Poslední Hellboyovo Dobrodružství

Comics recenze

Hellboy skončil. To co v originále trvalo celých 17 let, se u nás povedlo vydat zhruba za 15. A to už je pořádná část života, kterou nás tenhle červený čert doprovázel, ale všechno jednou musí skončit. U Hellboye je to právě teď.

Většinou začínám stručným popsáním děje knihy, ale pro tenktokrát se tomu vyhnu. Buď by to byl spoiler, a nebo by to působilo jako popis děje operety Proso od Járy Cimrmana. Je totiž nesmysl vyprávět o tom co se stane na konci putování, které většina čtenářů prožila s Hellboyem za polovinu svých životů, případně za jejich většinu. Bezmála 2000 stránek nás připravovalo na tuhle knihu. Každá jedna stránka je důležitá, každý jeden panel i každý detail v něm. 

Bouře a běsy jsou zkrátka Finále. Uzavření, ukončení a především rozuzlení a vyvrcholení celého Hellboyova života naservírované v jedné knize. Každý náznak, každý čin, nic nezůstane nepotrestáno. Rád bych napsal, že se do života rudého hrdiny vrátí všichni přátelé, ale i nepřátelé které si za ta léta na Zemi stihl udělat, ale bohužel to tak není. S žádnými přáteli Hellboy počítat nemůže. Je to ryzí skládání účtů. Čistý Ragnarok.

A právě ta čistota a jasná vize knihy z ní dělá naprosto perfektní závěr. Mnoho jiných autorů se nechalo zlákat vějičkou nepředvídatelnosti, šokantnosti, nebo prostě jen přemírou různých omamných látek a rozhodli se na poslední chvíly otočit o 1080 stupňů a někdy nejen přinést šok nebo prapodivné poselství, ale dost často i změnit celé vyznění příběhu jen aby dosáhli halo efektu. Hellboy a Mignola takoví nejsou. Mike přesně ví kam chce hlavního hrdinu zavést a proč, a ví to už zatraceně dlouho. Neuhýbá z cesty a fanoušci dsotanou přesně to co si zaslouží. Konec.

Helboy Bouře a Běsy jsou rozloučením, ale nikoliv rozloučením Mikea Mignoly s Hellboyem, ale Hellboye s námi, s lidmi, se čtenáři. Je to jedna z těch knih kdy otočíte poslední stránku a přijde ticho. Tentokrát ticho po bouři. Ticho momentu, který jste věděli že musí přijít, ale nějak jste se mu pořád bránili požád doufali v kouzelný nápis To be continued, ale ten nepřichází jen syrové a chladné slovo konec. A to po těch letech není uplně jednoduché říct sbohem a nashledanou pro další čtení.

Jistě můžete namítnout, že přece Hellboy pokračuje! Vždyť je ještě Hellboy v pekle. Ale to je už trochu jiný Hellboy a pokud budeme věrní fanoušci, tak se ho dočkáme i v českém provedení. Nyní nám nezbývá než zatlačit chlapskou krokodýlí či něžnou dívčí slzu a vrhnout se na dle mého názoru ještě o fous lepší sérii Úřadu Paranormálního Vyšetřování a Obrany a věřte mi, že Vám pak Hellboy bude dávat nejen mnohem větší smysl, ale i mnohem větší radost.

Tak utíkej Hellboyi odpočívat do knihovny a my ti moc děkujeme za hodiny perfektní zábavy kterou jsi nám přinesl. Díky Hellboyi. Díky Mikeu. 

 

Koupit u Comics Centra!

Hellboy #12: Bouře a běsy (Hellboy vol. 12: The Storm and The Fury)

Vydalo: Comics Centrum 

Rok a měsíc vydání: 2017/5 

Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 176

 

Scénář: Mignola, Mike

Kresba: Fegredo, Duncan

Lettering: Trojan, Martin

Překlad: Kantůrek, Jan

Redakce: Niklíčková, Alexandra; Niklíček, Ladislav; Barányi, Marek "Keram"; Pláteník, Petr; Dort, Václav; Trojan, Martin; Šinkovský, Martin

 

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Hellboy nezklamal ani pojedenácté

Comics recenze

Hellboy 3 podruhé

Partneři