Živí mrtví 20 - Nepřítel před branami

Comics recenze

Světem živých mrtvých se vždy pokradmu linul strach ze smrti způsobené kousnutím. Obezřetnost byla na pořadu dne a nebylo radno nechat si nekrytá záda. To vše jako by se stalo minulostí a strach si začal hledat alternativní cestičku, jak se kradmo dostat pod vaši kůži. A právě v těchto dnech, kdy strach přestal být tím plíživým nepřítelem, ale začal nestydatě klepat na vaši vstupní bránu, začala Totální válka.

Tak jako všechny cesty vedou do Říma, tak i všechny uplynulé události mohly mít jen jediné rozuzlení, a tím je válka proti Neganovi a jeho Ochráncům. V minulém díle Rick možná trochu až neuváženě a zbrkle udělal výpad, který nadobro zhatil jeho plán překvapení. Naštěstí pro všechny zúčastněné to bylo v době, kdy už vše bylo domluveno a připraveno na tento velkolepý střet. Nečekejme však, že se bude odehrávat jako za časů minulých, kdy se proti sobě stojící vojska sešli na zelené louce, aby poměřili své síly. Tak jako do teď stále budeme pokračovat v Guerillovém typu boje, kdy na nás autor této série Robert Kirkman i nadále chystá působivé taktiky a zvraty jako od těch nejpovolanějších vojevůdců.

Můžete se tedy těšit na to, že hned v úvodu nám předvede koalice osad Alexandrie, Hilltop a Království svou plnou sílu, kterou se nebojí předvést ani samotnému Neganovi. Když předstoupí až před jeho vlastní práh, je to dostatečné gesto hozené rukavice, aby to i s tyranem takového kalibru pohnulo. A to nejen s ním, ale i s momentálním vůdcem Hilltopu, který se ani nyní nezbaví své nálepky bezpáteřní bestie, která nemyslí na nic jiného než jeho vlastní dobro. Jeho pokřivený charakter společně s mužem plným lásky k baseballové pálce jako by nastavoval zrcadlo dole stojícímu šerifovi v čele odboje a vytvářel tak jeho naprostý protiklad. Není zde tedy varianty, že by došlo k jákekoliv domluvě a nastane konečný podpis válečného aktu, který vyústí k neodvratným událostem, které nás budou provázet zbytkem tohoto komiksu.

Ne všechno půjde podle Rickova plánu a Kirkman si postupně staví další a další cestičky, které pořádně oceníme až při opakovaném přečtení. Pak nám totiž dochází nakolik jsou veškeré jeho kroky důkladně promyšlené a nic není jen shodou náhod. O vypjaté momenty tedy není ani zde nouze. Neopomíjí ani samotné charaktery, kteří jsou Alfou a Omegou této série. Pokud jste si tedy doteď mysleli, že máte jasně vyhraněný názor na Negana a nemůže vás ničím překvapit, tak opět dostanete políček v podobě scény, která zas o trochu více odkrývá jeho už tak složitý charakter. Stále tedy budete dumat jaké jsou jeho morální hranice a co všechno je ochoten udělat a co nikdy neodpustí. Trochu nás tím Robert zavádí až do krajností, že se svět v podstatě mění na zvířecí říši a samotný Negan jako by se řídil kodexem právě z tohoto světa.

Neméně důležitou a skvěle napsanou částí knihy je pak Ezekielovo vyprávění o dobývání nepřátelských pozic. Zde se vžíváme do opravdových válečných vřav, kdy je nám příběh podbízen z pohledu válečného zpravodaje, který dojemně vypráví o svém putování, které je zakončeno s vypětím všech sil. Zlomených hrdinů, kteří nevědí jestli má cenu nadále bojovat nebo naopak těch co důvodů k boji teprve pořádně nabyly je zde opravdu plno. Dočkáme se tedy snad opravdu všech aspektů, které doprovází skutečná válka. Z pohledu kresby je laťka nastavena už delší dobu a ani zde nijak nepokulhává. Charlie Adlard se už dávno v této sérii našel a je si opět jistý v kramflecích. Podává skvělý výkon, který je tím posledním co nás plně ponoří do víru dění.

Závěr knihy je pak opět trochu šokující jak jsme si již v předchozích 19 dílech celkem zvykli i když zde je to více než očekávané, neboť je to předfinále jedné ohromné éry. Povstanou zde i noví hrdinové, kteří mají co říct a kteří se v tomto konfliktu jen tak neztratí. Není tedy vůbec od věci odpálit pořádný ohňostroj, který nás připraví na ohromné finále. A pokud si stále myslíte, že tahle série je špatná tak chvilku přemýšlím...

"... a rozhoduju se, jestli odpovím spíš "ANI NÁHODOU KURVA", nebo "BĚŽTE SI POLÍBIT PRDEL DO PRDELE"!"

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Živí mrtví 20: Totální válka

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard, Cliff Rathburn

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Živí mrtví 19 - Na západní frontě neklid

Comics recenze

Živí mrtví 18 - Co oko nevidí to srdce nebolí

Partneři