Requiem: Upíří rytíř 3

Comics recenze

Nad Necropolí sa blýská, hromy divo bijú...

Na svět Vzkříšení se snáší morové rány: Krvavý sníh mění zombie v démony, pod Draculou se začíná pomyslně kývat trůn a spojence aby upír ve Vzkříšení pohledal. Stejně tak Rebeku, po které musí Requiem opět pátrat.

Fakt, že se jednou reinkarnujete jako pekelná elita ještě neznamená, že máte vyhráno. Ano, nemusíte jíst hnis a výkaly. Ano, musíte intrikovat a mučit a zabíjet. A počet vašich nepřátel roste každým dnem. Ale když už jste v pekle, proč si tu řež neužít? :)

Ve třetím díle obsahujícím alba 7 - 9 navštívíme Klášter krve a podíváme se, jak vypadá mezinárodní diplomacie ve Vzkříšení. Budou nás otravovat pirátky, ghúlové, vlkodlaci i zloděj orgasmů. Krví a sexem se šetřit nebude, o usekaných končetinách nemluvě. Ostatně už desky knihy poukazují na fakt, že série Requiem nepatří mezi komiksy, kterými budete obhajovat náležitost devátého umění mezi "klasickou" literaturu. Stále platí že to je jedna velká, makabrózní jízda. Pat Mills se již nesnaží šokovat - tedy ne v daném smyslu toho slova. Ono Peklo i se všemi jeho rasami je šokující samo o sobě. Autor už nebombarduje čtenáře přemírou extravagance a sodomie. Ta přichází sama o sobě v podobě drobných detailů, které se před námi rozvíjejí. 

Nemějte strach, že by trojka byla dlouhou okecávačkou, chraň Satan! V krvi se budeme brodit stále, nicméně bude dostatek místa i na nějaké ty politické intriky a boj o moc. Oproti předchozím dílům trochu ubylo easter eggů, ale Millsova snaha dodat komiksu satirický přesah je patrná i zde. Není to nutnost šokovat, spíš popíchnout čtenáře k přemýšlení, proč právě tato osoba je ve Vzkříšení. Requiem je stále jako Swiftovo Gulliverovo cesty na pořádném heavy-metalovém pekelném tripu. Obě knihy se dají brát jako "pohádka" a stejně tam člověk nalezne kritiku společnosti a civilizace. Jen svět Pata Millse je mnohem drsnější a smrtonosnější. Tohle je klasická drsná britská škola, jaká potěší oko i duši starého komiksáka odrostlého na všech Hitmanech a Preacherech a Dreddech. A je znát, že Pat Mills je komiksový matador, který drží otěže Requiemova/Thorinova osudu pevně v rukou. Stále se nebojí divokých kombinací sexu a násilí, přičemž ještě stihne dělat dlouhý nos na hlavouny (Hoover jako travestita je fenomenální!).

Zároveň se v třetí knize začíná rozehrávat nová dějová linka, jsem po čertech (pardon, po upírech!) zvědavý, co si pro nás Pat Mills ještě vymyslel. Kresebně se nic nemění: Oliver Ledroit je prostě pan mistr. Trochu ho podezřívám, že se bojí bílého místa na papíře, protože v komiksu nenechal ani růžek stránky nazmar! Velké, oboustánkové kresby jsou samozřejmostí. Pokud jste dočetli Requiem až sem, dokážete se v komiksu krásně orientovat. Nevýhodou tak zůstává jen fakt, že četba Requiem si vyžaduje plného čtenáře, který už má nějaký ten obrázkový sešit za sebou. A zbytek fouňů ať si klidně zůstanou stranou. My alespoň víme, co nás čeká po smrti!

KOUPIT REQUIEM: UPÍŘÍ RYTÍŘ 3 PŘÍMO U CRWE

Requiem: Upíří rytíř 3 (Requiem 7 - 9)

Pat Mills, Oliver Ledroit

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 6/2021

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 184

Formát: 233 x 310 mm

Provedení: Hardback

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Requiem: Upíří rytíř 2

Comics recenze

Requiem: Upíří rytíř 1

Partneři