Preacher - drsnější hledání boha

Comics recenze

Dělat kněze v Texasu není žádnej med. Všude samej redneck, incestní rodiny, buranské grupy a hlavy vymletý ze státní televize. Jesse Custer si to všechno uvědomuje a jednoho dne mu rupne v kouli a otevře si hubu na celou hospodu. A co se nestane, příští den má na mši narváno.

Bohužel pro bohachtivé vesničany to znamená jasnou smrt, protože do Jesseho vstoupí Genesis, cosi božského a pekelného zároveň. Díky tomu může Jesse kázat slovo boží a cokoli dá někomu za úkol, dotyčný doslovně splní. Včetně věty „go fuck yourself“.

Garth Ennis v devadesátých letech stvořil šílenost jménem Preacher a v prvním booku nám představuje hlavního hrdinu s nejhorším účesem na světě a jeho dva parťáky – femme fatale Tulip a kámoše s brýlema Cassidyho. Různorodá trojice se díky náhodě (či osudu) vydá na společnou cestu Spojenými státy a čekají je dobrodružství o jakých se jim patrně ani nesní.

Putování začíná na již zmíněném jihu, kde mimojiné sledujeme rasistického šerifa, jeho zohyzděného syna, neschopné policisty a mnoho dalších. Jim všem sekundují tři andělé dohadující se v nebi co s Genesis provedou a navíc si to krajem štráduje pistolník, který nikdy nemine, nikdy mu nedojdou náboje a nelze ho zabít.

Preacher samozřejmě vycházel i u nás a momentálně je komplet k dostání, snad jen třetí díl je těžké sehnat.

Ennisovi to ale nestačí a přidává masové vrahy, upíry, sadomasochistické gaye a tak dále a tak dále. Pokud znáte Ennisovu tvorbu, jistě jste si všimli, že se často opakuje – například v Preacherovi i Punisherovi se objeví totožný archetyp neschopného policisty. Ale to nevadí, Ennis pořád baví.

Kapitolou samou pro sebe je kresba, za kterou může Steve Dillon, který zvládá nejrůznější detailyv panelech, zvládá perspektivu, dynamiku atd., ale ty ksichty mu prostě nejdou.  Když Tulip kouká na svou probodnutou ruku vypadá to, jako kdyby zírala na nepříliš záživné televizní zprávy. Někdy si postavy nejsou podobné, jindy jsou podobné někomu jinému. A Cassidymu se v brýlích neustále zrcadlí ten samý odraz, ať je mezi mrakodrapy nebo na holé pláni.

Preacher ale baví. Svět obsahuje tolik prvků z různých žánrů, že nelze nikam příliš zařadit. Možná biblické putování? Fantasy? Horor? Magický realismus? Kdoví. Ale je to jedno, Jesse Custer to rozjel ve velkém. Pro fanoušky Ennise nutnost… a pro ostatní vlastně taky.

 

Preacher/Kazatel: Jako pára nad Texasem

Garth Ennis, Steve Dillon

Rok vydání: 1996

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 200

Provedení: Paperback/Hardback

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Jerusalem Spider zjišťuje, že Život je pes

Comics recenze

Sandman: Preludia a nokturna

Partneři