Třetí Goon není průšvih

Comics recenze

Konečně jsme se dočkali a do našich luhů a hájů opět zavítal známý bijec umrlců Goon. Se svým kamarádem Frankym a tím nejlepším hasákem, který mohla technologie roku 1939 nabídnout, se vydává ochránit svou čtvrť před šíleným Páterem monster a jeho nohsledy. Pokud jste milovníci Erica Powella, se třetím Goonem vás žádný průšvih nečeká.

 

 

 Komiks Goon nikdy nebyl jen bezduchou mlátičkou. Možná proto stále přitahuje tolik čtenářů. Možná to je díky jeho prostředí, díky kterému dává nahlédnout do zlatého období Ameriky, kdy se každý stánek hemžil množstvím pulpových braků nevalné kvality. A právě těm vzdává Goon hold. Pokud jste četli předešlé knihy jste jistě zvyklí na to, že ve světě jemuž vládne Eric Powell je možné cokoliv. A i třetí díl si nachystal svá překvapení.

 

Zatímco předchozí dvě knihy lze označit jako čistokrevnou zábavu, Samej průšvih se veze na vážnější vlně. Čtyři sebrané sešity nás zavedou za Krkavcem, kterého se Goon rozhodne zachránit ze spárů Pátera monster. Potkáme létající chobotnice, mexickou verzi Godzilly, která si košatě říká El hombre del galarto a slibuje lidskému pokolení hrozné útrapy (to všechno ve španělštině), sexy upírku a čeká nás taky ten nejpodivuhodnější crossover. Goon s Hellboyem.

 

Eric Powell stvořil Goona s neuvěřitelnou zručností. Je to znát hlavně na způsobu, jakým komiks působí na čtenáře. Goon se nediví ničemu. Stejně tak by se ničemu neměl divit čtenář. Ale ať už na stránkách Goona narazíte na cokoliv, opravdu to v příběhu funguje. Sebepodivnější situace pak přijímáte s klidem a nadhledem. Když můžou zombie pašovat vepřové kotlety, proč byste nemohli potkat červeného čerta s kamennou rukou... Právě spojení Goona s Hellboyem není při bližším pohledu až tak překvapivé, protože oba komiksy spojují podobné prvky. I když Goonův svět je rozhodně ztřeštěnější.

 

Popkulturních odkazů není v knize Samej průšvih tolik jako v předchozích dílech, tentokrát si Eric Powell vyhrál s celkovou kompozicí komiksu. Kromě své chytlavé kresby do Goona zakomponoval více tužky a vampýří femme fatale dokonale zpodobnil pomocí digitálního airbrushe. Jindy prozradí pointu hned na začátku, ale i to čtenářovi dojde až na konci sešitu. Eric Powell dokáže zaujmout díky širokému repertoáru nápadů. Epické proslovy o kosmickém mostru, které bohužel není stvořené jenom z prsou (a nemá ani jednu bradavku!) výborně parodují nabubřelé povídky od Lovecrafta nebo R. E. Howarda. Ale nebudu Goona dále rozebírat, protože jak by řekl Franky: "Někdy znamená fór s debilem, co se pomatlá vlastním lejnem a pak to schytá do ksichtu, prostě jen fór s debilem, co se pomatlá vlastním lejnem a pak to schytá do ksichtu." Komiks je nutné si užívat. A o tom Goon je.

 Recenze na první dílRecenze na druhý díl

 

KOUPIT ZDE

 

Goon 3: Samej průšvih (Goon volume 3: Heaps of Ruination, The Goon 5 - 8)

Eric Powell, Mike Mignola a kol.

Vydavatelství: Comics centrum

Překlad: Hana Studeničová, Václav Dort, Martin Trojan

Rok vydání: 4/2015

Vazba: vázaná s přebalem, dvě verze obálky

Počet stran: 128

Rozměry: 160 x 240 mm

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři