Hilda Trolljegeren

Comics recenze

Třetí kniha popisující dobrodružství malé Hildy v klidu snese srovnání s norskou filmovou peckou, tak jak jsem to nastínil v názvu této recenze. V komiksu Hilda a Kamenný les se musí hyperaktivní modrovláska vypořádat s domácím vězením. A horou plnou trollů, kteří jí chtějí sežrat.

 

Hilda mě asi nikdy nepřestane fascinovat. Pravda, na její svět, kde se snoubí moderní technika spolu s magií a mytologií si jeden časem zvykne, ale zde stačí vyjít za městské hradby, aby se člověk ocitl v místech, kde se dají prožívat dobrodružství o jakých jsme jako malí snili. Ostatně sám autor, Luke Pearson, si dokáže poradit i se zdánlivou všedností. To když donutí malou Hildu lhát.

Hnacím motorem třetí knihy s Hildou je totiž vztah naší malé hrdinky se svojí mamkou. Té se věčné eskapády a mlžení nelíbí a po malé hádce dostane Hilda zaracha. Což by nebylo tak neobvyklé, kdyby to Hilda nevnímala jako největší podlost a krutost osudu (jak jinak taky, že?). Pak stačí jen pokus o útěk do skřítkova doupěte a neočekávané přistání v Kamenném lese plném trollů. A neštěstí je na světě.

Hilda se tam totiž neocitla pouze ve společnosti svého věrného druha Větývka, ale také své mamky. A našim hrdinkám tak nezbývá nic jiného než spolupracovat, pokud se chtějí z té šlamastyky dostat. Jestliže jste viděli film Trolljegeren tak jistě víte, jaké patálie vás čekají v trollím brlohu (nemluvě o tom, jak zlé to bude když jste křesťan). Ponurý vnitřek hory i venkovní noc tak podtrhávají atmosféru, která může místy působit když ne strašidelně, tak minimálně mrazivě.

Hilda a Kamenný les je unikátní i v jiném směru. Luke Pearson se nezalekl počastovat nás na konci pořádným cliffhangrem, který bude dozajista navazovat na dobrodružství v Kamenném lese. Což je jeden z důvodů, proč se trochu zdráhám hodnotit tuto knihu samostatně. Každý Hildin komiks zatím fungoval jako samostatná jednotka (byť obsahoval dva příběhy), kde druhý díl jen velmi volně navazoval na jedničku. Hilda a Kamenný les oproti tomu obsahuje jen jedno Hildino dobrodružství, a je tak pevně spjata s připravovaným čtvrtým dílem, jehož vydání plánuje nakladatelství Paseka na příští rok. Hilda se stále drží ve vynikající formě, přesto je tato kniha o chloupek slabší než předchozí dvě. Přesto si ale myslím, že čtvrté album vystřelí Hildu opět vzhůru (byť o moc neklesla).

Hilda a Kamenný les je svižnou a vtipnou ukázkou toho, jak má vypadat komiks. I přes dějovou přímočarost má Luke Pearson stále co nabídnout. Když už vás nezaujme příběh, je Hilda skvěle nakresleným a skvěle vyprávěným komiksem. Knihu vskutku máte přečtenou během hodiny (to když se budete kochat panely), ale Hilda je stále dílem, ke kterému se budete rádi vracet. I kdyby jen proto, abyste si prolistovali oblíbené pasáže.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH PASEKY

Hilda a Kamenný les (Hilda and the Stone forest)

Luke Pearson

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 9/2017

Překlad: Martina Knápková

Formát: 215 x 288 mm

Počet stran: 72

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Hilda strikes back!

Comics recenze

Úžasná Hilda

Partneři