Noël à Grandville

Comics recenze

Vánoce - Noël - jsou svátky klidu, míru a pohody. Ačkoli v dnešní době (a navíc v naší Vlasti) ve Vánočních svátcích spatřujeme hlavně cukroví, stromeček a dárky, nezapomínejme na hlavní význam ve křesťanském světě. Narození Syna Božího, našeho Spasitele. Vítejte ve čtvrté knize Grandville.

Vánoce dorazily i do Grandville. Nicméně zde nehledejme typický předvánoční shon. Jak jsem již předestřel, Talbotovi Vánoce nejsou o smažení kapra, ale o příchodu Mesiáše. A kdo jiný by měl být tím Mesiášem, než bílý jednorožec? 

Střih na inspektora LeBrocka, jenž je svou domácí požádán o pomoc při pátrání po ztracené neteři.

Střih na knedlíky - pardon, lidi - demonstrující za rovnoprávnost, které chtějí dosáhnout všemi možnými prostředky.

Tak. A nyní již víte, o čem Grandville: Noël pojednává. Sice bych vám mohl prozradit víc, ale nechci. Jen trochu napovím. Ano, drsný kauboj na hřbetě knihy je opravdu Lucky Luke, v našem případě se jmenuje Štístko Lucas. Brian Talbot tak vzdává hold francouzskému komiksovému velikánovi, René Goscinnymu, který psal Luckyho Luka v jeho nejslavnější době. Jen tak na okraj: Goscinny vytvořil asi nejznámější evropský komiks všech dob - Asterixe a Obelixe. Ty mimochodem v Grandville potkáte také :)

To co jsem vám právě popsal je jen jeden z mnoha a mnoha vtípků, které Talbot do komiksu vložil. Samozřejmě jich bylo dost i v předchozích knihách, nicméně Noël je jimi tak nabitý, že obohatí děj, popř. vytvoří dokonalou poentu za nezáživnou pasáží. Mám takové podezření, že Talbot některé sekvence úmyslně natahoval, jen aby čtenáře pobavil takovým vtípkem. Na stránkách Noëlu tak kromě Goscinnyho můžeme objevit také Leonarda da Vinciho, Cassia Marcella nebo Conrada Gessnera. Že vám poslední dvě jména nic neříkají? Inu, Grandville není povrchní sérií na jedno přečtení. Stačí jen říci, že Talbot kreslil jednu stránku do Grandville celé čtyři dny...

Přesto nejenom z easter-eggů živ je komiks. Příběh je na jednu stranu celkem prostý, na stranu druhou v Grandville dokresluje hloubku celková atmosféra světa, který Bryan Talbot vytvořil. Dá se říci, že to co se děje "mezi řádky" je stejně tak důležité jako to co sledujeme na panelech. Protesty knedlíků bojujících za svá práva i bombovými útoky, sílící hnutí Stříbrná stezka, hlásající příchod nového vtělení Syna Božího a v neposlední řadě i vztah LeBrocka a Billie, který sledujeme trochu míň než dříve, přesto je to díky vývoji příběhu tématem neméně důležitým. Grandville je svíráno brutální silou gangu záhadného Tiberia Koeniga a antiknedlíkové nálady spolu s mumláním o podřadné rase jsou patrné na každém kroku.

"Víte, podraz funguje jen když mu hejl chce věřit. A kdo by nechtěl uvěřit, tomu že až umře tak vlastně neumře a pude na ňáký hezčí místo? A abysme jim to trochu usnadnily tak jim ještě nakukáme, že když neuvěřej, čeká je nekonečný utrpení na úplně jinym místě. To je, přátelé moji, dokonalá finta."

Čím mě ale Noël bavil nejvíc? Je to Talbotova náboženská nekorektnost. Autor nám v Gradville ukazuje tenkou hranici mezi vírou a fanatismem. Manipulace s davem, falešní proroci i davová hysterie: Stále si myslíte, že Noël je o poklildném prožití Vánočních svátků?

Grandville: Noël patří právem k nejoceňovanějším knihám série. Bryan Talbot zde naplno ukazuje politickou kritiku. Díky tomu má Noël jednu zásadní chybu: Jak knížku dostanete do ruky, nebudete schopni jí odložit před dočtením. A rozhodně nečekejte, že další díl bude oddechovou procházkou. Jak Noël naznačuje, čeká na inspektora LeBrocka pořádná cesta peklem!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Grandville: Noël

Bryan Talbot

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 3/2018

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 170 x 247 mm

Počet stran: 108

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Bête noire dans Grandville

Comics recenze

Mon amour en Grandville

Partneři