras, které nám Marjorie Liu představila, nestojí stranou - ba naopak. Celkový potenciál komiksu je využitý na maximum, což je věc poměrně vzácná. Myslím že nejsem daleko od pravdy když tvrdím, že budoucí Netvora nám nachystá ještě nejedno překvapení.

Sana Takeda je stále vynikající kreslířka. Více netřeba dodávat :)

Netvora 3: Azyl je komiksem, který vás ze začátku nechá tápat ohledně postav, které se budou na stránkách objevovat. Marjorie Liu zde rozehrává několik dějových linek, na jejichž vyústění si budeme muset ještě počkat. A ačkoliv počáteční "wow" efekt z Netvory již dávno opadl, stále platí, že série je hodna všech Eisnerů a Hugů, které s takovou lehkostí sbírá. Třetí sebraný svazek nepolevuje a stále drží laťku vysoko. Jen tak dál!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Netvora 3: Azyl (Monstress 13 - 18)

Marjorie Liu, Sana Takeda

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 5/2019

Překlad: Filip Škába

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Netvora 2: Krev

Comics recenze

Netvora

Partneři