Světlý král

recenze

Trilogie Purpurová noc dospěla do svého finále. Svět, kde Česko jako jediné dokáže ovládat magii, má své osobité kouzlo. Jak si ale jediný (mladý) čaroděj poradí s protivníkem, který magii ovládal ještě za dob krále Artuše? A co když to není jediné nebezpečí na obzoru?

Tak dlouho se chodí s kouzelnými rituály kolem menhirů, až se magie utrhne! Nebo hůř: Až se v hlubinách země probudí prastarý čaroděj, jehož jedinou snahou je magii ze světa vypudit. Jak to ostatně udělal již před tisícem let. Na Jana Renera se řítí největší nebezpečí, kterému musí čelit. A že nepřátel není málo vám snad ani nemusím říkat. 

Karolína Francová je českou stálicí na poli sci-fi a fantasy. Žije v Liberci, miluje Liberec a vytvořila z něj středobod světa. Rudou věž, magické prameny a draky. Krása! Ale svět, kde všichni chtějí věci a lidi made in Czech republic, se stal trnem v oku okolním státům: Stále kují pikle na svržení Jana Renera a uzavření magie (když už ji neumí sami ovládat). Merlek Britský, probuzený mág ze starých časů, jim v tom může  pomoci. Ostatně způsob, jakým od něj dostal Jan Rener výprask, nenechal nikoho na pochybách o tom, kdo je tady šéf.

Ups! Řekl jsem snad spoiler? Ale no tak! Snad jste nečekali, že Jan, který ovládá magii nějakých pět šest let, má šanci proti mnohem zkušenějšímu protivníkovi? Kdepak! Dostane na pamětnou! Nicméně nebyla by to Karolína Francová, aby se v celém tom humbuku neskrývalo něco víc. Pravdou tak je, že těch protivníků se objeví hned několik. A většina představuje pro Renerovic Honzu pořádné nebezpečí. Dokonce není ohroženo pouze Česko, ale celá Země.

Purpurovou noc mám rád. Celý nápad s magií v moderním světě je přitažlivý a sexy. Stejně tak je mi blízký i Liberec, všechna místa z knihy mi jsou důvěrně známá. Ale nemohu s klidným svědomím říci, že série je bezchybná. Světlý král je psán typickým stylem Karolíny Francové. Kniha je přímočará a plná napětí, místy s překvapivými odhaleními. Přesto bych raději uvítal temnější vyznění celého magického světa. Postav, které před námi na stránkách defilují, je sice vícero, přesto základ tvoří Renerovic bratři Jan a Nataniel spolu s Klárou a Markétou. Jejich vzajemné vztahy a kooperace oscilují od nepřátelství po touhu a lásku, přičemž chvílemi jsem se nemohl ubránit dojmu, že se Světlý král řítí do balastu young-adult románů (je dost dobře možné, že u předchozích knih jsem to jen nevnímal). Jednání hlavních hrdinů mě nechávalo chladným, zvláště když nemělo vliv na příběh jakožto celek. To vše s výjimkou Jana Renera. Mladý temný mág si získal mé sympatie. To je jeden z faktorů, které na Purpurové noci obdivuji: Karolína Francová nám ukazuje, jaká magie v našem světě je; jaká se za ní platí cena. Rozhodně se nejedná o blbnutí s dřevěnou hůlkou a létání na koštěti. Magie je drsná a nekompromisní.

O to víc pak zamrzí plytkost jednání hlavních hrdinů, o vyšumění a rozmělnění závěru Světlého krále nemluvě. A to je škoda. Purpurová noc je návyková. A víc tlačit na pilu by jí prospělo. Nebát se vystrčit drápy a dštít oheň. Nebát se zabít některého z klaďasů. Nebát se vytvořit dark fantasy jak vyšitou! Zvláště, když potenciál na to série rozhodně má.

Purpurová noc Karolíny Francové rozhodně stojí za povšimnutí. Není bezchybná, to ani v nejmenším. Ale díky svébytnosti a výjimečnosti světa, který nám představuje, vás jistě dokáže zaujmout stejně jako mě. Byť určité dávce zklamání jsem se neubránil.

KOUPIT SVĚTLÉHO KRÁLE V NAKLADATELSTVÍ BROKILON

Světlý král (Purpurová noc 3)

Karolína Francová

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2020

Formát: 137 x 213 mm

Počet stran: 284

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Kam dál?

recenze

Tisíciletý démon

recenze

Ve stínu rudé věže

Partneři