Hellboy na své první misi

Comics recenze

Mike Mignola a Alex Maleev spojili své síly a přivedli na komiksový svět první Hellboyovu misi v B. P. R. D. Kolegové neřeknou klukovi z pekla jinak, než „kid“, ale pekelník už dávno není malým hochem. 

I přesto jsou jeho první kroky poněkud nejisté. Celý prví sešit prakticky mlčí. A pozoruje. Pozoruje to, co další členové úřadu nevidí a zatímco oni spí, on bdí. 

Nacházejí se v brazilské vesničce, kterou terorizuje neznámý vrah. Úřad vše musí vyšetřit a pokud možno vraha zastavit, ale jak asi tušíte, nic není tak snadné jak to vypadá. Vrah není tak úplně člověk, a jakmile dojde na akci, i Hellboy má s potvorou co dělat.

Čím více se členové B. P. R. D. noří do záhadného experimentu bující pod brazilskou vesničkou, tím více je příběh absurdnější a barvitější. V momentě, kdy se na scéně objeví hákové kříže, jsme tam, kde máme Hellboye nejradši – u nácků! Náckové a Hellboy, to šlo vždy skvěle dohromady. A když navíc zjistíte, že humorný prvek (opice s cigaretou) tu má i dějové opodstatnění, vaše srdce zaplesá.

Mignola nezapomněl ani připomenout pravou ruku zkázy a to, že Hellboy znamená pro náš svět veliké nebezpečí – nechává promlouvat zvířátka, což je překvapivě opět působivé a od smrti Hellboye zachrání jen víra v jiskřičku dobra v jeho srdci.

Upozaděni jsou Hellboyovi parťáci. Je tu správňák Archie, který jako jediný kluka z pekla respektuje. Dalším je Jacob, jenž je tu pouze do počtu, Susan Xiang, rovněž nová členka týmu, informátorka a patrně i slabé medium a nakonec Bob, který má na Rudého od začátku blbé kecy. Ačkoli je tato čtveřice v příběhu prakticky neustále, není čas na nějaké hlubší seznámení, což je trochu škoda.

Kresebně je komiks samozřejmě výborný. Maleeva okoloroval Dave Stewart (známe z Ú. P. V. O.) a funguje to bezvadně. Alex Maleev umí skutečně zatraceně dobře kreslit Hellboye (více v rozhovoru zde) a Mignolův svět mu dobře sedne do ruky. Opět je to trochu jiný styl než třeba u Vrány či Daredevila, ale znovu extrémně vydařený. Lahůdkou jsou pak covery, zejména ten první.

Co se uzavřenosti pětidílné minisérie týče, tak si nechal Mignola přecejen nějakou tu záhadu otevřenou a jedná se tak o další střípek skládačky než o kompletní a uzavřený celek. Ano, hlavní linka je uspokojivě ukončena a znalec Hellboye i ví co se stane s hlavním záporíkem v dalších komiksech, ale ne vše je úplně vyřešeno.

Hellboy and the B. P. R. D. 1952 je sympatický kus Mignolovského universa. Vidíme Hellboye při první akce, kdy počátečního nejistotu vystřídá to, co mu jde nejlíp – máchání pravou rukou zkázy. A to nikdy neomrzí.

 

Hellboy and B.P.R.D. 1952 (5 sešitů)
Mike Mignola, John Arcudi, Alex Maleev, Dave Stewart
Vydavatelství: Dark Horse Comics
Rok vydání: 2015

 

 

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Hellboy and the B.P.R.D. se představuje

Comics recenze

Hellboy slaví s Paskřivcem

Comics novinky

Ú.P.V.O. 3 - nechme šířit žabí mor!

Comics ostatní

A. Maleev: Zatraceně dobře kreslím Hellboye!

Partneři