Želvy ninja: Menu číslo 3

Comics recenze

S novým dílem želváků muselo Comics centrum udělat malou změnu. Už nebudeme hltat Želvy ninja Eastmana a Lairdam ale Eastman and Lairds teenage mutant ninja turtles. Naštěstí se kromě grafické podoby loga a hry se slovy nic nemění. Tedy, ona to není tak úplně pravda, protože Menu číslo tři je rozhodně chutnější než  předchozí kousky.

Samozřejmě, že změna loga je čistě byrokratická záležitost a díky grafickému sladění české a původní verze se jedná o věc naprosto nicotnou. Obsahově se ale nové želvy přece jen liší od předchozích dvou dílů. Zatímco první byl drsným vstupem do světa New Yorských stok s mutovanými zvířaty a mimozemšťany, ve druhém díle nás čekala bitka vskutku galaktických rozměrů a jednalo se o undergroundovou space operu. Třetí díl je složen hlavně z příběhů týkajících se jednotlivých želv.

 Raphael měl svůj one-shot již v první knize, zde se nám tedy představí zbývající tři. Michelangelo si odbyde veselý vánoční one-shot, při kterém zachraňuje hračky pro děti z dětského domova. Ano, příběhově se jedná o slabší článek, ale k celkovému obrazu se výborně hodí, jak objasním později. Donatello se seznámí s kreslířem Kirbym, se kterým se vydá zachránit obyvatele jiné dimenze. Pokud si teď říkáte: "Ten Kirby?", máte pravdu! Vy ostatní, kterým jméno Kirby nic neříká, trochu napovím. Marvel. DC. Stříbrný věk komiksu. Zde všude se Jack Kirby a jeho kreslířské nadání nesmazatelně zapsaly. Spolu s Joem Simonem vytvořil postavu Captaina Americy a hned na obálce prvního čísla rozcuchá Steve Rogers svojí pravačkou účes Adolfa Hitlera. Později při spolupráci se Stanem Lee vytvořil všechny velké hrdiny dneška. X-meny, Hulka, Thora, Iron-mana a Fantastic Four. Eastman a Laird mu tímto příběhem vzdávají čest, vždyť se také jedná o jednu ze skutečných komiksových legend! Jako další následuje klasický sešit, ve kterém sledujeme rozhodování mladého japonce mezi nezákonným bohatstvím a kodexem bushido, který jeho rodina ctila po generace. Ačkoli mezi one-shoty působí trochu jako oslí můstek, opět nám nabízí téma, které je hodné zamyšlení. Poslední sešit o Leonardovi se mi stylisticky líbil nejvíc. Za celou dobu pronese Leonardo pouze jednu větu a to na konci, aby navnadil čtenáře na Menu číslo čtyři. To si ale budeme muset ještě chvilku počkat.

 Nesmím opomenout ani kresbu. Zde je totiž vidět výrazný posun od prvních sešitů. Celkově dochází k projasnění malých panelů a (stejně jako v předchozích knihách) tvůrci využívají různé způsoby komiksového vyprávění. To vše s ohledem na charakter té které želvy. V Menu číslo jedna a dva jste želvy ninja od sebe rozeznaly maximálně podle zbraní. V one-shotech se ale začínají projevovat i charakterové rozdíly, tolik typické pro každého z nich. Proto má Michelangelo trochu ztřeštěnou honičku s policií, Donatello multidimenzionální udělátka a Leonardo - jako rozený vůdce - příběh beze slov. Ony charakterové odlišnosti se totiž promítají i do kresby. Díky tomu je jasné, že želvák s činkama bude Raphaelo, kdežto ten se ztřeštěnými nápady Michelangelo. Kniha obsahuje také bonusovou galerii původních obálek, přičemž obálka z příběhu s Donatellem a Kirbym je naprosto fantastická! Navíc třetí kniha končí opravdu v tom nejlepším a můžeme se jen těšit na další nášup!

 

KOUPIT ZDE

 

Želvy ninja: Menu číslo 3 ( Teenage mutant ninja turtles: The works vol 2)

Kevin Eastman, Peter Laird

Vydavatel: Comics centrum

Rok vydání: 11/2015

Překlad: Václav Dort, Hana Studeničová

Formát: 154 x 233 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Želvy ninja: Menu číslo 2

Comics recenze

Menu číslo 1: Nabušená specialita šéfkuchařů

Partneři