Teorie rozpadu

Comics recenze

Mistrně napsaných a zajímavých komiksů je spousta. Mistrně napsaných a zajímavých politických komiksů je po čertech málo. Díky vydavatelství Crew si ale můžeme jeden takový přečíst. A nejedná se o dílo nikoho menšího než Enkiho Bilala a Pierra Christina. Novinka z edice Mistrovská díla evropského komiksu. Posmutnělá Teorie rozpadu.

 

Edice Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK) poukazuje na různorodost starého kontinentu a jeho komiksových tvůrců. Najdeme zde čistokrevnou fantasy, čistokrevnou sci-fi, čistokrevnou detektivku i mix všech uvedených žánrů. Špetku filozofie i trochu historických faktů. Do vydatné komiksové polévky Crew přimíchala trochu politiky vyprávěné neuvěřitelně poutavým způsobem. Teorie rozpadu si díky tomu právem zaslouží přízvisko „mistrovská“.

 

Teorie rozpadu obsahuje dva příběhy. První z nich – Falangy černého řádu – nás zavede do Španělska let sedmdesátých, tedy do období velkých změn, které mají svůj počátek již ve Španělské občanské válce. Skupina starých a penzionovaných členů interbrigády se rozhodne bojovat proti nepřátelům z let minulých. Falanga černého řádu není akční komiks, jak by se na první pohled mohlo zdát, ani se nejedná o klasickou vendetu. Příběh je vyprávěn nečekaně odtažitým stylem, který čtenáře doslova ubíjí. Ale pozor, zde je to záměr! Koho dnes zajímají staré křivdy zapomenuté epizody Velké války? Jen pár pamětníků. A to je i poselstvím Falang. Christinovi s Bilalem se podařilo dokonale vystihnout pocit marnosti, odtažitosti, ba dokonce nepochopení celého toho boje. Čtenáři není dopřáno ztotožnit se byť jen s jedinou postavou, která se ve Falangách vyskytuje, zvláště když na konci zjistíte, že vlastně není rozdíl mezi těmi dobrými a těmi špatnými.

 

Druhý příběh s názvem Na lovu je vyprávěním o setkání komunistických pohlavárů na zámečku poblíž polsko-československých hranic v roce 1983. A záměrem není nic menšího, než lov. Tři dny se soudruhy v honu na medvěda. A nejenom na něj. I když takto si asi nejeden z nás představí zabíjení papalášů jednoho po druhém, ve skutečnosti se jedná o hluboké a filozofické dílo, které sledujeme spolu s vypravěčem, mladým francouzským tlumočníkem. Ten se na lovu dostane do osidel velké rudé mašinérie a je jen na nás, jaký zvolíme pro tento příběh závěr. Nebo lépe řečeno; čemu chceme na konci věřit. Snad každý ví, jak to v osmdesátých letech ve východním bloku vypadalo. Všemocný sovětský svaz začínal mít první trhliny a i díky vyprávění hlavních protagonistů působí příběh trochu jiným dojmem, než jsem od něj očekával. Na lovu je hlavně o vzpomínání a bilancování. O zatýkání, sledování a zabíjení ve jménu budování socialismu. A je až s podivem, že ten kolos vydržel tak dlouho.

 

Ještě několik slov o malíři. Enki Bilal je vypravěč. Obrazový vypravěč. Ve Falangách černého řádu dokáže udržet potřebný odstup díky statickému pojetí celého alba. Postavy jsou si navzájem podobné a dynamických míst je zde poskrovnu. Ne proto, že by je Bilal neuměl nakreslit. Spíše je to kvůli snaze udržet čtenáře trochu stranou, což se daří i díky vynikajícímu scénáři. Boj osamělých dědků proti jiným osamělým dědkům v osamělé chatce uprostřed ničeho… Závěrečná scéna nám odhaluje celkové vyznění komiksu, odtrženost příběhu od problémů současnosti a dává celému snažení hořký a trochu i smutný nádech. Co se týče příběhu Na lovu, celé album je malováno hlavně v šedých či modrých tónech. Nejen díky tomu, že se vše odehrává v zimě, ale i pro vyjádření ošuntělého a šedivého režimu vládnoucímu všemu „na východ od ráje“, tedy za Berlínskou zdí. Teorie rozpadu řeší hlavně rozpad ideologický, rozpad hodnot, za které člověk chtěl položit život a pro které jeho přátelé umírali. Marnost jednání, na které moderní doba zapomněla, stejně jako marnost snahy zapomenout na moderní dobu a budoucnost, tlačící se na nás ze všech stran.

 

KOUPIT ZDE

Teorie rozpadu (Fins de siecle)

Pierre Christin, Enki Bilal

Vydavatelství: Crew

Překlad: Richard Podaný

Rok vydání: 6/2015

Počet stran: 200

Formát: 195 x 265 mm

Vazba: Měkká, tvrdá s přebalem (500 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Těžký život metabaronů

Comics recenze

Trilogie Nikopol

Partneři