Prázdnota: Evoluce

recenze

Konec se blíží! Pouť Živoucího snu se chystá na cestu, frakce PNP se přestaly přetvařovat a všichni sledují zkázonosnou víru, hledající naplnění v Prázdnotě. Jak ale zabránít zničení galaxie?

Pouť do Prázdnoty odstartuje co nevidět! Stačí najít Druhou snící a přesvědčit jí, aby se přidala k Živoucímu snu. Ta však stále uniká z dosahu snad všech oficiálních i neoficiálních agentur. Do hry se zaplétají velmi důležití hráči, kteří si v touze po absolutní moci neberou servítky. Osud lidstva je na vážkách, Ociseni i váleční Raeilové jsou připraveni zastavit Pouť za každou cenu... V Prázdnotě Edeard prožívá útrapy. Protože čím výš hrdina vyletí, tím větší ho čeká pád. Velkolepé finále je tady!

Prázdnota: Evoluce je posledním dílem trilogie, ve které nás Peter F. Hamilton vzal do universa milovaného Společenství. A opět je to kniha setsakramentsky povedená! Je až s podivem, že i zde si autor ponechal dostatek místa pro zevrubný rozvoj svých hrdinů. Ono když má kniha 690 stran, tak co jiného zde dělat, než rozvíjet své hrdiny, že? Ale předpokládám, že znáte Hamiltona a jeho rozmáchlý cit pro popisování všech a všeho a víte, že sedmset stran vlastně není tak moc. A přesto se to autorovi podařilo: ukáže nám temnou stránku Makkathranu, prokletí Kráčejícího po vodě i důvtipně unikající Aramintu. A na vysvětlení a záchranu (či zatracení) si budeme muset počkat až do úplného závěru knihy. 

To se mi na tom líbí asi nejvíc. Celek Prázdnoty je nádhernou ukázkou bravurně odvedené práce. Opět: množství postav, množství dějových linek a všechny dotažené do konce! A snad nejneuvěřitelnější částí celé knihy je posledních sedmdesát stran, kde na nás čeká jedno překvapení za druhým. Tímto mě Hamilton odrovnal. Čtete, čtete a pomalu si říkáte, že je to zvláštní, že se nic tak divného neděje, byť do konce vám zbývá pětina knihy. A pak se spustí lavina, která pro vás bude rozhodně znamenat dřevěnou zadnici a rudé oči, protože odtrhnout se od finále Evoluce je věc po čertech těžká. Hnidopišsky bych sice mohl napsat, že dvě třetiny se utápěly v líném tempu, zatímco třetina poslední by potřebovala trochu zvolnit, ale to bych byl k Evoluci nespravedlivý. Hamiltonovi sice okázalé popisování není cizí, přesto nedělá žádné jalové oslí můstky. Jen se nebojí přiblížit ke čtenáři skrze myšlenky svých postav. Darmo mluvit: Pokud poznáváte hrstku lidí na takřka čtyřech tisících stranách (počítáno i Společenství), rozhodně se vám dostanou pod kůži lépe, než devadesátkoví Přátelé. Ve výsledku vám tak to rozepisování vlastně vůbec nevadí. Ostatně na všechny otázky dostanete odpověď. Zda budete s tajemstvím Prázdnoty souznít, to už je na každém z vás. Jen na konci vás čeká trocha smutku z toho, že to všechno již máte za sebou. Protože do hamiltonových světů byste se rádi vydávali zas a znova!

Práznota je krásným výletem do světa Společenství. Až je mi stydno stále se rozepisovat o spisovatelském umu Petera F. Hamiltona. Ale posunout příčku od Společenství takovým směrem už o něčem svědčí. Prázdnota nám nabízí sny. Radost a nový začátek, stejně jako intriky, souboje a politikaření. Prostě vše, co lidstvo na jeho cestě za sebenaplněním nutně musí provázet. 

KOUPIT PRÁZDNOTU: EVOLUCI PŘÍMO U PLANETY9

Prázdnota: Evoluce 

Peter F. Hamilton

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2022

Překlad: Martin Královec

Formát: 195 x 130 mm

Počet stran: 690

Provedení: Paperback

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Kam dál?

recenze

Prázdnota: Čas

recenze

Prázdnota: Sny

Partneři