Naruto, díl 22. - Přesun duší

Comics recenze

Crew vydává Naruta se železnou pravidelností. Pravda, letos jsme se prvního příspěvku dočkali až po dlouhém půl roce a celkem si čtenář počte "jen" 3 díly. Ale, aspoň má člověk jistotu, že si zase dali u Crew záležet. 

Ve svém okolí se setkávám s lidmi, kteří hledí na čtení mangy (či comixů) skrz prsty. A pokud už se najdou "odborníci", Naruto často končí s opovržením ve škatulce dětských příběhů. Já osobně si troufám tvrdit, že Naruto je jedno z nejvybroušenejších děl současnosti a autor Masaši Kišimoto patří k nejtalentovanějším umělcům.

Perfektní kresba i její kompozice patří k tomu nejlepšímu, co dokáže japonská tvorba nabídnout. Vždyť Narutovi zasvětil Masaši 15 let, kdy týden co týden přispíval další porcí stránek do magazínu Jump. V listopadu 2014 své dílo dokončil a my si ho můžeme číst i v češtině. Celkem má tahle tučná série 72 knih. Masaši nelení a kromě prací na scénářích k filmům, rozjel tento rok pokračující mangu Naruto: The Seventh Hokage and the Scarlet Spring.

Na otázku - proč kupovat Naruta v knižní podobě, když se na internetu nachází scany, překlady atd., si musí každý fanda odpovědět sám. 

Dle mého názoru jsou důvody následovné: 

1) Kniha je prostě krásnější než data na monitoru. 

2) Koupí tohoto díla podpořím vydavatelství, které dlouhodobě vydává kvalitní comixy.

3) Dobře se to vyjímá v knihovničce před slintající návštěvou.

 

Navíc, už od prvního pohledu je vidět, že editoři ždímají ilustrace na maximum. Japonská citoslovce jsou nahrazena českými a veškeré (mnohdy časově náročné) zásahy do obrázků jsou prováděny s tou největší možnou péčí. Za 189 Kč tak nedostáváte jen laciný překlad díla, ale kus poctivě odvedené práce v kvalitně lepené vazbě. Tolik slovo úvodem, ačkoliv majitelé předchozích svazků již moc dobře vědí o čem mluvím. 

Díl 22. Přesun duší 

Naruto je manga, která má kromě krásné kresby i velmi rychlé tempo vyprávění, tedy alespoň několik prvních knih. S dosaženým úspěchem a oblibou přibývá natahování děje i retrospektivní scény (tolik typické pro anime seriál). V Přesunu duší se setkáme hlavně s prvním elementem. 

Děj vyprávění přímo navazuje na předchozí díly a zachycuje Naruta a jeho kamarády v okamžiku, kdy honí napříč lesem čtyři nepřátele ze skryté zvučné kteří mu "unesly" kamaráda Sasukeho. 

Vstoupit do děje v tomto bodě, je asi stejné jako přijít do kina na film s hodinovým zpožděním. Ovšem o dějových posunech tentokrát řeč nebude. Téměř celou knihu (150 stran) sledujeme napínavý souboj jednoho záporáka proti jednomu z Narutových kamarádů. V závěru knihy se pak letmo odehrají přípravy jak napovídá název na "Přesun duší". 

Fanouškům série doporučuji vytrvat a pokračovat v klidném sbírání svazků do knihovny, přeci jen do zkompletování ještě nějaký ten pátek zbývá. Vám, kteří jste Naruta z jakéhokoliv důvodu nečetli, doporučuji pravý opak. Navíc, pokud se rozhodnete dát této rozjeté sérii v češtině šanci, nebudou alespoň vaši blízcí přemýšlet, jaký dárek Vám koupit k svátku, vánocům či narozeninám.

 

Autor: Jan Gončarov Goncis

Kam dál?

Comics recenze

Gunsmith Cats

Comics zajímavosti

Mohyla na Indiegogo

Comics recenze

Fenomén Útok Titánů

Partneři