Zaplál Černý Plamen

Comics recenze

Úřad Paranormálního Vyšetřování a Obrany prochází skrze krizi, která začala již v knize Žabí Mor a situace se neustále zhoršuje. A pod blanitými končetinami žabích monster hrozí, že celý svět spálí na popel Černý plamen!

Budeš-li se zdráhat jej propustit, napadnu celé tvé území žábami.Nil se bude žábami hemžit, vylezou a vniknou do tvého domu, do tvé ložnice a na tvé lože i do domu tvých služebníků a mezi tvůj lid, do tvých pecí a díží.

-Exodus 7,27-28

Válka pokračuje na několika frontách.

Celá B.P.R.D (Úřad Paranormálního Vyšetřování a Obrany) řeší problém s žábami. Obrovské líhně plné humanoidních odporných stvoření, která rozhodně nejsou podobná těm roztomilým kvákajícím potvůrkám, které vylezly z Nilu, zaplavují Ameriku. B.P.R.D. se daří vcelku pružně reagovat a ničit je po stovkách, ale stále častěji se v líhních nachází tabule, zdi a kameny pokryté podivným, neznámým písmem.

Osobní válku sám se sebou vede také Abe Sapien, který se po předchozích událostech nebyl ještě stále schopný vrátit do terénu a snaží se být alespoň nějak užitečný.

Dva vlastní boje vede Liz. Jednak se jí uplně nelíbí, že Roger začal napodobovat chování a osobnost militantního kapitána Daimia. Faktem ovšem je, že se díky tomu jejich efektivita v terénu zdvojnásobila. Druhou válku vede Liz se svýmy sny, díky kterým zjistí jméno hrozby, která se na ně řítí. Tím jménem je Kata Hem a to jméno nevěstí nic pěkného.  

K zažehnutí zla je ovšem zapotřebí zapálit černý plamen a ten už pod symbolem hákového kříže začíná pomalu doutnat.

Pátá kniha celkové série a třetí svazek, kde se již řeší kontinuální příběh, klade na hlavní hrdiny vysoké nároky. Dějou se velké věci a hrdinové, ač jsou mezi lidmi velikáni, tak proti hrozbám, které Mignola s Arcudim vypouští jsou jen trpaslíci. Výborně ovšem fungují příběhy těchto „trpaslíků“ na popředí hrozby katastrofy globálních rozměrů. Sledujeme několik vedle sebe fungujících několik dějových linií a lidských dramat, které se pomalu ale jistě sbíhají kespolečnému rozuzlení. Grácie a lehkost, se kterou proplouvají Mignola a Arcudi scénářem a daří se jim tak skloubit osobní příběhy s těmi opravdu velkými věcmi, které mění celý svět, je úžasná. 

Černý plamen je druhou knihou Ú.P.V.O. Na které spolupracuje Mike Mignola s Johnem Arcudim  a dokazuje jak moc dobrá a prospěšná pro tuto sérii jejich spolupráce je. Člověk by ani nepotřeboval číst doslov (samozřejmě ho přečíst doporučuji) aby viděl simbiózu myslí těchto dvou autorů.

Hellboy a Ú.P.V.O. fungují  a potřebují symbiózu mezi kresbou mnohem více, než většina jiných, především mainstreamových comicsů. Mignolův vesmír je definován náladou, atmosférou, příběhem a ani jedno z toho není růžové a hezké. Ani jedno nám nelže do kapsy a nedává nám naději v lepší lidstvo a zítřky. Možná v to, že zítřky budou a vnich i to lidstvo, ale pravděpodobně nebudou lepší. A právě v tom zaapdá na své místo poslední kus autorské trojice a to kreslíř Guy Davis, který přenáší Mignolovi a Arcudiho myšlenky na papír čistě, syrově a dokonale.

Černý plamen jen potvrzuje stoupající tendnci v kvalitě série ÚPVO a přináší další perfektní kousek do skládačky monumentálního mistrovského díla Mikea Mignoly. 

 KOUPIT V COMICS CENTRU DOKUD JEŠTĚ JSOU!!! 

 

Podrobnosti:

Scénář: Mike Mignola a John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 176 barevných

Vazba: vázaná s lesklým přebalem

Rozměry: šířka: 159 mm

                výška: 239 mm

                šířka hřbetu: 20 mm

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Hellboy na své první misi

Comics recenze

Ú.P.V.O. 4: Smrt

Partneři