Deadpool vs S.H.I.E.L.D.

Comics recenze

Po citově vypjatém předchozím díle, se nám vrací veselý a hláškující žoldák (alespoň po většinu doby). Jdou mu však po krku snad všichni gauneři, co za zabití rádi shrábnou pár peněz. Peněz, které Deadpool stále nedostal za zabití několika prezidentů! A jestli ho něco dokáže dohnat k šílenství tak je to právě toto.

Kniha, jak už jsme po předchozích dílech zvyknutí, začíná opět sešitem z minulosti. Člověk už ho jen tak prolistuje, protože původní nadšení z dobrého nápadu strmě opadá. O to víc, když zjistíte, že se jedná jen o random příběh, ve kterém se pouze skládá puzzle při pro následování divnotvorem s pochybnou mluvou, co o sobě mluví ve třetí osobě. Takže by se to dalo shrnout, že zde jde opravdu o HOVNO. O trochu zajímavější to je v přítomnosti. Zde se začíná objasňovat šok z konce předchozího dílu. Jedná se o živé tělo agentky Emily Prestonové, která však stále sídlí v hlavě magora. Nakonec po dlouhém čekání mezi díly zjišťujeme, že to není taková paráda jak by mohla být a navíc není nějak pořádně rozvinutá. Je to vlastně spíš jen taková berlička k tomu, jak zakončit tuhle natahovanou peripetii dvou osob v jedné hlavě. Uspokojivého konce se navíc úplně nedočkáme. Sice se problém vyřeší, ale jako by si nás tvůrčí duo Brian Posehn a Gerry Duggan namazalo na chleba jak předražené máslo, když nám bez vysvětlení předhodí, že to Deadpool stále nemá v hlavě v pořádku. Tahle linka už je vyčpělá a měli by se od ní oprostit. 

Hlavní příběhovou linkou je tedy to, že náš anti-hrdina chce dostat záporáka v čele organizace S.H.I.E.L.D.. Ten na něj vypíše odměnu, aby se ho zbavil, a udělat ve věcech jasno přiběhne i agent Coulson, aniž by umřel pro stmelení týmu. Je to tedy díl napráskaný akcí, aby nám neodpadli čtenáři, kteří byli znuděni spíše filozofickou polohou minulého dílu. K Wadeově rodině se v krátkých okamžicích vracíme i zde, ale už to není tak intenzivní. Takže ta poloha smutného a zničeného vtipálka tu stále je, ale přeci jen nezapadá do konceptu téhle série a tak už si ji autoři nedovolí nechat vyplout zpět na povrch. To je sice trochu škoda, ale plně to chápu.

Vracíme se tedy k tuctovějšímu zpracování, kde není moc co očekávat, až na vtip a akci. Ale o tom přesně by Deadpool měl být, takže by člověk, co si tuto knihu zakoupí, neměl mít na co nadávat. Vraždění začíná být opět nápadité a když je vraždící mašina Wilson zavřen v lodi plně vystrašených vojáků a dýchne na vás atmosféra Vetřelce tak je to velká paráda. Takovýchle odkazů bychom snesli klidně více, tudíž když na vás během knihy vyskočí krásná vzpomínka na jednu z nejlepších komiksových knih s názvem Watchmen, jen se zatetelíte blahem. Víc už, ale nečekejte tohle vám musí stačit.

Není to nejsilnější kniha z této série, to ani náhodou, ale uspokojivě zakončuje sérii dua Deadpool & Prestonová. Máte tedy možnost s klidným srdcem opustit sérii, aniž by vás trápili zásadní otázky. Jinak je to průměrná akční jízda, která se díky odkazům na významná díla řadí spíše do lepšího průměru. Pro cílovku je to pak kniha přímo skvělá. Kresba Scotta Koblishe a Mikea Hawthorna ničím nepřekvapí, až na pár zajímavých nápadů z hlavy našeho šílence. Přijde mi dokonce, že se i ubralo na brutalitě některých scén a je to více přívětivé pro mladší čtenáře (pro děti, ale určitě ne!). Na druhou stranu je přehledná a nabízí plnoštíhlou černou ženu v jedné z hlavních rolí a to se v dnešní době cení! Skoro bych se nebál napsat, že tohle je ta zlomová kniha, kdy dost čtenářů může Deadpoola odškrtnout jako dokončenou sérii a vrhnout se po hlavě do něčeho jiného. Nevypadá to, že by se v této sérii dalo očekávat cokoliv převratného. Ale pak si člověk uvědomí, že na konci knihy je upoutávka na přístí díl ve kterém se Deadpool ožení! Takže bych to asi ukončil jako správný závislák: Tak ještě jeden díl si dám. Fakt jen jeden a dost! Ten příští bude určitě poslední!

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 296 KČ!

Deadpool 4: Deadpool versus S.H.I.E.L.D.

scénář: Brian Posehn, Gerry Duggan

kresba: Scott Koblish, Mike Hawthorne

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 136

Formát: 167 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Deadpool - Hodný, zlý a ošklivý

Comics recenze

Deadpool - Lovec duší, tomu to sluší

Comics recenze

Deadpool - Mrtví prezidenti

Partneři