Temná vež - Zrada

Comics recenze

Postavím vás před dvě možnosti, které vedou ke stejnému cíli. Do kin v uplynulých týdnech dorazil film Temná věž na motivy stejnojmenné knižní série od Stephena Kinga. A teď se můžete svobodně rozhodnout jestli se postavíte na stranu uctívačů předlohy, které film neskutečně zklamal, nebo po bok těch, kterým se to líbilo. Ať už stojíte na jakémkoliv z těchto dvou břehů rozhodně se vrhněte po hlavě do proudu komiksového vyprávění o mladém Rolandovi od kterého vás rozhodně nečeká taková Zrada!

Roland a jeho Ka-tet se vrátili zpět do Gileadu a vypadá to, že rozruch utichl a blíží se klidné dny. Všude kolem se však děje tolik věcí, že i bez jediného vystřeleného náboje nevíte, za který roh se skrýt a kam zamířit svým okem. Příběh se od sledování společenství, které drží pohromadě, přesouvá do více linií. A je jen na vás, abyste si vše poskládali jako šest nábojů do bubínku zbraně. Hlavní pozornost je věnována Cuthbertovi a Alainovi. Ti jsou vrženi do nezávidění hodné situace, kdy se z nich stanou pistolníci za své zásluhy v boji, aniž by složili zkoušku. To se krutě znelíbí zbytku učedníků tohoto umění, neboť jim to připadá jako velká křivda, a tak naši hrdinové upadají v nemilost.

Nejsou to však jediné duše v Gileadu, které se cítí podvedeni. Jsou tu tací, kteří si připadají oklamání přímo matkou přírodou a nastoleným řádem věcí. Jako by váš život neměl takovou váhu jen proto, že vaše tělo neoplývá váčkem genitálii, který nemá s uměním střelby nic společného. Tato křehká duše, která rozhodně nezapomněla tvář svojí matky, nosí hrdě jméno Aileen a je neteří samotného Corta. Ano toho Corta proti kterému musí povstat každý mladý muž, který se chce stát pistolníkem. Mladá žena se srdcem a rukou pistolníka je trnem v oku hrdým mladým mužům i pánům, neboť seznávají, že její místo by mělo být jinde. Navíc si její strýc brousí zuby na to, že by mohla spočinout po boku samotného Rolanda. Proto by nám již teď mělo být jasno, že v příběhu sehraje důležitou roli.

Pokud jsme se už dopracovali k mladému pánu Deschainovi, je třeba zmínit, že jeho oči spočinuli na Maerlynově Grapefruitu tak často, že přímo vidíme jako by na samotných panelech z něho vysával životní sílu. Mocný předmět, před kterým by rád mladý pistolník ochránil svého otce je na něho moc velké sousto. Přestává se orientovat v prostoru a čase a nedokáže rozlišit skutečnost od snového světa ukrývajícího se v této magické kouli. Toto jeho bloudění je předzvěstí něčeho hodně zlého. I když se těmito skutky snaží chránit svého stvořitele, tak i přesto se jeho otec vydává na cestu nebezpečí. Navíc nikdo z nich ani z nás nevidí tu zásadní Zradu, která se blíží na jejich útočiště před pánem zla.

Příběh začíná být třetím díle více vrstevnatý a komplexnějši. Není třeba z něj tedy více vyzrazovat, neboť již teď jsou i ti méně rozhodní z nás přesvědčeni, že je čeká něco, co rozhodně nebude zklamáním. Příběh začíná odkrývat více postav i s jejich pozadím a motivacemi. Ať už je to mladá slečna toužící vyrovnat se mužům. Nebo její strýc u něhož zjišťujeme, že není jen hromotluk, který svou hrubostí musí připravit mladé výbušné muže na skutečný život. V neposlední řadě je více prostoru věnováno Rolandovým rodičům, kteří nám postupně odkrývají co formovalo v mládí jeho vlastní charakter.

Pokud si uvědomíme kolik postav a věcí se točí kolem kostry příběhu, musí nám být jasné, že na hlavního hrdinu této série nezbývá tolik času a prostoru. Ač se to může zdát jako výtka tak je to spíše naopak. Komiksový příběh Temné věže začíná být více zajímavý, pokud se příběh pistolníka omezí na nutné minimum. Dovoluje nám sžít se s okolními postavami a připravuje nám půdu pro to, abychom budoucí události lépe přijmali a zpracovávali. Pokud se nastolené tempo a zažitý pořádek věcí udrží i v dalších dílech tak věřím, že nás Robin Furthová a Peter David mohou dovést k velice uspokojivému závěru. O kresbě Jae Leeho, která nás provází na každém rohu a vede nás krásně za ručičku, aby nám odhalila krásy i strasti tohoto putování není třeba se pořádně rozepisovat. Již byla vychvalována všude možně, proto jediné čím bych si dovolil vzdát poctu tomuto ztvárnění by mohla být následující parafráze:

"Nečtu okem, ten který čte okem zapomněl krásu Temné věže. Čtu svým rozumem.

Neprohlížím okem, ten který prohlíží okem zapomněl krásu Temné věže. Prohlížím svým srdcem."

Ať už vás tedy filmové zpracování Temné věže zklamalo nebo nadchlo, tak v každém případě sáhněte po komiksové odnoži. Zde se odeberete do úplně jiného světa, který vás uchvátí a budete se nedočkavě těšit na další díl, stejně tak jako mnoho lidí před vámi i po vás. A hlavně nezapomeňte krásu Temné věže!

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 314 KČ!

Temná věž 3: Zrada

scénář: Robin Furthová, Peter David

kresba: Jae Lee, Richard Isanove

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Linda Bartošková

Počet stran: 176

Formát: 260 x 172 mm

Provedení: Vázaná s přebalem

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Temná vež - Dlouhá cesta domů

Comics recenze

Temná vež - Zrození pistolníka

Partneři