Strážci galaxie feat. All new X-Men

Comics recenze

Konečně kniha zaměřená jen na Strážce Galaxie! Bez Tonyho Starka, bez nebeského anděla Angely! Počkat, počkat. Angela tu stále je a navíc přichází i celý tým X-Menů! A aby to bylo málo složité tak nejsou jen X-Meni z přítomnosti, ale i ti z minulosti! Už to hold vypadá, že i přes kasovní úspěchy v kinech není tento tým přípraven na sólovou akci bez jakékoliv externí pomoci.

Peter Quille je hledaný. Pozemská bytost Jean Grey, známá jako Phoenix, se objevila v této časové linii a je taktéž na obtíž. A Groot stále říká divná slova. Zakrápeně tohle bude zajímavé počteníčko. Rychle zachránit Starlorda a pak se vrhnout na záchranu Jean, jejíž průchod z minulosti do budoucnosti způsobil ten časoprostorový průser, o kterém se pořád mluví. Pardon, bohužel za ten nemůže ani mocný Phoenix a tak jestli vás zajímá, kdo za ním je, tak si kupte radši další díl.

Problém, když se přesunete do budoucnosti, je v tom, že se dozvíte co všechno se vám stalo. Nebo lépe řečeno stane, protože jste furt ty lidi z minulosti, že? Na druhou stranu to můžete změnit, ale nezmění se pak zase nějak historie? Pokud uvíznete v budoucnosti a nevíte jak do minulosti, tak asi ne. Ale pak se nestalo co to se stalo, nebo se musíte zákonitě vrátit do minulosti, nebo ne? Necháme tyhle teorie o cestování časem na pokoji a vraťte se k tomu na čem opravdu záleží. Je prostě těžké se vyrovnat s tím, že vám váš budoucí manžel, s kterým jste zatím jen kamarádi, bude píchat se stříbrnou kozaticí, zatím co vám vymře celá rodina a vy sami umřete. To jsou vyhlídky se kterými se blbě ztotožňuje, zvlášť, pokud vaše smrt zabije pár nevinných lidičků, které se jejich blízcí snaží pomstít tím, že za to obviní vás, aniž byste zatím cokoliv udělala. Toto je asi zákládní premisa tohohle příběhu. Není to nic převratného. Chemie mezi postavami nefunguje úplně tak jak byste si přáli, až na světlou vyjímku flirtování Starlorda s holkou, která mu může utéct skrz zeď, pokud bude moc otravný.

Jsou tu věci jako nahlédnutí do nitra rozervané osoby nebo rodinné setkání po mnoha letech, ale furt je to jen takové povrchní mainstreamové vyprávění. Nechytne vás proto za srdíčko tak, abyste se k té knize vraceli a chtěli si tyhle stěžejní okamžiky připomínat. Samozřejmě zde nechybí mohutné souboje za záchranu mladé mutantky, které však spíš připomínají jemné poštuchování v tréninkové místnosti. Navíc nevedou k ničemu zásadnímu dřív než se objeví mocná entita, která je až moc uvědomělá. Brian Michael Bendis, tedy ani na potřetí neoslnil ničím převratným a kdyby nebylo jeho jméno v tiráži knihy, tak bych tipoval, že to psal nějaký random autor, který sází takovýchto příběhů pět za týden. Nikam se neposouvá hlavní “tajemná” linka příběhu a spojení těchto dvou týmů nevypadá na nic jiného než marketingový tah. Docela překvapující je, že Sara Pichelliová (Strážci Galaxie) a Stuart Immonen (All new X-Men) mají dost podobný styl kresby. Většinou se vám tedy nestane, že byste si uvědomili, že přecházíte od jedné kresby ke druhé. Jedinou nápovědou je, že Immonen má kresbu víc mladší, kterou bych si dovedl představit v animovaném seriálu pro děti (vyloženě Ice-Man je roztomilá postavička). Obojí kresba je pak celkem líbivá a nenáročného čtenáře rozhodně potěší a celkem i zapadá k tomu jednoduchému příběhu.

Závěrem bych rád podotknul, že to rozhodně není tak špatné čtení, jak to vypadá. Hlavní problémy jsou v tom, že je to až přehnaně jednoduché a v podstatě o ničem. Rozhodně zde nezažíváme tak drásající vnitřní rozpor hlavní postavy, jaký bychom si asi zasloužili. Na vině může být to, že je to ještě mladá slečna a proto některé věci bere moc zjednodušeně. A věčně optimistický happy end na tíze určitě nepřidá. Phoenix ze starých komiksů měla o dost větší problémy, které krásně dokreslovaly její postavu a nejsem si úplně jistý jestli tato její reinkarnace byla to nejlepší co jsme si zasloužili. Na druhou stranu se můžeme těšit (i když spíš netěšit) na její vystoupení na stříbrném plátně takže tento její návrat je více než logický. Avšak jak už jsme se přesvědčili u samotných Strážců tak komiksy, které se snaží prodávat díky úspěchům v multiplexech nejsou zrovna nejlepší čtení, které vám současný trh nabízí.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 296 KČ!

Strážci galaxie/New X-men: Soud s Jean Greyovou

scénář: Brian Michael Bendis

kresba: Sara Pichelliová, Stuart Immonen

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 144

Formát: 167 x 257 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Strážci Galaxie - Angela

Comics recenze

Strážci Galaxie - Prásk seš mrtvej

Partneři