Southern Bastards poprvé

Comics recenze

Jason Aaron prokázal schopnost chopit se známých značek (Thor, Punisher) a vypořádat se s nimi na výbornou. Jeho nejsilnější stránka je ale v původních sériích, jakými jsou například Skalpy, které u nás vydává CREW. Ale možná nejvýraznější autorskou tvorbou jsou Southern Bastards.

Aaron pochází z amerického jihu a vypadá to, že si s ním potřebuje srovnat účty. Činí tak v Mužích hněvu i ve zmíněných Bastardech. Společně s Jasonem Latourem se pustili do série plné násilí a hnusu. První kniha se jmenuje Here was a man a vyšla v roce 2014.

Sweet Home Alabama

Earl Tubb se vrací po nějakých čtyřiceti letech domů do Alabamy, aby vyklidil dům svého strýce, který momentálně přebývá v domě s pečovatelskou službou. Earl se nechce doma příliš zdržovat, ale nakonec se dá do hovoru se starým známým a připlete se do šlamastyky s místními pobudy.

V retrospektivních částech poznáváme Earlova otce, který byl znám svou agresivitou a kusem klacku, jenž tvarem připomínal basebalovou pálku. Právě tímhle klackem seřezal nesčetně týpků, kteří mu vyhrožovali či ohrožovali jeho rodinu. Earl si neustále opakuje, že nechce být jako on, ale geny jsou mrcha.

V hlavní roli Clint Eastwood

Aaron opět vytvořil charakter, který by mohl dopadnout katastrofálně. Hraničí s patosem a samoúčelností, ale díky kulisám, atmosféře a Aaronově umu k ničemu takovému nedojde. Vlastně dojde, ale je to zvládnuté s grácií. 

Postavy jsou načrtnuty jednoduše, každá má svůj jasný význam, záporáci jsou záporáci od začátku do konce. Zapomeňte na, dnes tolik populární, nečernobílé charaktery. Scénář s ničím takovým neoperuje a předkládá jasný, ale o to silnější příběh.

Z bláta do psího lejna

Druhý Jason v týmu, Latour, se ujal kresby se samozřejmostí, díky které ten jižanský vidlákov takřka cítíme. Hned z prvního panelu, kde vidíme psa tlačící exkrement, je jasné, s čím máme tu čest. Tmavší tón barev a vesměs hranaté obrysy postav evokují syrovost příběhu, kteří Southern Bastards prezentují.

Práce s panely je účelná a dává dostatečný prostor všem ikonickým předmětům a postavám, které se v Here was a man mihnou. Retrospektiva je tónována do ruda evokující krvavé Earlovy zážitky (nejen) z Vietnamu. Akční i klidné pasáže fungují na jedničku, stejně tak i dialogy.

Southern Bastards opět dokazují, že Aaron prostě umí. A když mu navíc sekunduje někdo jako Latour, je o nadstandardní výsledek postaráno.

 

Southern Bastards - He was a man
Scénář: Jason Aaron
Kresba: Jason Latour
Počet stran: 128
Formát: 168x256mm, paperback

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Zkurvení Muži hněvu

Comics recenze

Jason Aaron a Punisher - prostě síla

Comics recenze

První Aaron v ČR! Skvělá noirovka Skalpy!

Partneři