Deadpool - Hodný, zlý a ošklivý

Comics recenze

Kniha dvou tváří. Nudou a stále tím samým humorem oplývající začátek a dech beroucí příběh po něm následující. Kniha, která kvůli berličce z minulosti musela vyjít v takto nevyváženém složení, mohla být tím nejlepším co jsme o pánovi s rakem četli. Ale i tak jsem ochoten přimhouřit oko a uznat, že je to výborný kus komiksu o strastích člověka, který svůj ponurý osud schovává za silácké řeči a vtip.

Jak už z názvu napovídá jedná o se o alegorii na legendární film Sergia Leone, který zakončoval jeho spaghetti western trilogii o bezejmenném muži. Stejně tak se setkáváme s vojákem, který má stále temno ohledně své minulosti. Naneštěstí se kniha do minulosti opět vrací, aby našeho hrdinu spojila s novodobými hvězdami televizní stanice Netflix. A to s Iron Fistem a Lukem Cagem. Bohuže už se nedaří udržet laťku minulých dílů, kde byly výlety do minulosti vděčným zpestřením. Zde to již působí jako nastavovaná kaše, která nepřináší nic nového a spíš sráží kvalitu výsledného díla o stupínek níže. Nemá smysl se sáhodlouze vyprávět o tom co se v minulosti stalo, neboť to nemá na následující děj skoro žádný vliv. Bohužel jen skoro žádný! Neboť se zde stane jedna zásadní událost, která formuje strhující konec tohoto příběhu. Díky ní není úplně možné začátek vypustit i když by pouhý dvou stránkový flashback mohl dostát svému a první dva sešity poslat do propadliště dějin, kam po právu patří.

Kromě dvou hrdinů a Bílého Pasáka, kteří by Deadpoola raději nikdy nepotkali se dočkáme zásadnější scény na konci druhého sešitu tohoto titulu. Předtím se jen převalujeme v balastu omílaného humorného příběhu podivného antihrdiny, který v podstatě nic nedělá a nechá se spíš příběhem pronášet a my s ním. Co více bychom také očekávali, když proti němu stojí padouch, který nám víc leze na nervy než nahání strach. Dalo by se tedy říci, že první dva sešity jsou komplexně strašně špatné a po dočtení celé knihy si je v podstatě ani nevybavujete. Na druhou stranu jejich špatná kvalita nejspíše donutila autory zabrat a vybudovat příběh, který vás překvapí nejen dějem, ale také postavami a celkovým pojetím postavy Wadea Wilsona.

Zkuste na chvilku zapomenout na to, že pod červenou maskou je cynický vtipálek, s kterým nechce nikdo nic mít společného, a představte si, že může mít i city a výčitky svědomí. Přesně to se nám rozhodli vpálit tvůrci Posehn & Duggan přímo do tváře. A světe div se, ono nejenom, že to funguje, ale je to víc než dobré. Najednou vám přijde jak jste mohli být tak bláznivý a mít rádi předchozí booky, když ta správná esence vám byla předložena až nyní. Ohromnou zásluhu na tom má i výtvarník Declan Shalvey v kooperaci s koloristkou Jordie Bellaire. Pokud jsem do této doby mluvil o kresbě Deadpoola jako o standardní mainstreamové kresbě, tak nyní se dostáváme na úplně jinou úroveň. Stránky skvěle dotváří atmosféru komiksu, která postupem času začíná být čím dál víc ponurá. Třešničkou na dortu jsou pak výlety do minulosti jenž jsou bravurně ztvárněné a nechají vás unášet se na vlně deprese a zmaru, k čemuž si pomáhají jen několika barvami.

O čem tedy, že je těchto skvělých 5 sešitů s názvem Hodný, zlý a ošklivý? Jak už z titulu plyne jedná se o spojení tří ikonických charakterů z nakladatelství Marvel. Kdo jiný než zahraniční Mirek Duším by mohl být tím Hodným? Není přeci většího morálního kompasu a vzoru všech ctností než Steva Rogerse známého jako Kapitán Amerika. Jeho protipól Wolverine, který zrovna dvakrát nepřemýšlí nad důsledky svých činů a bezhlavě se řítí do akce a nechá se řídit svými zostřenými instinkty by se dal označit za Zlého. A o ošklivém asi nemůžou být žádné dohady, když všichni víme, co se skrývá pod jeho maskou. A není to pouze užvaněná pusa, která vás může jednoduše odzbrojit, ale i jeho nevábný zjev, který bychom mohli označit jako Ošklivý, jenž vás posadí na zadek. Deadpool se tedy v největší nouzi, kdy se snaží zjistil, proč po něj jde neznámá organizace, která ho už delší dobu okrádá o části jeho těla a vzpomínek, obrátit na osoby blízké. Vždy, když se něco špatného děje je dobré se zaměřit na projekt Weapon X a proto se Wade rozhodně kontaktovat další dva význačné produkty tohoto programu. Hláškujícího žoldáka však nikdo nebere vážně a není osoby co by s ním chtěla být spojována a mít s ním něco do činění. Když se však zmínění dostanou do víru děje a strašlivého projektu na území té špatné Koree, změní názor a postaví se po bok Deadpoola a rozhodnou se učinit tomu přítrž. Jak jsem již zmínil dobře vystavěný příběh skvěle doplňují charaktery. A to nejenom hostujícího Logana a Kapitána, kteří jak již bylo zmíněno nejdříve Wadea odmítají, ale poté ho na sladkobolném konci konečně přijmou za jednoho z nich. A ne snad proto co spolu vybojovali, ale proto, že konečně chápou, že i za vtipem a úsměvem se může skrývat ohromná bolest a žal. U samotného Deadpoola je zde dosaženo skoro nemožného, kdy je tento chrlič slov konečně umlčen. Jsou hold situace, kdy i největšímu vtipálkovi dojdou slova a smysl pro humor. Zde vytane na povrch agentka Prestonová známá z předchozích dílů jež tu slouží spíš jako druhotný vypravěč a motivátor. Není tedy třeba zná její původ a osud, což komiksu pomáhá v jeho uzavřenosti. V závěru je konečně naplno využito Deadpoolových možností, kdy vás mile překvapí jak je schopen vyřešit beznadějnou situaci. Setkáváme se zde s něčím co nám bylo u této postavy cizí, ale i přesto odcházíme s pocitem, že přesně to tam již dávno mělo být.

Ve výsledku pak těchto 5 sešitů naplno přebije unylý počátek, který by klidně v této knize nemusel být. Pokud by tomu tak bylo nebál bych se totiž tento díl označit za to nejlepší co nám může Deadpool nabídnout jak po scénáristické tak i výtvarné stránce věci. Ale i tak kdyby jste si chtěli přečíst alespoň jeden komiks s tímto antihrdinou, tak rozhodně sáhněte po tomto!

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 332 KČ!

Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý

scénář: Brian Posehn, Gerry Duggan

kresba: Scott Koblish, Declan Shalvey

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 160

Formát: 167 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Deadpool - Lovec duší, tomu to sluší

Comics recenze

Deadpool - Mrtví prezidenti

Comics recenze

Ve stínu Deadpoola

Partneři