Sandman: Krajina snů

Comics recenze

Je čas na trochu odpočinku. Zvláště po nervy drásajícím finále knihy Domeček pro panenky. Sice opět navštívíme Morfeovo království, ale tentokrát ve formě čtyř povídek. Temných i dojemných, ve kterých Sandmana poznáme z trochu jiné stránky. Vítejte v Krajině snů.

 Jak jsem psal minule, Sandman: Domeček pro panenky je čistokrevným hororem a tím nejlepším ze Sandmanova světa. Jak se s tím teď popasovat? Sandman: Krajina snů je vynikající. Sandman sám o sobě je vynikající. Neil Gaiman je vynikající. Ve vyprávění příběhů je vynikající. Nebo přesněji; ve vyprávění kratších příběhů a povídek je vynikající. A to nám předvádí ve třetí Sandmanově knize.

 

Krajina snů obsahuje čtyři nezávislé povídky, které nakreslili různí autoři a jež mají jednu věc společnou: Věční jsou zde pouze jako vedlejší postavy. Sandman i jeho sestra Smrt jen doplňují osudy hlavních hrdinů (a hrdinek). A zde Gaiman ukazuje svou rozmanitost, protože se nejedná pouze o hrdiny z lidské říše. Krajina snů je poetickým názvem pro poetickou sbírku. Ale i zde najdeme věci, ze kterých nás bude mrazit.

 

Kalliopé. První povídka. A jak už je z názvu patrné, jedná se o příběh múzy. Přesněji řečeno zkrachovalého spisovatele a zotročené múzy. Neboli Lidé jsou svině. Nejedná se o veselou povídku (což ostatně není žádná z této sbírky) a jako taková mi do Sandmanovského světa zapadá nejvíc.

Sen tisíce koček. Není žádným tajemstvím, že Neil má rád kočky. Proto jim věnoval i takové množství povídek. A zde se dozvíme, co by se mohlo stát, kdyby tisíc koček snilo stejný sen...

Sen noci svatojánské. Vzpomínáte si na Willa, takovou nicotnou postavičku z příběhu Miláčci štěstěny (Sandman: Domeček pro panenky)? Zde se k němu vracíme. Díky Sandmanově daru je z Willa úspěšný režisér překypující nápady. A pro Morfea uspořádá jedno představení. Pro Morfea a jeho zvláštní přátele.

Fasáda. Božský dar nemusí být požehnáním.... Jak takové prokletí může vypadat, to vám ukáže poslední povídka. A tentokrát poznáme Morfeovu sestru, Smrt. Což je (prý) fakt pěkná holka. Fasáda je zvláštní úvahou nad darem života. Hlavně pokud chcete spáchat sebevraždu a přitom jste prakticky nezničitelní.

 

Sandman: Krajina snů je odlehčeným vyprávěním o vážných věcech. Neřeší se "proč". Hlavní myšlenkou Neila Gaimana je snaha vypořádat se s danou situací. Ať se jedná o bezpráví nebo krutost. Ale takový je život. Jako bonus obsahuje Krajina snů i scénář k povídce Kalliopé. Aby si čtenář udělal představu o tom, jak takový komiksový scénář může vypadat. Jako v předchozích dílech, i v Krajině snů Gaiman dokazuje, jaký vypravěčský talent mu byl dán. Jako kreslíři se uplatnili Kelly Jones, Charles Vess a Colleen Doran. Všichni tři přispívali k Sandmanovi i v dalších knihách. Jejich společným inkerem je Malcolm Jones III, který Sandmanovi vtiskl typický punc. Sandman: Krajina snů je skvělá kniha. Jiným slovem se to popsat opravdu nedá.

 

KOUPIT ZDE

Sandman: Krajina snů (Sandman: Dream country, Sandman 17 - 20)

Neil Gaiman a kol.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Viktor Janiš

Rok vydání: 2005

Počet stran: 164

Formát: 165 x 255 mm

Vazba: měkká

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Comics recenze

Sandman: Domeček pro panenky

Partneři