Alita a Dobytí Salemu

Comics recenze

Máme tu finále velké série! Někomu se bude líbit moc, někomu míň a spoustě lidí vůbec. S tím už se musí čtenáři vypořádat sami. Rozhodně ale není nouze o překvapení!

Tou první věcí, která vás dozajista překvapí, je velikost samotné knihy. Čtvrtá Alita je nejobjemnějším špalkem celého českého vydání. Ačkoliv každý díl má přes čtyři stovky stran, Dobytí Salemu je díky bezmála šestistům (!) stranám textu nechává daleko za sebou...

Je tomu již deset let, co Alita naposledy spatřila doktora Ida - od té doby coby agentka Salemu neúnavně pátrá po šíleném vědci jménem Destiny Nova. K tomu se musí vypořádat i s hnutím odporu vedeném Barjackem a trochu přespříliš romantickým Kaosem. Ani podtitulu Dobytí Salemu nezůstane Alita nic dlužná.

Příběhová linka se nám po událostech předchozí knihy pěkně zúžila. Ty tam jsou filozofické myšlenky zaobírající se smyslem života, vesmíru a vůbec. Dokonce se dá říci, že alitino putování za Destiny Novou je v první polovině knihy spíše obtěžující, protože mnohem více mě zajímal Barjack a jeho snaha o svržení Salemu z nebeské klenby. Poklidný styl vyprávění je sice často přerušován akcí s notnou dávkou Panzerkunstu, přesto ve mě s přibývajícím počtem "hluchých" stran narůstal neklid pramenící ze strachu z uspěchaného konce. 

Jukito Kiširo nám totiž nepředkládá nudnou akční mangu - místo toho rozvíjí vedlejší postavy, hlavně výše zmíněného Kaose a jeho vztah s Barjackem, zatímco ohledně Salemu nám stále nezbývá nic jiného než tápat a spoustu věcí si pouze domýšlet. Tento přístup by nebyl špatný, kdyby Alita měla další knihu věnovanou čistě odpovědím a cílům, které autor předestřel v první knize. Takhle, když "Dobytí Salemu" dočtete do konce, zmůžete se pouze na všeříkající "WTF?!"

Jedno se ale musí Alitě nechat: její zakončení je více než překvapivé. Nemůžu vám říci, jestli v dobrém nebo špatném smyslu, to už je na každém čtenáři zvlášť. Mě osobně to na jednu stranu potěšilo, ale u série čítající kolem 2500 stran bych přece jenom čekal něco víc. Upřímně si také myslím, že to bylo nespokojené:  brblání skalních fanoušků, které přimělo Kiširiho napsat i alternativní konec, kde na stodeseti stranách dostanete odpovědi na vše co vás ohledně Ality zajímá. Sám nedokážu říci, zda je autorův dodatek dobrý nebo špatný. Na jednu stranu bych se bez něj klidně obešel, nicméně otázky provázející tuto mangu by mi ještě dlouho bzučely v hlavě.

Ale i přes konec, který vyvolá spíše rozporuplné pocity, je z Ality cítit, že Kiširo měl o své hlavní hrdince jasně vyprofilované představy a věnoval se jí s maximální péčí. O ostatních to bohužel neplatí, v komiksu nalezneme pár zrezlých dějových odboček, které zadrhávají jinak našlapané soukolí příběhu. Sice odhalíme hlavní tajemství Salemu, ale to nás nechává zcela chladnými, protože otázka jeho hrůzostrašnosti zůstává nevyřčená (ostatně ve světě kyborgů se o zas tak šílenou věc nejedná). Logické bugy ani strašlivé tajemství naštěstí hrají dost podružnou roli a spíše slouží k vybudování WTF závěru celé ságy. Nicméně Alita, Destiny Nova a Barjack jsou charaktery vykreslené s takovu péčí, že jsem Kiširovi vše ostatní odpustil.

Ostatně nemalou zásluhu na mé shovívavosti ke scénáři má kresba, která si stále drží svou kvalitu. Detaily, dvoustrany, akční sekvence, to vše je vykreslené s maximální péčí, citem pro detail a nikterak nekazí čtenářův zážitek, ba naopak! Jukito Kiširo neslevuje ze svých standardů a jeho kresba má blízko k dokonalosti.

Bojový anděl Alita: Dobytí Salemu je velkým finálem velké mangy. Přes udýchaný závěr a nevěrohodný dodatek se pořád jedná o kvalitativně nadprůměrné čtení. Škoda jen, že se Jukito Kiširovi nepodařilo udržet úroveň první knihy a díky nalepovanému balastu se filozofická linka Ality dostala až na třetí kolej. S filozofií a Panzerkunstem by náš bojový anděl dosáhl nebeských výšin.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

PS: Battle angel Alita samozřejmě neskončila. Vrátila se ještě v sériích "Holy night and other stories", "Last order" a "Mars chronicle", která vychází dodnes. Doufám jen, že i k nám ještě Aliza zavítá!

Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu (GUNNM 7: Angel of chaos, GUNNM 8: Fallen angel, GUNNM 9: Angels ascension)

Jukito Kiširo

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 4/2019

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 130 x 180 mm

Počet stran: 588

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Alita a Cesta ke svobodě

Comics recenze

Smrtící anděl Alita

Comics recenze

Battle angel Alita

Partneři