Crew 50

Comics recenze

Jubilejní, větší, nostalgický, oslavný. Časopis Crew2 je odolnější než zimnice a díky neúnavné píli redakčního týmu nám představuje novinky již dvanáct let. Proto je také padesáté číslo označeno jako "speciální". Přišel totiž čas trochu si zabilancovat.

Na začátek je dobré připomenout, že magazín Crew začal vycházet již v českém komiksovém pravěku, totiž v roce 1997. V té době byla představa o komiksovém hrdinovi jasně kladná: Superman. Crew se rozhodla představit českému čtenáři druhý konec spektra - a začala s Lobem! Ačkoli měl časopis úspěch a časem se z Crwí stala ceněná sběratelská komodita ( z původních 70 Kč se dnes pohybuje cena první Crwe kolem 1500 Kč...), nejenom z vydávání komiksů živ je člověk. A můžeme děkovat redakčnímu týmu za to, že nestrčili časopis k ledu, ačkoli mu několikrát hrozil krach. V roce 2003 přišla Crew s novým formátem, logem a obsahem, protože původní časopis byl již trochu překonaný. A právě Crew2 slaví krásné kulatiny.

Více si můžete přečíst v obsáhlém rozhovoru s lidmi, kteří stáli u začátku vydávání časopisu. Na osmi stranách nás čeká seznámení s týmem a trochu zmatené odpovědi na záludné otázky (což plně chápu. Já si nepamatuji co jsem dělal před rokem, natož před dvanácti!).

 Osm stran publicistiky bez obrázků (nebojte, pár jich tam je) ovšem neznamená seříznutí rozjetých komiksových sérií. Ty získali prostor stejně velký jako v předchozích sešitech, kde jste se nemuseli prokousávat vykecáváním vzpomínek party komiksových stařešinů :) Začněme u Hellblazera. Zatímco první část čtyřdílného příběhu Rudá hrobka byla pomalým rozjezdem, v tomto čísle se vlak s Johnem Constantinem rozjel na plné obrátky. Magie už není jen věcí na okraji, ale Londýn se ocitá uprostřed regulérní magické války, která se točí kolem neznámého artefaktu/brány/zřídla/............( doplňte sami), po němž touží každý. A pokud chce Constantine zachránit svou neteř, musí Rudou hrobku rychle najít. I když sám neví co to je a kde jí hledat.

Chew nás vyveze až na polární kruh, kam ho dovedlo ohledání mrtvého senátora (přesněji řečeno olíznutí popela mrtvého senátora). A co bude agent bojující proti dealerům kuřecího masa dělat v zemi věčného sněhu? Jede se podívat na jeden z nejvýkonnějších teleskopů na světě. Pravda, s předchozími díly to moc společného nemá, nemluvě o konci, který vyvolá tázavý výraz na nejednom obličeji, ale zrovna když mě tato série začala ukolébávat, přijde takové probuzení ze stereotypu. A já chci vědět víc! :)

Jako poslední je Batman. Abych vás trochu navnadil; stejně jako u SW: Síla se probouzí, kde trailer neprozradí zhola nic o tom, jak se film vyvíjí, obálka Crwe č. 50 vás rozhodně nepřipraví na příběh, který se nachází uvnitř. A začíná neuvěřitelným držkopádem Netopýřího muže a jeho následnou ztrátou paměti...

 Součástí jubilejního čísla jsou také kresby s přáním všeho nejlepšího od významných českých autorů, jako např. Karel Jerie, Macomix, Skam nebo Petr Kopl. Navíc se čtenáři Crwe mohli zapojit do soutěže díky vloženým vystřihovánkám "Oblékni si svého redaktora", díky kterým mohl Jiří Pavlovský či Petr Litoš získat třeba roztomilou plynovou masku a gumové kuře do ruky. Nebo costplay princezny Leiy. Fantazii se meze nekladou :)

Na závěr je třeba Crwi poblahopřát, s jakou vervou vychovávala generace komiksových fanoušků v ČR. A doufám, že za dalších dvanáct let, v roce 2027, budu moci psát recenzi na Crew č. 100!

 

KOUPIT ZDE

Crew2 č. 50

Kolektiv autorů

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 12/2015

Formát: 210 x 295 mm

Počet stran: 80 + 2 vložené "Obleč si svého redaktora"

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Crew 49

Comics recenze

Crew 48

Comics recenze

Crew 47

Partneři