Leviatan

Comics recenze

Leviatan. Prastaré mostrum, biblická Šelma, zpodobnění sil chaosu. Pro Mika Careyho je to více než výstižné pojmenování pro další knihu ze série Mezi řádky. Protože se společně s Tommym Taylorem budeme muset ponořit do břicha obludy a pátrat po moci Příběhů.

Čtvrtá kniha z inteligentní série, určené výhradně pro dospělé čtenáře, což ani není divu. Mezi řádky je šikovnou směsicí fantasy, krásné literatury a thrilleru. Není stavěný na explozích a řvavém pozadí. Mezi řádky je civilní, inteligentní, se schopností dostat se vám pod kůži. A proč tyto staré pravdy zmiňuji teď? Protože právě čtvrtý díl vás nutí ponořit se hlouběji do Tommyho světa víc než kdy předtím. Zapátráme tak v břiše obludy po boku Sindibáda nebo barona Prášila. Na Tommyho čeká boj s jeho osobním Leviatanem.

V recenzi na třetí díl s podtitulem Když zaklepe mrtvý jsem napsal, že Mezi řádky není nudnou nebo povrchně napsanou sérií. Leviatan je toho jasným příkladem. Autor se zde nesnaží o rozvíjení děje. Jde mu o prohloubení, navázání kontaktu se čtenářem a pochopení světa Příběhů a jeho základních funkčních principů. Pro sérii samotnu je to nezbytné, nicméně u čtenáře to dokáže vyvolávat ambivaletní pocity. Komiks je originální a výborně napsaný, ale není postavený na napětí (byť i to si užijeme). Čtenář se chce dozvědět víc, ale autor mu to nedovoluje. Musíme pročítat novou knihu, musíme poznávat nové postavy, které nás vyvedou z mylné představy, že již víme jak Careyho univerzum funguje. Krom toho nás Mike Carey bere na další dobrodružnou cestu. Tentokrát s Hermannem Melvillem a jeho Bílou velrybou.

Pokud stále nevíte, co si máte o komiksu Mezi řádky myslet tak vězte, že nejste sami. Neznám totiž žádnou jinou sérii, u které by tak záleželo na momentální náladě čtenáře a jeho pohodlí. Leviatan dokazuje, že Mike Carey stvořil hluboký a sofistikovaný vesmír, na jehož četbu musíte mít klid a čas. Nespěchat, spíš pozorně pročítat. Odměnou vám bude opravdový vhled, díky němuž bude dojem z četby o to silnější a déle ve vás zůstane. Což me přivádí k druhé stránce věci. Mike Carey počítá se základní literární vzdělaností čtenáře, přesněji řečeno amerického čtenáře. Bílá velryba v Leviatanovi je toho ukázkou. Díky tomu získává komiks další rozměr, protože víte, co čeká posádku lodi Pequod na konci, jak se musí kapitán Achab utkat se svým osobním leviatanem. Pokud Bílou velrybu neznáte, budete při četbě ochuzeni o část požitku.

Ona hloubka a rozvleklost jsou ale dvousečným mečem. Číst dvacátý sešit série když nám není jasný celkový konstrukt světa je vskutku frustrující a já chápu, že to nejednoho čtenáře odradí. Ale považte: Mezi řádky je série, která jako příběh funguje bezvadně, je to jeden z mála komiksů, které by fungovali i jako beletristické dílo. Čímž ovšem nechci hanit kresbu Petera Grosse, která je opět fantastická. Normální svět je ... normální. Svět Bílé velryby oproti tomu má jemnou patinu evokující zažloutlé stránky knih. Stejně tak je kreslen s větší pečlivostí, panely místy připomínají staré dřevorytové ilustrace. Mezi řádky nám dokazuje, že nikdy neuškodí ponořit se do stránek a trochu si nad knížkou i zapřemýšlet. Třeba pak budete schopni pokořit i svého vlastního leviatana.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Mezi řádky 4: Leviatan ( The Unwritten vol. 4: Leviathan)

Mike Carey, Peter Gross

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 5/2017

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 167 x 258 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Když zaklepe mrtvý

Comics recenze

Tommyho falešná identita

Comics recenze

Informátor pro Tommyho i čtenáře

Partneři