Trilogie Nikopol

Comics recenze

Legendární Crwecon se letos bude konat 6. června a vydavatelství Crew tam představí novou knihu ze série MDEK. Jedná se o Teorii rozpadu od slavného Enki Bilala. Český čtenář se ale s Bilalem již setkal. A není od věci tuto starou známost připomenout.

 

 

 Jarmark nesmrtelných, Volavka a Chladný rovník. To jsou názvy tří komiksových knih, ze kterých se trilogie Nikopol skládá. Příběh z depresivní budoucnosti. Směsice sci-fi a existencionálního dramatu, který si vysloužil i vlastní film. Nám se trilogie Nikopol představila během boomu, kdy BB art vydával první velkoformátová alba, hlavně z evropské produkce. Celý projekt nakonec skončil relativním neúspěchem (relativním proto, že přece jen BB art rozšířil české povědomí o komisech). Egmont nám dopřál Bilala. A to celých třináct let před Crwí!

 

Jarmark nesmrtelných. Paříž začátkem 21. století. Tvrdá, fašistická diktatura, město rozdělené na zónu pro boháče, zatímco chátra živoří ve slumu. Svět si prošel dvěma nukleárními válkami, což dává tušit, že ani jinde to není o moc lepší. Spousta nemocí, mutací a mimozemšťanů. Do toho se přimotá nebohý Alkin Nikopol, politický vězeň, odsouzený k dvaceti letům hibernace, ale jaksi se na něj zapomnělo. Jsme uvedeni do děje v době, kdy nad Paříží visí létající pyramida s egyptskými bohy, hledajícími východisko ze svízelné situace. Pyramida je zastaralý koráb vyžadující palivo, které ale pařížský diktátor nechce poskytnout. Navíc proradný a intrikánský bůh Horus opět zmizel. Jarmark nesmrtelných je vynikající sci-fi, kdy politická satira a celý svět je jen jevištěm pro hlavního herce, kterými jsou Nikopol a Horus. Dva muži vytržení ze svého prostředí a snažící se o začlenění do společnosti. I když uprchlý bůh má své vlastní tajemné cíle.

 

O šest let později napsal a nakreslil Enki Bilal druhý díl s názvem Volavka. Politická situace již není tak důležitá, jedná se zde hlavně o osobní rovinu. Po všech strastech a šílenství, kterým si Nikopol prošel v prvním díle, se do hry opět zamíchá Horus. A jelikož mrzkých lidských červů, kteří jsou schopni udržet v sobě jeho božskou podstatu je málo, vyhledá opět Nikopola a vydávají se na cestu za vlastní nesmrtelností. Přesto se jedná o vedlejší postavy, protože Volavka sleduje hlavně osud Jill Bioschopové, novinářky pyšnící se modrými vlasy (a bradavkami). Její představy a sny se mísí s realitou, zatímco hrdinka putuje z ponurého Londýna do válkou zmítaného Berlína, pronásledovaná vlastními fantomy. Smutná dívka, s níž má egyptský bůh vlastní plány… Druhý díl je velmi filozofický, sledujeme hlavně osudy tří postav v komorním prostředí. Přesto se mi z trilogie líbil asi nejvíc.

 

Chladný rovník se odehrává dva roky po událostech v knize Volavka. Alkin Nikopol a Jill jsou již dlouho od sebe, zatímco Horus si užívá slastí lidského života. Z Nikopola udělal šampiona v uznávaném sportu Šach-box, ale oba cítí, že konec jejich putování se blíží. Po Nikopolovi navíc pátrá jeho syn, který potkává krásnou genetičku ve vlaku plném zvířat... Zatímco Jarmark nesmrtelných bych označil jako technokratický a Volavka byla filozofická, Chladný rovník je rozhodně surrealistický. Filmové ateliéry uprostřed ničeho, rovníkové město kde panují tuhé mrazy, vlastně i jednání hlavních postav je zvláštní, snové. A zakončení je opravdu výborné. Čtenář konečně pochopí Horovo jednání, a Bilalovi se povedlo celou sérii výborně uzavřít.

 

Enki Bilal je mistr fantazie, jehož nápady jsou stejně šílené jako vtipné. Egyptští bohové hrají Monopoly, všechny ženy jsou v Centru porodnosti, díky čemuž se muži líčí a z většiny se staly homosexuálové, můžete zde potkat telepatické kočky, Čechosověty z Bratislavy hrající hokej, obří vajíčka rozesetá po střechách Berlína nebo se probudit na ošetřovně vedle nosorožce. Nápadům se meze nekladou. Jak jsem již psal, trilogie Nikopol se dostala i na plátno. Film „Immortals“ je zajímavou směsicí hraných herců a digitálních postav a režie se zmocnil sám Bilal. Film je zajímavý celkovým zjednodušením komiksového děje a přiblížením k realitě, pevně usazené v Paříži a hledání modrovlasé Jill. Enki Bilal je dalším vynikajícím autorem, kterým Crew obohacuje edici MDEK. A právem je považován za mistra.

 

 

Jarmark nesmrtelných                                                           

(Nikopol 1: La foire aux Immortels)            

Enki Bilal                                                    

Nakladatelství: Egmont ČR                               

Překlad: Michal Lázňovský                        

Rok vydání: 2002                                                      

Vazba: Pevná                                                             

Formát: 235 x 315 mm                                          

Počet stran: 68                                          

 

Volavka                                         

(Nikopol 2: La femme piege)      

Enki Bilal                                                  

Nakladatelství: Egmont ČR                        

Překlad: Michal Lázňovský                       

Rok vydání: 2003                                       

Vazba: Pevná                                             

Formát: 235 x 315 mm                           

Počet stran: 60          

 

Chladný rovník

(Nikopol 3: Froid équateur)

Enki Bilal                                                    

Nakladatelství: Egmont ČR                          

Překlad: Michal Lázňovský                          

Rok vydání: 2003                                       

Vazba: Pevná                                              

Formát: 235 x 315 mm                            

Počet stran: 60                                      

 

                           

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Trilogie Nikopol

Comics recenze

Těžký život metabaronů

Partneři