Komiksový výbuch

Comics recenze

Triliontá kniha obsahující příběhy žluté rodinky ze Springfieldu se přece jen trochu liší od těch předešlých. Nečeká nás totiž několik desítek krátkých povídek utopených v průměrnosti. Kniha obsahuje pět sešitů a pět příběhů. To už vypadá líp, ne? :)

Předchozí knihy Simpsoových jsou našlapané krátkými povídkami, u kterých byste ale stěží hledali nějakou silnější pointu. Typickým příkladem budiž předchozí kniha - Libová literární nalejvárna - ve které do vás autoři nalili přesně sedmadvacet (!) povídek. Komiksový výbuch je jiný, vlastně by se dal označit jako malý návrat ke kořenům. Bezmála 150 stran, pět příběhů. A funguje to skvěle. To jsou Simpsonovi které známe z televizního seriálu. Bláznivé příhody střídající se s humorem, který se dá místy bez nadsázky označit jako nekorektní, to si nechám líbit! Můžeme tak sledovat jak se vypořádá Montgomery Burns s celým Springfieldem pod svojí střechou, co se stane když Homer získá licenci na prodej hamburgerů nebo lekci v posledních letech tolik vychvalovaného osobního koučingu v podání Šáši Krustyho.

Je to právě délka jednotlivých příběhů, která mě dokázala udržet u Simpsonů déle než deset minut. Přitom se jedná o  stejný princip jako u seriálu: Na základní kostru příběhu navléci plno neočekávaných situací a pár vtípků. A ejhle, ono to funguje i po tolika letech! Není potřeba vymýšlet nové postupy nebo zkracovat vyprávění. Na druhou stranu u tak nekonečné série, kterou Simpsonovi bezesporu jsou, je na místě zkoušet všelijaké nápady a novátorská řešení a sledovat, jak se to bude čtenářům líbit. Ovšem ne vždy je to krok správným směrem. Doufám tedy, že u delších příběhů Simpsonovi nějakou dobu zůstanou, Dlouhá jim totiž sluší :)

Scénáristicky ani kresebně se nic nemění, stále zde máme zkušené springfieldovské matadory v podání Iana Boothbyho, Chucka Dixona, Johna Costanzy nebo Luise Escobara (A než se začnete ptát: Ne, tohle je jiný Escobar :)

Simpsonovi: Komiksový výbuch je knihou, která mě opět naplnila nadějí, že komiksová podoba nejdéle vysílaného seriálu všech dob nemusí být nutně jen frenšízou ždímající peneženky fanoušků. Tady už jsme z průměru jednou nohou vykročili. Doufám, že i další knihy budou mít podobně vzestupnou (nebo alespoň neklesající) tendenci.

 

Zajímavosti:

I seriáloví Simpsonovi obsahují popkulturních odkazů víc než dost. Jako příklad můžu uvést dva mimozemšťany, jejichž jména jsou Kang a Kodos. Matt Groening si je vypůjčil z jiného kultovního seriálu: Star Trek: Original series, kde Kang byl klingonský válečník a Kodos zase masový vrah.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Simpsonovi: Komiksový výbuch (Simpsons comics meltdown, The Simpsons 91 - 95)

Ian Boothby, Chuck Dixon a kol.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 11/2017

Překlad: Petr Putna

Formát: 165 x 255 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Literární brainstorming

Comics recenze

Simpsonovi na cestách

Comics recenze

Koblihová kalamita se nekoná

Partneři