Punisher MAX: Frank

Comics recenze

Frank Castle skončil ve vězení. Frank je starý, zlomený muž. Dny, kdy naháněl hrůzu jako Punisher, jsou pryč. Tak se jeví životní bilancování à la Jason Aaron.

Punisher v rukou Jasona Aarona jen zkvétá. Po poslední frenetické řežbě s Bullseyem skončil Castle ve vězení, kde si na něj všichni muklové brousí zuby, šídla i kartáčky. Kdo by se taky nechtěl pyšnit tím, že sejmul největšího drsňáka všech dob? Jenže Punisher je pryč. Na jeho místě zbyl jen Frank Castle, jehož dostihlo stáří a špatné svědomí. Na vězeňské samotce má člověk dostatek času na vzpomínky, které rozhodně nepatří mezi ty hezké. Pociťuje vůbec Punisher lítost? Ne. Ale Frank Castle? Ten pořád. Kvůli své rodině.

A právě o tom je nejnovější MAXovský Punisher: O Frankovi. Jason Aaron nechal Punishera Punisherem a místo časem vybudované legendy nám předkládá Franka, který se po masakru ve Valley Forge marně snaží zapadnout do rutiny běžného života. Tak jako skutečným vojákům; tak jako Rambovi; ani Frankovi se to nedaří a s nadsázkou lze říci, že Castle je magnet na problémy. A přestože Punisher MAX: Frank je snad nejukecanější a nejcivilnější Punisher, který u nás vyšel, rozhodně není nejnudnější. Mladý Castle bez cíle bloumá po stránkách a ze všech sil se snaží zapadnout do koloběhu běžných starostí ohledně nákupů a vynášení odpadků. Všichni víme, jakým směrem se jeho život ubíral po osudném pikniku v Central Parku, nyní ale zjistíme, jaký byl před tím. Nutno říci, že samotná dějová linka odehrávající se ve vězení slouží spíše jako berlička, kterou autor využil čistě proto, aby měl klid na vyprávění o Frankově cestě k Punisherovi. Podle toho je také bez zbytečných okolků ukončena hned, jakmile splní svůj úkol. Díky tomu zůstává čtenářova pozornost čistě na Frankovi. Ostatně u Punishera automaticky očekáváme, že si i s několikanásobou přesilou bez problémů poradí. Tahounem celé knihy tak je otázka, jak se Frank Castle zhostí role otce a manžela...

Steve Dillon se naopak zasadil o to, že knihu čtete jedním dechem, bez zbytečného zadrhávání. Přechody mezi dějovými linkami starého a mladého Franka jsou jemné, bez jakýchkoliv násilností a záseků, díky čemuž absolutně neruší při četbě. Pravda, všechny mužské postavy vypadají stejně. Všechny ženské postavy vypadají také stejně. Ale pokud znáte Dillonovu práci, není to nic neobvyklého :)

Punisher MAX: Frank je skvělou ukázkou thrilleru říznutého tvrdou školou s kapkou psychologie. I bez vnitřností na každé stránce je tento komiks výbornou ukázkou toho, jak by měl moderní Punisher vypadat. Duo Aaron/Dillon skutečně válí a dostává Castla do formy, ve které jsme ho nějakou dobu již neviděli. Z Franka je díky tomu kniha, kterou sice za hodinu doslova zhltnete, rozhodně na ní ale jen tak nezapomenete.

KOUPIT PUNISHERA PŘÍMO U COMICS POINTU

Punisher MAX: Frank

Jason Aaron, Steve Dillon

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 3/2020

Překlad: Richard Podaný

Formát: 165 x 260 mm

Počet stran: 112

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Punisher MAX: Bullseye

Comics recenze

Punisher MAX: Kingpin

Partneři